×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
آشنایی با شایع ترین مشکلات پوستی - تصویر شاخص

مشکلات و اختلالات پوستی در علائم و شدت آن کاملا متنوع هستند . این اختلالات می تواند موقت یا دائم ، دردناک یا به بی درد باشد . برخی از آن ها ریشه ژنتیکی دارند و برخی ندارند ، بعضی از مشکلات پوستی کم اهمیت هستند و بعضی از آنها خطرناک . با اینکه برخی از مشکلات پوست می تواند بی اهمیت باشد ، برخی از آن ها ممکن است نشانه مشکل جدی باشد . در این مقاله می خواهیم شایع‌ ترین اختلالات پوستی را مورد بررسی قرار دهیم ، همراه ما باشید  .

بیشتر بدانید : پوست و دیابت

آکنه و تبخال یکی از شایع ترین مشکلات پوستی

این اختلال معمولاً بر روی شانه ‌ها ، گردن ، سینه ، قسمت بالای کمر و بیشتر بر روی پوست صورت دیده می شود . آکنه در انواع مختلفی نظیر سر سیاه ، سر سفید ، جوش های ریز و حتی کیست های دردناک می باشد . در صورتی که این اختلالات درمان نشود این امکان وجود دارد تا به صورت سیاه یا نقطه های تیره بر روی پوست صورت تان باقی بماند .

عارضه تبخال به شکل تاول قرمز ، دردناک و پر از مایع در نزدیکی دهان ایجاد می شود . پیش از آنکه ورم در این عارضه به وجود بیاید ناحیه مورد نظر با خارش و سوزش همراه است . این امکان وجود دارد که تبخال با علائمی ملایم سرماخوردگی نظیر تب بدن ، درد و متورم شدن غدد لنفاوی به همراه باشد .

از دیگر مشکلات پوستی می توان به تاول و کهیر می توان اشاره نمود :

تاول بر روی پوست به صورت آبدار ، شفاف و پر از مایع به وجود می آید . در صورتی که یک سانتی متر کوچکتر باشد به عنوان به آن وزیکول یا تاولچه گفته می شود . در صورتی که بیشتر از یک سانتیمتر باشد نیز به آن بولا گفته خواهد شد و ممکن است به صورت گروهی بر روی پوست ظاهر شود و در هر قسمتی از بدن پدیدار گردد .

تاول از شایع ترین مشکلات پوستی

عارضه کهیر به عنوان دانه های برجسته روی پوست می باشد که خارش دارد و معمولاً بر اثر آلرژی به وجود می آید که گرم قرمز است و دست زدن با آن باعث درد می گردد . این عارضه کوچک ، گرد و حلقه شکل و گاهی اوقات بزرگ و با شکل های متنوع هستند .

همچنین بخوانید : بیماری اگزما و علائم آن

دسته دوم از مشکلات پوستی

اکتینیک کراتوزیس

این عارضه از مشکلات پوستی است که معمولاً کمتر از ۲ سانتی متر یا تقریباً اندازه مداد پاک کن هستند . بسیار ضخیم پوسته پوسته و یا به صورت نواحی زبر روی پوست ایجاد می شود . اکتینیک بر قسمت هایی از بدن ظاهر می‌شود که معمولاً زیاد در معرض نور خورشید قرار دارد و معمولاً صورتی رنگ هستند ، اما ممکن است قهوه برنزه یا خاکستری مانند نیز باشد .

آکنه روزاسه

این بیماری مزمن پوستی معمولا کم رنگ شده و دوباره عود می‌کند . غذاهای تند ، مشروبات الکلی ، نورآفتاب ، استرس ، باکتری های روده موجب عود این بیماری می شود . چهار زیر مجموعه از آکنه روزاسه با علائم مختلف وجود دارد که شامل برافروختگی صورت ، دانه های قرمز و برجسته ، قرمزی صورت ، خشکی پوست و حساسیت پوستی هستند .

آلرژی به لاتکس

آلرژی به لاتکس از مشکلات پوستی

این بیماری نوعی فوریت پزشکی است و ممکن است نیازمند مراقبت فوری باشد . این عارضه پس از تماس با محصولات لاتکس ایجاد شده و ممکن است چند دقیقه تا ساعت ها طول بکشد نواحی تماس با لاتکس گرم ، خارش آور و با دمل های قرمزند که ممکن است بر اثر تماس مکرر با لاتکس  ظاهری خشک و زبر پیدا کند . تکه های لاتکس به دلیل مجاورت با هوا می تواند باعث سرفه ، آبریزش بینی ،، عطسه ، خارش چشم و اشک نیز بشود . آلرژی شدید به لاتکس می‌تواند باعث ورم و مشکلات تنفسی نیز شود .

