×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  یکشنبه - ۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
تعریف واضح تر از اختلال مازوخیسم

مازوخیسم نوعی اختلال روانی به حساب می‌ آید که در آن شخص با آسیب رساندن به خود احساس رضایت می‌ کند. این عمل را خود آزاری ، خود تبیهی ، احساس گناه بدون دلیل و ده ها احساس و عمل دیگر که با درد کشیدن همراه است. در واقع فرد مازوخیسم یا آزار طلب جهت رسیدن به لذت خودش را در موقعیت های دردناک قرار می دهد. خودآزاری ممکن است خود آگاه یا نا به خودآگاه باشد ، جهت درک بهتر این امر مقاله زیر را به طور کامل مورد مطالعه قرار دهید تا از این طریق با اختلال مازوخیسم بیشتر آشنا شوید.

مطالب مرتبط : نشانه‌های روان پریشی و شیوه های درمان آن

تعریف واضح تر از اختلال مازوخیسم

در نظر بگیرید که فردی جهت دیده شدن در شبکه های اجتماعی کارهای عجیب و غریب و دور از شأن انسانی انجام می دهد. این فرد خودش را در معرض انتقادات شدید و توهین مردم قرار می دهد که بسیار آزار دهنده می باشد و باعث می‌ شود که فرد راضی گردد و حتی ممکن است برایش لذت بخش باشد. برای مثال واضح جهت درک بهتر اختلال مازوخیسم ، در نظر بگیرید که روز خیلی خوبی را گذرانده اید و همه چیز طبق روال عادی و خوب پیش رفته است اما از یک طرف شما احساس گناه می کنید و مدام منتظر اتفاق بدی می باشید. گناه ناشی از اتفاق خوب به معنای این است که شما خودتان را لایق خوشی نمیدانید زیرا افرادی وجود دارند که وضعیت زندگی خیلی بدی داشته و با وجود آن شما حق ندارید خوش باشید. در شما این حس وجود دارد که خود را آدم خوبی بدانید که به دیگران هم فکر می ‌کنید و همین افکار شما را راضی نگه می دارد.

فرض بعدی برای درک بیشترین این اختلال ، حال تصور کنید یک پروژه مهمی در دست دارید و به مدت دو هفته فرصت دارید تا آن را تحویل دهید. بنابراین با انجام روزی دو ساعت کار می توانید این پروژه را به بهترین شکل ممکن آماده کنید اما آن را تا روزهای آخر آن را رها می کنید و به اصطلاح کارتان را دقیقه نودی انجام می دهید. با این شرایط در معرض استرس بسیار شدید قرار می ‌گیرید و مدام خود را نصیحت می کنید. با این شرایط و خود سرزنشی احساس رضایت دارید و همین احساس انگیزه می شود تا شما بالاخره پروژه را انجام دهید.

بیشتر بدانید : انواع تیک عصبی و روش‌ های درمانی آن

بررسی ریشه روانشناختی اختلال مازوخیسم

بررسی ریشه روانشناختی اختلال مازوخیسم

جالب است بدانید خیلی از رفتارهای مازوخیستی ریشه در کودکی اشخاص دارد. به عنوان نمونه یک کودک سه ساله را در نظر بگیرید که پولی را بدون اجازه از کیف مادرش برداشته است. مادر با طلاع از این موضوع و کار فرزند خود تنبیهی را برای او در نظر می‌گیرد که با اندازه و شدت کاری که کودک کرده همخوانی ندارد. برای نمونه دست او را با قاشق داغ می کند. در صورتی که کودک به هیچ عنوان معنی دزدی را نمی ‌داند و متوجه نیست که چرا تنبیه شده است و آن هم به این شدت.

این حالت کودک به خاطر احساس درد و خشمی است که از مادر خود دارد که احساس گناه نیز به سراغش می آید و برای آنکه یک کودک خوب برای مادرش به نظر بیاید باید خشم خود را فرو بخورد و حق را به مادرش بدهد. حال با تصور اینکه عصبانیتش فروکش شده آدم خوبی است و احساس رضایت می‌کند.کودک این الگو را با خود به بزرگسالی می ‌آورد و جهت رسیدن به احساس رضایت آن را تکرار می ‌کند.

