×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
آموزش مسائل جنسی در خانواده - تصویر اصلی

مدرسه و خانواده مسئولیت آموزش کودکان را با هدف کمک به آن ها برای دستیابی به سلامت جنسی و رفاه عمومی برای مدت زمان زندگی خود تقسیم می کنند. در بسیاری از کشورها به غیر از چند کشور اندک در سراسر جهان، مدارس در این زمینه تاثیرات بسیار کمی بر کودکان دارند، و دسترسی به آموزش جنسی درست در این نوع محیط دشوار است. بنابراین، خانواده (به عنوان عوامل اصلی آموزش) است که بیشتر مسئولیت ارائه آموزش مسائل جنسی در خانواده را به فرزندان خود دارد . این کار اغلب ثابت می کند که داده هایی وجود دارد که نشان می دهد والدین نیاز به کمک در تسهیل و سازماندهی شایستگی های مرتبط با روابط آمیزش جنسی کودکان دارند . شرایطی که در این فرآیند ها اتفاق می افتد ، به صورت ضمنی و صریح ، مستقیم و غیر مستقیم هستند و بنابراین عوامل مرتبط با آن ها متفاوت هستند.

بیشتر بخوانید : آموزش جنسی در مدرسه

نقش والدین در آموزش جنسی در خانواده

مطالعات نشان می دهد که والدین، هر چند معمولا مایل به آموزش فرزندان خود درباره جنسیت هستند، ممکن است اغلب به حمایت هایی مانند اطلاعات، انگیزه و استراتژی هایی نیاز دارشته باشند که ممکن است به آن ها کمک کند تا به نتایج مطلوب در آموزش مسائل جنسی در خانواده دست پیدا کنند. یعنی صلاحیت های به دست آمده و کاهش یا جلوگیری از رفتارهای خطر جنسی در کودکان. عوامل مشخص کننده افراد و خانواده ها در مورد نتایج آموزش جنسی سالم در کودکان عبارتند از: عوامل ژنتیکی، وضعیت اجتماعی و اقتصادی، ساختار خانواده، مدیریت، جنسیت والدین، سبک ارتباطی، سبک والدین، سبک دلبستگی، سطح تحصیلات (جنسی) والدین، نگرش والدین، ارزش ها و باورها، که برخی از این انجمن ها بهتر از دیگران بطور تجربی پشتیبانی می شوند. بنابراین ما در نظر داریم که بررسی بیشتر این عوامل و شناسایی موارد جدید که به طور قابل توجهی با آموزش جنسی و موضوع سلامت ارتباط دارد، مورد نیاز است. ما معتقدیم تحقیقات نو آورانه با در نظر گرفتن یک دیدگاه تکاملی در توسعه جنسی و آموزشی، درک فرآیند های خاص و همچنین اثربخشی برنامه های آموزشی در رابطه با جنسیت را افزایش خواهد داد. تا کنون چشم انداز مورد استفاده در مطالعه آموزش جنسی و برنامه های والدین صرفا بر مبنای رویکرد یادگیری اجتماعی می باشد و به شدت به ارائه اطلاعات، تشویق و بهبود ارتباطات متکی بوده است.

آموزش مسائل جنسی در خانواده - تصویر یک

هم چنین بخوانید : مشکلات جنسی زنان چگونه درمان می شوند ؟

اثر بخشی برنامه والدین برای آموزش مسائل جنسی در خانواده

جنبه دیگری که باید در هنگام ایجاد برنامه های آموزش مسائل جنسی در خانواده ، مداخله ای برای والدین یا نگهبانان قانونی کودکان مورد توجه قرار گیرد ابعادی است که به طور کلی به اثربخشی برنامه های والدین کمک می کند. برنامه های والدین برنامه هایی شامل فعالیت های هدایت شده برای والدین و یا کودکان به منظور بهبود یا تغییر حفاظتی یا آسیب پذیری و عوامل خطر هستند که می توانند بر پیامدهای توسعه و سلامت (یا سلامت عمومی) در کودکان تأثیر بگذارند. برای اینکه برنامه های والدین موثر باشد پیشنهاد می شود که آن ها باید توسط ویژگی های مختلفی از قبیل: نظریه علمی معتبر؛ دسترسی آسان؛ تناسب فرهنگی؛ انعطاف پذیری جامعیت؛ پاسخگویی؛ (توسعه) زمان؛ مدت و شدت؛ جهت گیری طولانی مدت؛ جهت گیری خانواده محور و جامعه محور متخصص؛ ارائه خدمات فردی؛ ایجاد و ساخت نقاط قوت برای توانمندسازی خانواده ها به عنوان  ارزیابی متغیرهایی شناخته شوند. هنوز شواهد کمی در مورد اثربخشی مداخلات والدین یا خانواده محور و برنامه ها با هدف جلوگیری از پیامدهای مطلوب یا نامطلوب سلامت جنسی در کودکان وجود دارد. یکی دیگر از حوزه های در دست تحقیق در توسعه و اجرای برنامه های آموزش (جنسی) والدین، جنبه های مربوط به آموزش بزرگسالان و مفروضات و اصول آن است. دوره های آموزش والدین / مداخلات / کارگاه ها بخشی از آنچه که به طور کلی به عنوان آموزش بزرگسالان و یا آموزش و یادگیری دراز مدت شناخته می شود ارائه می کند.

آموزش مسائل جنسی در خانواده - تصویر دو

با انواع مشکلات جنسی بیشتر آشنا شوید

آموزش مسائل جنسی در خانواده برای بزرگسالان

علم آموزش بزرگسالان باید متفاوت از علم آموزش برای کودکان در آموزش مسائل جنسی در خانواده باشد، یعنی آموزش و تربیت، با توجه به این که یادگیری بزرگسالان از کودکان متفاوت است. این اصل بر مبنای تعدادی از مفروضات مربوط به تفاوت های بین کودکان و بزرگسالان در رابطه با یادگیری است: بزرگسالان بیشتر خود مراقبتی هستند، تجربه کیفی و کمی وسیع تر در ارتباط با بسیج شدن جهت یادگیری دارند، انگیزه بیشتری برای یادگیری در مورد مشکلاتی دارند که در حال مقابله با آن ها هستند و برایشان اهمیت دارد و یادگیری آن ها نسبتا مسئله محور نسبت به موضوع محور می باشد. بدین ترتیب، علم یادگیری بزرگسالان، مفهوم سازی متفاوتی از نقش افراد یادگیرنده و تجربه آن ها، موقعیت و گرایش آن ها به یادگیری را پیشنهاد می دهد. پیامد های قابل توجهی برای شیوه های آموزشی تمرکز بر بزرگسالان دارد. یعنی استقلال فردی، محیط یادگیری، نقش معلم به عنوان یک منبع محتوا و فرایند و نقش یادگیرنده به عنوان کاوشگر فعال معنی دار است، اما آن نظریه آموزش معتبری به طور علمی نیست.

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false