با بهترین روش لاغری با کلیک بر روی لینک آشنا شوید

دسته سوم از مشکلات پوستی

لوپوس یا سل پوستی

علائم این عارضه شامل سردرد ، خستگی ، تب و مفاصل متورم و دردناک است  . دانه های پوسته پوسته و تیز دارد که خارش نخواهد داشت . دارای پینه های پوست پوست ، قرمز و حلقه شکل است که بیشتر روی شانه ها ، بازوها ، گردن و بالای تن دیده می شود و در صورت قرار گرفتن در معرض آفتاب بدتر خواهد شد .دانه های قرمزی که بر روی گونه ها ، بینی به شکل بال های پروانه پخش ‌شدن و در آفتاب بیشتر می شود .

پیسی

این عارضه از بین رفتن رنگدانه های پوست به دلیل تخریب خود ایمنی سلول هایی که به پوست رنگ می دهند ، می باشد .

الگوهای کانونی نظیر از بین رفتن رنگ دانه های پوست به دلیل تخریب خود ایمنی سلول هایی که به پوست رنگ می دهند .

همچنین الگوی های مجزا از هم مثل بی رنگ شدن یک طرف بدن که موجب خاکستری شدن زودهنگام موهای سر و یا موهای صورت می گردد .

زگیل

زگیل یکی از شایع ترین مشکلات پوستی

این عارضه با انواع مختلف ویروس به نام ویروس پاپیلوم انسانی ایجاد می شود که بر روی پوست یا غشای مخاطی به صورت تکی و گروهی ظاهر شده ، این عارضه مسری است و آن دسته از مشکلات پوستی است که به دیگران نیز سرایت می کند .

شایع ترین مشکلات پوستی موقتی

بسیاری از مشکلات پوستی موقتی بوده که مشکلاتی نظیر آماس و کراتوزیس پیلاریس را شامل می شود .

آماس پوست

از شایع‌ترین مشکلات موقتی پوست است که بر اثر تماس با مواد شیمیایی یا دیگر مواد تحریک کننده به وجود می آید . این مواد ممکن است باعث بروز واکنش هایی نظیر خارش ، قرمزی و التهاب پوست شده و در برخی موارد آماس های پوستی جدی نیستند اما در صورتی که خارش زیادی داشتید از کرم های موضعی و از مواد محرک اجتناب نمایید تا این عارضه رفع گردد .

کراتوز پیلاریس

این نوع بیماری پوستی جزئی است که موجب به وجود آمدن برجستگی های کوچک بر روی پوست می شود . این برجستگی ها ممکن است روی قسمت بالای زانو ، ران ها و گونه ها ظاهر شود . معمولاً قرمز یا سفید هستند و هیچ گونه درد و خارشی ندارد . این بیماری نیاز به درمان داشته و با کرم های موضعی پوست بهبود می یابد .

مشکلات پوستی در کودکان

مشکلات پوستی در کودکان

اختلالات پوستی نیز در کودکان بسیار شایع است بسیاری از بیماری هایی که بزرگسالان را درگیر می نماید در کودکان نیز دیده می شود . نوزادان و کودکانی که از پوشک استفاده می کنند در معرض اختلالات پوستی ناشی از پوشک قرار میگیرند . از آنجا که کودک در معرض دیگر و میکروب ها بیشتر قرار دارند ممکن است به بیماریهای پوستی مبتلا شده که در بزرگسالان این بیماری ها را به ندرت میبینید . برخی از بیماری های پوستی کودکان با بزرگتر شدن از بین می رود اما کودکان می توانند برخی از بیماری‌های پوستی را به صورت ژنتیکی از والدین خود به ارث ببرند . در بیشتر موارد پزشک می تواند این اختلالات را با کرم های پوستی یا لوسیون های پزشکی و داروهای خاص درمان نماید .

شایع ترین مشکلات پوستی در کودکان شامل :

اگزما ، حساسیت به پوشک ،  سرخک ، آبله مرغان ، زگیل ، آکنه ، بیماری پنجم ، کهیر ، عفونت قارچ حلقه ای ، قرمزی پوست به علت عفونت های قارچی یا باکتریایی و یا بر اثر واکنش های آلرژیک

بیشتر بخوانید : اختلال بیش فعالی در کودکان

علائم شایع ترین مشکلات پوستی

اختلالات پوستی علاقه بسیار متفاوت و متنوعی دارند . این علائم که در ابتدا با مشکلات شایع بر روی پوست ظاهر می شود همیشه نشانه بیماری پوستی نیستند ؛ به طور مثال ممکن است تاول پا به خاطر پوشیدن کفش جدید باشد یا قرمزی پوست به علت پوشیدن شلوار تنگ . با این حال مشکلات پوست  دلیل واضحی ندارند و ممکن است نشانه بیماری خاصی باشد که باید تحت مراقبت قرار بگیرند .