با بیان این موضوع ، شما به احساسی که در یک لحظه به کودک هجوم آورده توجه کنید. خشم ، سردرگمی ،عذاب وجدان ، احساس کناه و در آخر رضایت و شاید لذت. در واقع این الگوی است که افراد مبتلا به اختلال مازوخیسم آن را به مراتب در کودکی خود تجربه نموده اند.

بیشتر بخوانبد : انواع تیک عصبی و روش‌ های درمانی آن

علائم بارز در اختلال مازوخیسم

از نشانه های مازوخیسم که باید آنها را بشناسید و در صورت مشاهده آن در خود و اطرافیان اقدامات درمانی لازم را انجام دهید :

نشانه اول ناتوانی در رد خواسته‌ های دیگران

علائم اختلال مازوخیسم این است که فرد توانایی نه گفتن را ندارند و حس می کند که این کار دور از معرفت و دوستی است. یعنی برای حس اشتیاق ترجیح می دهد جهت کسب رضایت دیگران خودش را در هر شرایطی چه سخت و چه بد قرار دهد. در این شرایط به سختی می‌افتد اما این کار ناخداگاه به او احساس رضایت می ‌دهد زیرا دیگران او را تشویق خواهند نمود.

نشانه دوم سعی بیش از حد برای بهتر بودن

ورزش نمودن آن هم به صورت افراطی، رژیم های خیلی دشوار ، کم کردن ساعت خواب و مطالعه کردن زیاد امکان دارد نشانه هایی از مازوخیسم باشد. در این شرایط شخص خودش را وادار می‌کند کارهایی را انجام دهد که برایش آزار دهنده است فقط به این علت که تصور می کند برای بهتر شدن انجام این کارها لازم است.

نشانه سوم تنبلی زیاد

تنبلی نشانه گاهی خوب یاست و به شما فرصت بازپروری از کارتان را می دهد ، اما از طرف دیگر تنبلی موجب می شود تمامی امور تان به لحظه آخر موکول گردد. احتمالا با این عمل نشانه های از مازوخیسم در شما وجود دارد و امکان دارد شما به صورت ناخود آگاه با این کار احساس استرس و خود تنبیهی را در خودتان بیدار و به رضایت برسید.

نشانه چهارم حس گناه بی دلیل

در این شرایط اشخاص مبتلا به مازوخیسم بی آنکه دلیلی داشته باشند مدام احساس گناه می کنند. زمانی که هدیه می گیرند حس می کنند لایق آن نیستند و هنگامی که از آنها تعریف می شود نمی‌ پذیرند. وقتی احساس خوشحالی می کنند منتظر اتفاق بد هستند که تمامی اینه ا به علت حس گناهی است که همواره و بی علت با آنها همراه است.

علائم بارز در اختلال مازوخیسم

معرفی کتابی مفید در رابطه با اختلال مازوخیسم

“ونوس خزپوش” یک رمان فرانسوی مازوخیسم به حساب می آید ، در واقع واژه مازوخیسم نیز از نام این نویسنده کتاب به نام لئوپولد فون زاخر مازوخد گرفته شده است. موضوع این رمان اروتیک فانتزی های عاطفی و جنسی مردی آزار طلب را شرح می‌ دهد. در این رابطه با مرد داستان فردی آزار طلب است که زن رویاهایش را آزار می دهد. این کتاب سالیان بعد پس از تألیف و انتشار مورد توجه خیلی از روانشناسان قرار گرفت. انگیزه‌های آزار طلبی شخصیت مرد این کتاب سوژه بسیاری از تحلیلگران و روانکاوان مدرن شد. در حقیقت وقایع و اتفاقات این کتاب مثالی واضح از زندگی روزانه خیلی از افراد موضوع مازوخیست در دنیای واقعی می باشد. احساس رضایت حتما نباید با لذت همراه باشد. در مازوخیسم ، این رضایت احساس حقارت و نادیده گرفته شدن درونی را تأیید و تقویت می نماید.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false