×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  شنبه - ۹ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
در رابطه با آسیب بلند مدت ویروس کرونا چه می دانید ؟

از آنجا که آمار ابتلا به ویروس کرونا هر روز به روز روبه بالا رفتن می شود ، همه جای دنیا بر اثر ویروس کووید ۱۹ در تلاطم و درد فرو رفته اند . افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند بعد از ۲ تا ۶ هفته بهبود می یابد . نشانه های بعد از بیماری کرونا در برخی از افراد تا هفته ها و ماه ها ادامه دارد . کووید ۱۹ به راحتی می تواند شش ها را تخریب کرده و به قلب و مغز آسیب برساند و مشکلات مختلفی را برای جسم و روان تان ، آسیب و عوارض بلند مدت ایجاد کند . برای پیشگیری از این ویروس شیوه هایی را به کار گرفته‌ ایم و به شما می آموزیم و از آسیب بلند مدت ویروس کرونا بر روی سلامتی و زندگی مان صحبت خواهیم نمود .

مطالب مرتبط : رژیم غذایی کرونا و غذاهای مناسب بیماران کرونا

در رابطه با آسیب بلند مدت ویروس کرونا چه می دانید ؟

بیماری کرونا یک بیماری جدید است  که هنوز چیز های زیادی در رابطه با آن نمی دانیم به همین علت دانشمندان هم نمی توانند بگویند در بلند مدت چه عوارض از این مشکل گریبان تان خواهد شد . احتمال بروز مشکلات تنفسی نظیر عوارض بیماری ها مانند ویروس سارس و مرس پس از ابتلا به ویروس کرونا نیز وجود داشته و تمامی این موارد ذکر شده خانواده کرونا را ایجاد می کند . طبق پژوهش هایی که در سال ۲۰۲۰ انجام شده است ۳۰ درصد از افراد به بیماری سارس و مرس دچار شدند و در طولانی مدت شاهد عوارضی در بدن شان بوده است . در سال ۲۰۱۹ نیز طبق تحقیقات به دست آمده  در رابطه با آسیب بلند مدت ویروس کرونا نشان دهنده این است که ۴۰ درصد از بهبود یافتگان به طور متوسط با گذشت سالیان سال از ابتلا هنوز هم آسیب بیماری را حس می کنند  .

مطالب بیشتر : نحوه انجام تست کرونا و معرفی انواع آن

آسیب بلند مدت ویروس کرونا در شرایط خفیف و متوسط

آسیب بلند مدت ویروس کرونا در شرایط خفیف و متوسط

اکثر اشخاص مبتلا به کووید ۱۹ به حالت خفیفی از آن دچار شده است که بدون هیچ درد سری بهبود می یابند . اما در میان مبتلایان افرادی دیده می شوند که بعضی از ابتلاء به حالت متوسط و خفیف بیماری و آسیب بلندمدت ویروس کرونا دست از سرشان بر نداشته است حتی هنگامی که عفونت از بدن شان دور شده باز هم عوارض با آن همراه است این عوارض امکان دارد جدی باشد .

آسیب بلند مدت ویروس کرونا که در بیماران مبتلا به کرونا به شکل متوسط و خفیف می باشد شامل :

گلو درد

سردرد

اسهال و استفراغ

تب خفیف

تپش قلب

تنگی نفس مشکل بد اختلال حافظه

خستگی مفرد

نوسانات خلقی

درد قفسه سینه

از دست رفتن و کاهش حس چشایی و بویایی

این عوامل حتی پس از رفع بیماری تهدید ها و ماه ها در بدن باقی خواهد ماند . بیشتر افراد هم در معرض خطر ابتلا به کرونا هستند سازمان بهداشت جهانی با انجام نظرسنجی از بخشی از افراد متوجه شدند حدود ۲۰ درصد از افراد ۱۸ تا ۳۴ سال پس از بهبود نیز با حوادث بلند مدت دست و پنجه نرم می کنند .

بیشتر بدانید : شرکت های طراحی سایت در قرنطینه کرونایی

آسیب های بلند مدت ویروس کرونا در موارد شدید تر

آسیبهای بلندمدت ویروس کرونا در موارد شدید تر

شیوع کرونا از نظر روانی نیز آثار مخربی روی آدم های دنیا داشته است . طبق تحقیقات و بررسی‌های سال ۲۰۲۰ نشان دهنده این است که تعداد زیادی از آدم ها در دوران شیوع کرونا دچار اضطراب ، افسردگی و استرس ‌شده است و آسیب بلند مدت ویروس کرونا در آن ها باقی خواهد ماند

بعضی از این عامل که باعث بروز مشکلات روح و روان در کرونا هست شامل :

انزوا و احساس تنهایی

مشکلات اقتصادی

دشواری کار یا بیکار شدن

نیاز به کارد درمان پزشکی فوری

وجود مشکلات جسمی و روانی ازقبل

آثار این گونه مشکلات می تواند در بلند مدت طولانی به ویژه اگر دچار استرس و اضطراب شدید شود . تحقیقات نشان دهنده این است که بیمارانی که از دستگاه اکسیژن برای تنفس استفاده می کنند اضطراب و استرس بیشتر در آنها بروز داده می شود .

بیشتر بخوانید : تأثیرات ویروس کرونا در سلامت روان زنان

خستگی مزمن از علائم آسیب های بلند مدت کرونا

خستگی مزمن از نشانه های بلند مدت کرونا می باشد و این مشکل از سوی بیماران متعددی گزارش می ‌شود . با چنین آماری احتمال خستگی مزمن یکی از علائم طولانی مدت کرونا باشد . خستگی مزمین که ممکن است در بیماری‌های ویروسی به وجود آید علائم زیر دیده می شود :

-درد ماهیچه

-اختلال در به خواب رفتن

-خستگی شدید جسمی

-خستگی روحی که به عنوان مه مغزی شناخته می ‌شود .

علائمی که پس از ورزش تشدید می شوند و به آنها کسالت بعد از ورزش می گویند . با وجود پرشماری افراد دچار خستگی مزمن از آسیب های بلند مدت ویروس کرونا می توان گفت این مشکل از نشانه‌های بلند مدتی است که به تحقیقات بیشتر نیاز دارد .

برای رفع آسیب بلند مدت ویروس کرونا باید به پزشک مراجعه کرد و این علائم را پیگیری کنید . پزشکان با بررسی پرونده بیمار و علائم آن به مدیریت اعضا و کمک کرده و در صورت وجود علائم شدید پس از بیماری که مداوم رو به وخامت است به درمان و رسیدگی فوری نیاز خواهند داشت از جمله این عوامل موارد زیر را به خاطر داشته باشید  :

-درد و فشار در قفسه سینه

-سختی در فرو دادن مایعات

-دشواری و سختی در تنفس

-کاهش یا افزایش وزن سریع تر

-دشواری در هوشیاری و بیدار ماندن

-تغییر رنگ لب ها

همه اشخاصی که دچار استرس و افسردگی هستند نیز باید مشکل خود را از راه کمک گرفتن به مشاوران و متخصصان رفع نمایند .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false