ناهنجاری هایی که عموما علائم بیماری و مشکلات پوستی هستند شامل :

برجستگی های قرمز و سفید

دانه هایی که خارش آور یا دردناک می باشد

پوست پوست شدن و یا زبر شدن پوست

پوست ریزی پوست

آفت

بی رنگ شدن تکه هایی از پوست

برجستگی های گوشتی ، زگیل ها یا دیگر قسمتهای برآمده پوست

تغییر رنگ یا اندازه خال

بیرون ریزی شدید

بی رنگ شدن دست از شایعترین مشکلات پوستی

درمان مشکلات پوستی

همه مشکلات پوستی قابل درمان است ، روش های درمانی رایج برای بیماری های پوستی می توان به آنتی هیستامین ، کرم ها و پمادهای دارویی ، آنتی بیوتیک ، ویتامین ها و تزریق استروئید ، لیزر درمانی ، داروهای خاص . بسیاری از اختلالات پوستی به درمان واکنش نشان نمی دهند .برخی از آن‌ها بدون درمان از بین رفته ، افرادی که دچار بیماری های پوستی دائمی هستند معمولاً دوره‌ های علائم شدید را تجربه می ‌کنند . برخی افراد می ‌توانند علائم پوستی شان را تا مدتی ساکت کنند اما برخی از مشکلات پوست به دلیل عوامل محرک استرس و دیگر بیماری ها بروز می نماید . اغلب می توانید بیماری های پوستی موقت را با روش های زیر درمان کنید :

• لوازم آرایش پزشکی

• محصولات پوستی بدون نسخه

• رعایت موارد بهداشتی و نظافت

• تغییرات کوچک در سبک زندگی نظیر تغییراتی در رژیم غذایی

در صورت مطالعه مقاله رژیم های غذایی سخت و تأثیر آنها بر سلامتی بدن بر روی لینک کلیک کنید

پرهیز از بروز اختلالات پوستی

اختلالات پوستی قابل جلوگیری نیستند .  بیماری‌های ژنتیکی و بعضی از اختلالات پوستی که به دلیل بیماری ‌های دیگر پدید آمده اند . اما با این حال می ‌توان از برخی از بیماری های پوستی دوری کنیم ، این موارد شامل :

• دست های خود را به صورت مکرر با آب گرم و صابون بشویید

• از خوردن و آشامیدن در ظروف مشترک جلوگیری کنید

• از تماس مستقیم با پوست دیگر افرادی که عفونت دارند ، بپرهیزید

• اشیایی که در مکان‌های عمومی موجود است قبل از استفاده تمیز کنید

• از وسایل شخصی مثل پتو ، شانه و مایو به صورت مشترک استفاده نکنید

• حداقل ۷ ساعت بخوابید

• آب زیاد بنوشید

• از استرس دوری کنید

• رژیم غذایی سالم داشته باشید

• برای برخی از بیماریهای پوستی نظیر آبله مرغان واکسینه شوید

برای مطالعه مقاله موادغذایی خوب و سالم بر روی لینک کلیک کنید

خوردن آب کافی درمان مشکلات پوستی

بیماریهای پوستی غیر عفونی نظیر اکنه و درماتیت گاهی اوقات قابل پیشگیری اند . تکنیک های پیشگیری با توجه به شرایط فرق می کند . در اینجا به چند نکته برای پیشگیری از برخی بیماری‌های پوستی اشاره می کنیم :

روزانه صورت خود را با آب و شوینده های ملایم بشویید

از مواد آلرژی زا در رژیم غذایی و محیط پرهیز کنید

از تماس با مواد شیمیایی و دیگر مواد تحریک پذیر پرهیزنمایید

آب زیاد بنوشید

حداقل ۷ ساعت بخوابید

پوست خود را در برابر سرما ، گرما و باد محافظت کنید

رژیم غذایی سالم داشته باشیم

کلام آخر داشتن اطلاعات و آگاهی کافی در رابطه با مراقبت و بهداشت پوست جهت داشتن پوستی سالم بسیار مفید است . برخی از مشکلات پوستی نیاز به مراجعه به پزشک داشته و برخی نیز به راحتی در خانه درمان می شود . در صورتی که شایع ترین اختلالات پوستی مشکلات و علائم آن را بدانید می توانید بهتر با پزشکتان در رابطه با مشکل و راه های درمان آن صحبت کنید .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false