×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  سه شنبه - ۵ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
آدم های سمی چه نوع اشخاصی می باشند ؟ - تصویر شاخص

تقریباً تمامی افراد در محیط مدرسه ، دانشگاه ، محیط کار و در جمع خانواده تجربه برخورد با افرادی را که همیشه ساز مخالف می زنند را داشته ‌اند . خود رأی بودن این افراد جنبه دوستانه را از بین برده و حالت منفی میان افراد حاضر برقرار خواهد کرد . در صورتی که کارمند هستید یا همکاری دارید که نشانه های سمی بودن در آن وجود دارد این مقاله را تا انتها مطالعه فرمایید تا بتوانید بهترین شیوه برخورد با این افراد را به کار ببندیم و بفهمید که آدم های سمی چه نوع مشخصه ای دارند .

مطالب مرتبط : نحوه رفتار و برخورد با افراد سمی در خانواده

شخصیت آدم های سمی یا منفی گرایان

برای تعریف شخصیت این گونه آدم ها ابتدا مثالی را ارائه می دهیم ؛ زمانی که در محیط کارتان ارتقاء شغلی پیدا می کنید همکاران حسود تان به هیچ عنوان از این قضیه خوشحال نمی شوند . آنها هرگز به شما تبریک نخواهند گفت و تشویق تان نخواهند کرد یا زمانی که در ایمیل به دوست یا همکار بخیل خود خبر قبولی تان در امتحان را می دهید هرگز منتظر جواب ایمیل تان باشید چرا که آنها تنها خودشان را مستحق در ترقی و پیشرفت در زندگی می دانند . در واقع اینگونه افراد آدم‌ های سمی محل کار شما می باشند . آدمهای منفی گرا توانایی این را دارند که منفی نگری شان را به حقیقتی بسیار فراگیر مبدل نمایند . آنها حتی افراد مثبت را نیز متضرر می ‌کنند و چاره‌ای جز کنار آمدن برایشان باقی نمی گذارد . پیشنهاد می‌ کنیم که سعی کنید نظیر این افراد سمی قربانی قضاوت ، سرزنش و انتقاد نشوید . همیشه در قبال تفکر و احساسات خودتان مسئول باشید و تلاش کنید رویکرد تازه‌ای نسبت به برخورد با منفی نگری همکارتان کارتان پیدا نمایید و در برابرشان جبهه نگیرید . افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند همیشه الهام‌ بخش دیگران هستند . در این میان افراد مغرور رفتاری آزاردهنده و کلامی نیش دار دارند . در واقع متکبر ها همیشه فکر می کنند از تمامی اطرافیانشان بهتر هستند پس تلاش کنید قبل از آنکه افراد سمی اطراف تان شما را نابود کنند خود را از شر آنها خلاص کنید . این اشخاص به گروه‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که در ادامه با آنها بیشتر آشنا می شویم .

شخصیت آدم های سمی یا منفی گرایان

مطالب بیشتر : مشخصات بارز افراد منفی گرا

آدمهای سمی افرادی قضاوت کننده

این دسته از آدم های سمی که قضاوت کننده ها نامیده می ‌شوند همیشه در حال انتقاد از زمین و زمان می باشند . آنها به هیچ عنوان از قضاوت کردن دیگران خسته نمی شوند . امکان دارد شما مطلبی را با جزئیات برای این افراد توضیح دهید اما آن ها مطالب شما را از یک گوش می شنوند و از گوش دیگر در می کنند . به خاطر خودتان و آنها اطمینان یابید که نسبت به مشکلات این اشخاص برخورد شخصی نداشته باشید . به هیچ عنوان منفی نگری آنها را به خودتان نگیرید چون این دقیقاً همان چیزی است که این افراد به دنبالش هستند آنها همیشه مثل یک سایه به دنبال شما می آیند و از کوچکترین مسائل ایراد می ‌گیرند آن ها همیشه تلاش می کنند شما را مقصر بدانند چون تصور ذهنی شان آن است که شما رازهایی را از آنان پنهان کرده اید  .

بهانه گیری و خبر چینی آدم های سمی

گروهی دیگر اشخاصی هستند که به طور مداوم بهانه ‌تراشی می ‌کنند و مدام تقصیرات را گردن این و آن می اندازند . این ها یکی از مسموم ترین اشخاصی هستند که هیچ وقت مسئولیت کارهای خود را نمی پذیرند و همواره انگشت اتهام را به سوی دیگران می ‌گیرند . این کار در آخر موجب واکنش زنجیره ای یا اثر دومینو نسبت به اشتباهات اتفاق افتاده در محل کار و شکل گیری جو نا مناسب می شود . پیشنهاد می شود از این اشخاص به شدت دوری کنید و خود را از دست درد سرهایشان رها سازید . افرادی که مداوم پشت سر بقیه صحبت می کند شایعه می سازند و یا حتی در رابطه با مسائل خصوصی دیگران حرف می‌ زنند ، گونه‌ ای دیگری از آدم های سمی به حساب می آیند . آنان همواره در حال جستجو گری و کنجکاوی در زندگی افراد هستند . خبرچین ها به علت حس ناامنی که دارند قادر به تشخیص واقعیت از خیال نیستند و امکان دارد روزی حقیقت برملا شود و پرده های دروغین آن بیفتد که تمامی این ها موجب جریحه دار شدن احساسات و دشمنی های تازه میان افراد و همکاران دیگر می شود .

بیشتر بدانید : مهمترین اثرات منفی در خلاقیت بر اساس عادات مخرب

بهانه گیری و خبر چینی آدم های سمی

راه حل مناسب جهت مواجهه با آدم های سمی

تغییر دادن شیوه تفکر افراد منفی نگر به مهارت های جدیدی نیاز دارد . ایجاد حداقل تغییر در شخصیت ، پرورش اخلاق حرفه ای و کاری در آن ها سخت کوشی را می طلبد تا بتوانید شخصیت آنان را برای سازگاری با چشم اندازهای شرکت و وظایفشان شکل دهی کنید . با این کار اعضای مفید تری در محیط کارتان خواهید داشت . مدیران باید در استخدام کارکنان علاوه بر در نظر گرفتن تحصیلات مناسب انرژی مثبت و رفتار شایسته را نیز مورد توجه قرار دهند . به خاطر داشته باشید که ذهن های منفی آدم های سمی به سرعت از انرژی مثبت اطرافیان آن می کاهد .

در رابطه با پیاده سازی مهارت های جدید باید بگوییم که این مهارت ها چیزی نیست که به ما آموزش داده شود . برای به دست آوردن این مهارت به توسعه های شخصیتی پیچیده ای نیازمند است . زمانی که ما تلاش می‌ کنیم و فرهنگ فرد گرایی وسواسی مان غلبه نماییم به یک شخص متفکر ، معامله گر و مشارکت ‌کننده بهتری تبدیل می شویم و همچنین شنونده خوبی باشیم .

در صورتی که شما رئیس شرکتی هستید باید فردی سخت کوش ، دانا و مهربان را جایگزین این افراد سمی می کنید . در این میان مهربانی ویژگی نو دوستانه‌ ای به حساب می آید ، افراد مهربان همیشه بهترین ها را برای دیگران می خواهند که این ویژگی به معنای نقطه ضعف نیست و قدرت درونی واقعی و شخصیت محکم فرد مهربان را آشکار می سازد . در واقع کارمند مهربان یکی از بهترین همکاران در محیط کار به حساب می آید جالب است بدانید که مهربان بودن برای سلامتی نیز مفید است .

راه حل مناسب جهت مواجهه با آدم های سمی

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false