×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  پنج شنبه - ۷ مهر - ۱۴۰۱  
true
false

شهرستان پاکدشت از شهرستان های تهران و در جنوب شرقی این استان قرار دارد . مرکز آن شهر پاکدشت و در محور مسیرهای تهران-مشهد است . در صورتی که بخواهید به دلیل یکی از مهاجر پذیرترین شهرستان های این استان پاکدشت را برای مهاجرت انتخاب نمایید و از وضعیت آب هوای پاکدشت به عنوان یکی از انتخاب های تان برای سکونت  مطلع شوید در ادامه اطلاعاتی کامل از این شهرستان را در اختیارتان قرار می دهیم .

در واقع شهرستان پاکدشت از دو بخش مرکزی و بخش شریف آباد تشکیل شده است . جهت اطلاع از وضعیت آب و هوای پاکدشت از نظر وضعیت جغرافیایی بایستی بدانید که از سمت شمال به رشته کوه های البرز و دماوند ، از سمت مغرب به پایتخت و شهر ری ، از سمت جنوب به بخش مرکزی شهر ورامین و قرچک  و در نهایت از سمت مشرق به استان سمنان و گرمسار می رسد .

وضعیت اقلیمی و آب و هوایی پاکدشت

از نظر وضعیت جغرافیایی این شهرستان می توان از وضعیت اقلیمی و آب و هوای پاکدشت گفت که دارای آب و هوایی گرم و نیمه خشک است و به دلیل مجاورت از شمال به کوه های البرز و ارتفاعات ، قسمت شمالی آن معتدل می باشد .

بارندگی های پراکنده و باد های موسمی از معمول ترین باد های این منطقه است که در اوایل بهار و هم چنین اواسط پاییز در آن می وزند . مردم این شهر به دلیل برخوردار بودن از رود خانه جاجرود از لحاظ وضعیت اقلیمی شهر دارای اقلیم مناسب و خاکی حاصل خیزی جهت پرورش گل و گیاه هستند و شغل اکثر مردم بومی آن پرورش گل و گیاه و آبخیز داری است از این رو به عنوان قطب اصلی پرورش گل و گیاه و به عنوان پایتخت گل و گیاه شناخته می شود .

از لحاظ توپوگرافی جهت شناخت وضعیت آب و هوای پاکدشت باید بدانید که دشت های هموار و ارتفاعات کم واقع شده است که از سمت شمال به تپه ماهورها و ارتفعات منطق جنوبی دماوند و پایتخت متصل شده است . از سمت جنوب  به دشتهای حاصلخیز ورامین که غالب اراضی منطقه جزء خاک های شنی و رسی است . امروزه این شهرستان به دلیل رشد بی رویه ی جمعیت ، محدود شدن منابع ، افزایش کارخانجات صنعتی ، صنایع شن و ماسه و آلاینده ها مشکلاتی زیست محیطی و مدیریتی را  به وجود آورده است .

وضعیت آب و هوای پاکدشت در فصول مختلف

این شهرستان گرم و نیمه خشک در فصل تابستان بسیار گرم است و معمولاً دمای بالاتر از ۳۵ درجه سانتی گراد را به خود اختصاص داده است . در فصل زمستان بارندگی های پراکنده و نه شدیدی دارد و به ندرت در آن بارش برف به طور شدید رخ می دهید . اما می توان گفت که پرورش گل و گیاه به نوعی اکو سیستم پر رمز و راز کویر را در هم ریخته است و به شهر پاکدشت رنگی دیگر بخشیده است و گل های زیبای آن زینت بخش این شهرستان شده است .

 

مناطق گردشی و خوش آب و هوای پاکدشت

 

مناطق گردشی و خوش آب و هوای پاکدشت

اراضی منابع طبیعی پاکدشت استعداد و کاربری مرتعی دارد و از نظر جاذبه گردشگری با توجه به مناسب بودن وضع هوا در فسل سرما به عنوان منطقه ای قشلاقی به حساب می آید و کشت محصولات متنوع کشاورزی در آن رونق بسیاری دارد ، دو مناطق گردشی زیبا و خوش و آب و هوای پاکدشت شامل :

روستای توچال

روستای توچال با آب و هوای خنک و معتدل در تابستان مناسب برای گردش یک روزه و حتی ساعتی می باشد . وضعیت اقلیم این روستا کوهپایه ای و دارای عشایر است . این روستای زیبا مناسب برای صخره نوردی و به طور کلی منطقه ی گردشگری با شرایط بسیار مناسب است .

برای رفتن به این روستای خوش آب و هوای پاکدشت از اتوبان امام رضا (ع) وارد ورودی پاکدشت شوید و حدود ۷ کیلومتر  به سمت شمال شهر بروید . ورودی آن یک روستای کوچک با ساکنین بومی که روستا ها بر روی کوهپایه با چشم انداز زیبایی قرار گرفته است و سپس منطقه ی گردشی و حفاظت شده جاجرود قرار دارد .

روستای گلزار

روستای گلزار از دیگر مناطق خوش و آب و هوای پاکدشت که در فاصله ۴ کیلومتری از این شهرستان و ۲۰ کیلومتری شهر تهران واقع شده است . روستای گلزار به دلیل موقعیت آب و هوایی و تعداد زیاد اراضی زراعی بیشتر ساکنین آن به گلکاری مشغول هستند . این منطقه خوش آب و هوا میزبان مسافران و توریست های عازم به این شهر جهت خریداری گل و گیاه و بازدید از گلخانه های و نمایشگاه های زیبای گل است .

در صورتی که قصد کشت و گذار به یادماندنی و خاطره انگیز را دارید ، حتماً به روستای گلزار شهرستان پاکدشت سری بزنید .

وضعیت مطلوب آب و هوای پاکدشت و خاک حاصلخیز عامل توسعه و گسترش کشاورزی

با مطالعه ی تاریخچه پاکدشت می فهمید که این شهر از چند واحد روستا تشکیل شده است و بافت واحدی نداشته است . این روستاها به نام های قوهه ، خاتون آباد سابقه ی تاریخی و اصیلی جهت پیدایش این شهر را داشته است که به دلیل استقرار این روستاها در پهنه مخروط افکنه جاجرود و وجود اراضی های مرغوب و آب کافی موجب گسترش و پیشرفت چشم گیر زمین های کشاورزی در این منطقه شده است که توسعه روز افزون آن موجب شده است که بافت شهری به خود بگیرد .

پاکدشت به طور کلی ۴/۱۲ درصد کل اراضی کشاورزی استان تهران را به خود اختصاص داده ات و همین امر موجب شده است که حدود ۷۵ درصد تولدات گل پایتخت از این شهرستان تأمین گردد .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false