×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
آشنایی با فرهنگ بومی پاکدشت

شهرستان پاکدشت که در ۲۰ کیلومتری تهران و نزدیک به پایتخت قرار دارد در گذشته و قبل از آن که شکل شهری به خود بگیرد دارای چندین منطقه کنارهم با اقوام و طایفه های مختلف بوده است که هریک از طوایف دارای فرهنگ های مختص به خود بوده ند و در مجموع یک وحدت فرهنگی میان اقوام این مناطق به وجود آورده است و موجب ایجاد یک فرهنگ محلی و به نوعی فرهنگی بومی پاکدشت را شکل داده است که با گذشت چندین سال و وجود مهاجرین به این منطقه دستخوش تغییرات شده است .

در ادامه این مقاله علاوه بر آشنایی با فرهنگ بومی این منطقه به عوامل تأثیر گذار که رفته رفته موجب کم رنگ شدن این فرهنگ محلی و خاص شده است می پردازیم .

عوامل تأثیر گذار در ایجاد فرهنگ بومی پاکدشت

گویش محلی و زبان مردم بومی پاکدشت

اولین عاملی که تشکیل دهنده فرهنگ محلی و فرهنگ بومی در این منطقه است زبان و گویش آن است . وجود طایفه ها و قوم های مختلف به فرهنگ ، زبان و اعتقادات مختص به خود موجب این شده است که گویش های مختلفی در این منطقه قرار گیرد . به طور کلی می توان گفت زبان رسمی مردم این شهر فارسی و گویش های در هم آمیخته آن ترکی ، کردی و لری است که این گویش های غیر رسمی  به دلیل کوچ عشایر در زمان های مختلف به این شهر است . ایل قاجار ، ایل عرب ، ایل کرد که شامل :  بوربورها ، پازوکی ها ، کردبچه ها ، سیرسپور ها ، لرنی ها ، قرچه لوها و سیاه منصوری ها و ایل لر که هداوند ها را شامل می شود ددر ایجاد فرهنگ بومی پاکدشت نقش بسزایی داشته اند .

در مورد هریک از ایلات نام برده شده در این سایت به اختصار توضیحاتی داده ایم .

عوامل تأثیر گذار در ایجاد فرهنگ بومی پاکدشت

آداب و رسوم پاکدشت

آداب و رسوم خاص هریک از اقوامی که نام برده شد موجب یک وحدت فرهنگی در این منطقه شده است و می توان گفت آداب و رسوم خاصی که در فرهنگ بومی پاکدشت تأثیر گذار باشد وجود ندارد اما با تحقیقات و پژوهش های گسترده در این زمینه می توان فهمید که این عامل هم کم تأثیر گذار نبوده است .

دین و مذهب پاکدشت

در دوران ورود اسلام به ایران مذهب شیعه در این منطقه رواج داشته است . ارنبویه تنها مکانی است که تا قرن هفتم دین و مذهب اهالیش است حنفی ذکر شده است . در قوهه که در قسمت جنوبی و پایین پاکدشت قرار دارد مردمی که در این منطقه سکونت می زیسته اند مذهب سنی و صوفی  داشته اند . هم چنین وجود افاغنه سنی مهاجر در این منطقه که دین و مذهب این شهر را تشکیل داده اند تأثیر بسیاری در فرهنگ بومی پاکدشت و دینی این شهر داشته اند .

تحول بزرگ در فرهنگ بومی پاکدشت پس از انقلاب

همانگونه که در مقاله ارائه شده از این سایت ، درباره پاکدشت و موقعیت منطقه ای و جغرافیایی این شهر بیان شد به دلیل نزدیکی این شهر به پایتخت پس از انقلاب دچار تحول بزرگ در ساختار اجتماعی و فرهنگی پاکدشت شد و شکل شهر نشینی به خود گرفت که رفته رفته فرهنگ بومی و محلی پاکدشت فرهنگی شهری به خود گرفت .

طبق تحقیقات به دست آمده در سال ۱۳۷۶ با مصوبه هیأت وزیران شهرستان پاکدشت به رسیمت شناخته شد .

