×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۲۱ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
آسیب های تلفن همراه - تصویر شاخص

امروزه تلفن همراه یکی از راه ارتباطی است که استفاده از آن نسبت دیگر راه های ارتباطی از سهولت بیشتری برخوردار می باشد . این روز ها با وجود عمر کوتاهی که تلفن همراه دارد بیشترین محبوبیت را در بین افراد داشته است . تلفن همراه می تواند علاوه بر جنبه های مثبتی که دارد دارای جنبه های منفی نیز باشد که مشکلاتی را ایجاد خواهد نمود که تاثیرات مثبت آن کاملا مشهود می باشد . برقراری ارتباط در نهایت سرعت با استفاده از تلفن همراه یکی از مهم ترین جنبه های مثبت آن است . در ادامه به بررسی آسیب های تلفن همراه خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید : اعتیاد بازیهای کامپیوتری به نقل از مهندس محمد نژاد کمیانی

مهم ترین معایب و آسیب های تلفن همراه

مهم ترین و اصلی ترین کاربردی که تلفن همراه دارد امکان برقراری ارتباطات کلامی و صوتی است . ارتباط کلامی موجب بروز برخی از ناهنجاری ها و مشکلات خواهد بود . یکی از این ناهنجاری ها کاهش قدرت حافظه جمعی و کاسته شدن از ارتباطات واقعی در سطح جامعه است . امروزه افراد برای برقراری ارتباط با افراد تنها از تماس تلفنی استفاده می کنند و از ارتباطات واقعی تا حدود زیادی کاسته شده است . یک فرد در هر شرایطی با برداشتن گوشی و آوردن شماره فرد مورد نظر با او ارتباط را برقرار می کند ، ولی حاضر نیست با زحمت دادن به خود و طی مسیر به ارتباط حضوری با خویشاوندان و دوستان مبادرت وزرد . یک نوجوان نیز با همین روش ارتباط خود را از ارتباطات حقیقی بی نیاز می پندارد که به رشد اجتماعی وی آسیب می رساند . از دیگر مشکلات مرتبط با آسیب تلفن همراه ، اطلاع یافتن از حوزه خصوصی و عمومی است  .

آسیب های تلفن همراه - تصویر چهارم

امروزه در مکان های عمومی مختلف از قبیل ایستگاه اتوبوس ، فروشگاه ها و حتی دانشگاه ها و مدارس ، شاهد افراد بی شماری هستیم که با تلفن های همراه خود در حضور دیگران مشغول صحبت هستند . بنابراین ، دیگر افراد حاضر در این مکان های عمومی ، ناخواسته به مکالمه آنها گوش می دهند . بعضی وقت ها آنقدر صدای صحبت این افراد بلند است که گویی می خواهند برای جمعی سخنرانی کنند . برخی افراد آن قدر در مورد خود جزئیات می دهند که از تمامی اطلاعات شخصی آن ها آگاه خواهید شد . در گذشته اگر می خواستید مکالمه کسی را گوش دهید،  باید تلاش بسیاری می کردید و اساساً عمل خوبی محسوب نمی شد . اما اینک ما به راحتی ، کارهای روزانه مان، برنامه هایمان برای پایان هفته و خلاصه همه موارد شخصی مان را با دیگران در معابر عمومی شریک می شویم .

افسردگی از آسیب های تلفن همراه

یکی دیگر از معایب مکالمه های تلفنی از طریق تلفن همراه ، بروز نوعی افسردگی در صورت نداشتن تلفن همراه است. زنگ خوردن تلفن همراه برای افراد، به این معنا می باشد که کسانی به یاد فرد هستند یا اینکه وی فرد مهمی است بنابراین ، وقتی موبایل فرد زنگ نخورد یا از موبایلش دور باشد ، احساس افسردگی می کند . این طرز فکر سبب افزایش مکالمات تلفنی بین افراد می شود که گاه هیچ ضرورتی ندارد و تنها موجب صرف هزینه های بسیار و گاه حتی انرژی های بسیار می شود که می توانست صرف امور سازنده تری شود . آن روی سکه این تصور که زنگ خوردن تلفن به معنی دوست داشته شدن است ، تصور دیگری هم است . این زنگ خوردن مداوم و امکان تماس در هر زمان و در هر مکان موجب بروز استرس همیشه در دسترس بودن می شود . امروزه انتظار عمومی از فرد این است که قابل دسترس باشد . اگر نباشد، باید بتواند دلیل و برهان بیاورد یا در بدترین حالت توجیهی سر هم کند . بنابراین این استرس پنهانی در طول زمان به جامعه و افراد صدمه وارد می کند و یکی از شایع ترین آسیب های تلفن همراه به شمار می رود. از طریق تلفن همراه می توان مطالبی را به سرعت بین همگان ترویج کرد که مخالف عرف و عفت عمومی جامعه است .

پیام کوتاه همچنین موجب گسترش اخبار پنهانی در رابطه با اوضاع کشور ، چه کذب و چه صحیح می شود . این مسئله منجر به تشویش اذهان عمومی یا افزایش بی اعتمادی به حکومت می گردد. ازطریق رسانه پیامک می شود بعضی اطلاعات محرمانه و اخبار کذب گسترش داد. بنابراین، این موارد و موارد مشابه، لزوم فرهنگ سازی را در رابطه با پیام کوتاه، به تصویر می کشد. بسیاری از پیامک ها به جنبه های طنز آن می پردازد که به مقدساتی توجه نکرده است .

آسیب های تلفن همراه - تصویر سوم

 

آسیب های اخلاقی یکی از آسیب های تلفن همراه

یکی از آسیب های تلفن همراه نوشتاری از طریق تلفن همراه الزام اختصار نویسی و کوتاه کردن کلمات، به واسطه محدودیت مکانی (تعداد کاراکتر) و زمانی است این امر از بارزترین نمونه های آسیب رسانی به زبان فارسی استفاده می کنند .. همچنین از دیگر تأثیرات فن آوری تلفن همراه به روی فرهنگ و جامعه، مربوط به حوزه اخلاقی است. پوشیدگی و حفظ بعضی شئونات و مسائل اخلاقی که ارزش محکمی در جامعه شناخته می شود با کمک این رسانه علنی می شود. در واقع، مقوله اخلاق زیر مجموعه ای از مقوله های حریم شخصی به شمار می رود و از آنجایی که مسائل اخلاقی، بخشی از حریم شخصی افراد و جامعه اند. یکی دیگر از موارد استفاده نادرست از تلفن همراه در تخریب اخلاق، استفاده نامناسب از عکس ها و یا ترویج پیام های کوتاه غیر اخلاقی است که امروزه در سطح جامعه رواج دارد و به دلیل گستردگی آن، قبح آن نزد افکار عمومی، به آرامی از بین رفته است.

آسیب های تلفن همراه - تصویر اول

در حقیقت، گوشی تلفن همراه آرشیوی قدرتمند و منحصر به فرد است که توانسته است توانایی ارتباطی و دسترسی فرد را به اطلاعات به روز  زیاد نماید و در هر مکانی و در هر  فرصتی مناسب برای خودنمایی استفاده می شود .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false