×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۲۱ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
آموزش جنسی در مدرسه - تصویر اصلی

آموزش جنسی برای کودکان و نوجوانان نقش مهمی در بهداشت جنسی ، باروری و سلامت عمومی ایفا می کند. مدرسه و خانواده معمولا مسئولیت ارائه آموزش های جنسیتی را به صورت مشترک به عهده دارند ، اما نتایج اغلب نامطلوب است . این مطالعه شواهدی در مورد اثربخشی برنامه های آموزش جنسی در مدرسه و  عوامل تعیین کننده خانواده ها و اعضای خانواده مرتبط با سوابق صلاحیت جنسی ، رفتارهای خطرناک جنسی و بهداشت جنسی در کودکان و نوجوانان را بررسی می کند . علاقه خاص به این بررسی ، کشف عوامل جدید ، سلامت و آموزش جنسی کودکان است . طبقه بندی گسترده پذیرفته شده برنامه های آموزشی SE در مدارس، بین سه طبقه اصلی متفاوت است :  خویشتن داری ، برنامه های خویشتن داری ، برنامه های جامع . لطفا در ادامه برای بررسی این برنامه ها در کنار ما باشید .

بیشتر بخوانید : مشکلات جنسی زنان چگونه درمان می شوند ؟

خویشتن داری در آموزش جنسی در مدرسه

در این روش به کودکان و نوجوانان آموزش داده می شود تا از شرکت در فعالیت جنسی قبل از ازدواج اجتناب کنند.در خویشتن داری در آموزش جنسی در مدرسه معمولا فقط عواقب منفی آن را ارائه می کنند و خویشتن داری فقط به عنوان شیوه ای سالم اجتناب از آن ها ارائه می شود. اطلاعات مربوط به استفاده از کاندوم و سایر روش های پیشگیری از بارداری به کودکان ارائه نمی شود. فرض بر این است که اطلاعات (ناخواسته) جنسی را ایجاد می کند. انتقاد اصلی به این نوع برنامه ها این است که آن ها ایدئولوژیک و علمی نیستند، زیرا که اطلاعات علمی نادرست ارائه می دهند و حال اینجا است که آن ها حمایت تجربی می شوند. آن ها همچنین در پیشگیری از رفتار ریسک جنسی نا کارآمد هستند و هیچ اطلاعاتی درباره روابط با جنبه های مرتبط با جنس مخالف را ارائه نمی دهند.

هم چنین بخوانید : انواع مشکلات جنسی

برنامه های خویشتن داری در آموزش جنسی در مدرسه

برنامه های خویشتن داری در آموزش جنسی در مدرسه ، برنامه هایی هستند که در محدوده رویکرد خود موضع گیری می کنند و بر نقش بی قید و شرطی خود به عنوان امن ترین استراتژی جنسی پیش از ازدواج تمرکز می کنند، در حالیکه همچنین اطلاعات در مورد روش های پیشگیری از بارداری و کاندوم را ارائه می دهند. این کار با هدف کمک به نوجوانان در جلوگیری از عفونت های انتقالی از راه جنسی و یا بارداری نا خواسته و غير برنامه ریزی شده در صورت تصمیم گیری به آمیزش جنسی انجام می شود. با توجه به اطلاعات اضافی ارائه شده، برخی از نویسندگان این برنامه ها را به عنوان خویشتن داری جامع و مستمر بیان می کنند و انتقادات مختلف نسبت به آن ها را بررسی می کند.

آموزش جنسی در مدرسه - تصویر یک

برنامه های جامع در آموزش جنسی در مدرسه

برنامه های جامع در آموزش جنسی در مدرسه مبتنی بر روشی است که آموزش جنسیت یک فرآیند مادام العمر است. آن مستلزم کسب دانش، توسعه نگرش، باورها و مهارت هایی است که می بایست به سلامت جنسی و باروری یک فرد کمک نماید و از این رو کیفیت زندگی بهتر را افزایش می دهد. برنامه های مذکور هنوز خویشتن داری را به عنوان سالم ترین شیوه در مورد پیشگیری از عواقب منفی و ناخواسته مرتبط با فعالیت جنسی تعریف می کند اما این تعریف تنها هدف اصلی آنها نیست. آن ها همچنین اطلاعاتی در رابطه با جنسیت مانند سلامت جنسی، رفتار جنسی، گرایش جنسی، جنسیت، لذت جنسی، آناتومی و فیزیولوژی، آمیزش جنسی سالم و بهداشتی، روشهای جلوگیری از بارداری، خویشتن داری، تولید مثل و بارداری، رشد و توسعه، تصویر بدن، روابط زوجین، نگرش و بررسی ارزش ها و کمک به توسعه مهارت های ارتقاء جنسی و باروری سالم را ارائه می دهند. (مثلا ارتباط، تصمیم گیری، ابراز امتناع، شناخت رفتارهای سوء رفتار و شرایط خطرناک بطور بالقوه). سایکوس (شورای اطلاعات و آموزش جنسی در ایالات متحده)، یک سازمان غیر دولتی و یکی از مؤثرترین مربیان آموزش جامع جنسی، دستورالعملی را منتشر کرد که در ادامه به آن می پردازیم.