همانگونه که گفته شد نزدیکی به تهران از یک طرف و از طرف دیگر کم بودن هزینه های زندگی و سکونت در پاکدشت موجب شده رفته رفته مهاجرین بسیاری از شهرها و استان های دیگر کشور به این شهرستان نقل مکان کنند . افزایش چشم گیر عوامل محیطی ، اجتماعی و اقتصادی موجب تبدیل فرهنگ های محلی به شهری شد و مهم تر از همه فرهنگ بومی پاکدشت دست خوش تغییر شد .

شرح فرهنگ بومی پاکدشت به زبان قنبر علی کرمانی ( استاد کلام )

در مصاحبه اختصاصی که خبرنگار پایگاه جامع پاکدشت نیوز با استاد قنبر علی کرمانی در جهت تعریف و شرحی مختصر در مورد فرهنگ بومی این منطقه داشته است بیان نمودند : فرهنگ بومی پاکدشت یک فرهنگ غنی و اصیل است که بومی ها و اقوام آن در میان مهاجرین حل شده است به طوریکه که در زمان شکل گیری شهرستان پاکدشت هر قومی با اعتقادات و سنت های خود وارد این شهر شد که هریک قوانینی به خود را داشته و به آن پایبند بودند . افرادی که در ابتدا وارد این منطقه شده اند اکثراً به شغل کشاورزی ، دامپروری و چوپانی مشغول بوده اند و بیشتر از قوانین شهری تابع سنت های روستایی و قبیله ای خود بودند . همین موضوع موجب شد که اختلافات فرهنگی میان مردم پاکدشت ایجاد کند و فرهنگ بومی این منطقه را دستخوش تغییر نماید .

شرح فرهنگ بومی پاکدشت به زبان قنبر علی کرمانی ( استاد کلام )

جهت خواندن مصاحبه کامل استاد قنبر علی کرمانی در سایت پاکدشت نیوز بر روی لینک کلیک کنید .

برگزاری اولین جشنواره ورزشی بومی و آشنایی با فرهنگ بومی پاکدشت

طبق تحقیقات بدست آمده و به نقل از خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در بهار ۹۷ نخستین جشنواره ورزش های بومی و محلی در روستای گلزار پایین شهرستان پاکدشت برگزار شد . شرکت کنندگان در این جشنواره   از دانش آموزان در مدارس این منطقه بوده اند . هدف برگزاری این جشنواره آشنایی قومیت های دیگر و مهاجرین این شهرستان با ورزش های محلی و بومی که در فرهنگ بومی پاکدشت جای داده شده است و همچنین تقویت طرح ورزش با خانواده ، زندگی و سبک پرتحرک جهت رشد و نموی دانش آموزان است .

آشنایی با فرهنگ بومی پاکدشت

در این جشنواره رئیس فدراسیون ورزش های بومی و محلی جناب دکتر غلامرضا جعفری و هم چنین معاون مدیر کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران حضور داشتند . دکتر جعفری در مصاحبه با یکی از خبرنگاران صدا و سیما گفت : این چنین برنامه هایی علاوه بر بالا بردن روحیه نشاط و شادابی در میان نسل جدید ، دانش آموزان روستایی این شهرستان از مواهب ورزش به معنای عام بهره مند می شوند و هم چنین با تکرار این نوع برنامه ها می توان به اهداف عالی در زمینه ورزشی رسد و با هم افزایی میان ارکان ورزشی و معرفی شاخصه ها و ارزش های فرهنگی به اهداف نظام کمک کرد .

 

true
true
true
true
 1. هادی

  با سلام مدیریت محترم سایت : درخصوص توضیح و اشنایی با مردم بومی کامل نبود.
  با تشکر

  • mohammad kamiani

   با عرض سلام.
   این مطلب در مورد آشنایی با فرهنگ بومی پاکدشت تهیه شده است.
   با ورود به آدرس زیر می تونین تاریخچه مردم بومی پاکدشت را مطالعه کنید.
   ایل های شهرستان پاکدشت
   با تشکر.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false