ویژگی های یک مشاور خوب را با کلیک بر روی لینک بخوانید

آموزش جنسی در مدرسه (سنین ۵ تا ۱۸ سال)

توسعه انسانی (موضوعات اصلی: آناتومی جنسی، باروری و فیزیولوژی، بلوغ، تولید مثل، تصویر بدن، گرایش جنسی، هویت جنسیتی)

روابط (موضوعات اصلی: خانواده، دوستی، عشق، دوستی و روابط عاشقانه، تعهدات ازدواج و زندگی، افزایش فرزندان)

مهارت های شخصی (موضوعات اصلی: ارزش های تصمیم گیری؛ ارتباطات؛ اکراه؛ مذاکره؛ تقاضای کمک)

رفتار جنسی (موضوعات اصلی: جنسیت در طول زندگی؛ استمناء؛ رفتار جنسی مشترک؛ خویشتن داری جنسی؛ پاسخ جنسیتی انسان؛ تخیل جنسی؛ اختلال عملکرد جنسی)

سلامت جنسی (موضوعات اصلی: سلامت باروری؛ پیشگیری از بارداری؛ حاملگی و مراقبت های قبل از زایمان؛ سقط جنین؛ بیماری های منتقله از راه جنسی؛ اچ آی وی و ایدز؛ تجاوز جنسی، حمله، خشونت و آزار و اذیت)

جامعه و فرهنگ (موضوعات اصلی: جنسیت و جامعه؛ نقش جنسیتی؛ جنسیت و قانون؛ جنسیت و مذهب؛ تنوع؛ جنسیت و رسانه؛ جنسیت و هنر)

آموزش جنسی در مدرسه - تصویر دو

همانطور که توسط تحقیقات قبلی در رابطه با آموزش جنسی در مدرسه و همچنین در بررسی گزارش سال ۲۰۰۵ انجمن روانشناسی آمریکا اشاره شد. داده های علمی با توجه به موفقیت در جلوگیری از رفتار ریسک و پیامد های منفی سلامت مرتبط با فعالیت جنسی محدود شده است. برنامه های انحصاری خویشتن داری، سیاست های عمومی فدرال در ایالات متحده، هنوز فعالانه از اجرای این نوع برنامه ها حمایت می کند  APAگزارش می دهد که فقط برنامه های خویشتن داری و جامع هر دو به طور مشابه قادر به تأخیر در شروع فعالیت جنسی در نوجوانان هستند. اگر چه تنها برنامه های موثر در پیشگیری و محافظت نوجوانان از بیماری های منتقله از راه جنسی و بارداری های غیر برنامه ریزی شده بخاطر رابطه آمیزش جنسی اول و همچنین بعد از آن در زندگی جنسی خود، به نظر می رسد جامع است.

در رابطه با مشکلات زناشویی ( اختلافات طبیعی زن و شوهر) با کلیک بر روی لینک بیشتر بدانید

سخن آخر در رابطه با آموزش جنسی در مدرسه

مطالعات متعدد داده هایی ارائه می دهد که فقط نشان دهنده برنامه های خویشتن داری با نتایج محافظت نشده مرتبط با جنس همراه است، افزایش خطر ابتلا نوجوانان به حاملگی برنامه های خویشتن داری با نتایج محافظت نشده مرتبط با جنس همراه است، افزایش خطر ابتلا نوجوانان به حاملگی های غیر برنامه ریزی شده و بیماری های منتقله از طریق جنسی زیاد می باشد. تجزیه و تحلیل پیشینه تحقیق نشان می دهد که برنامه های آموزش جنسی در مدرسه اغلب به طور نامناسب اجرا می شوند، به طور متوسط موثر هستند و کیفیت پیشگیرانه خود را به علت زمان ناکافی از دست می دهند و همچنین خیلی دیر اجرا می شود بنابراین استدلال دیگری برای ضرورت آموزش مبانی جنسیت کافی (نگرش، باورها، رفتار و ارزش ها) که از دوران کودکی و پس از آن از طریق سهم خانواده ها وجود دارد. در واقع آموزش خانواده ها بهترین تاثیر را در آموزش جنسی به کودکان و نوجوانان خواهد داشت.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false