×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۹ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
آموزش کنترل و درمان بیماران دیابتی نوع 1 - 2 - تصویر اصلی

آموزش اصل اساسی در کنترل و درمان بیماران دیابتی نوع ۱ – ۲ که شامل آموزش های تغذیه ای ، حرکات ورزشی ، مراقبت از دیابت در طی دوران بیماری و استفاده از داروها برای پایین آوردن قند می باشد . آموزش بر اساس تعریف انجمن دیابت آمریکا باید شامل طرح اداره کرد شخصی در هر بیمار با یادگیری و خودکنترلی دیابت باشد ، آموزش از طريق تیم دیابت انجام می شود ؛ این آموزش های مهم شامل : خودکنترلی قند خون ، اندازه گیری کتون ادرار( دیابت نوع ۱) ، نحوه استفاده از انسولین ها ، راهکارهای کنترل دیابت ، جلوگیری و اداره کرد افت قند ، مراقبت های لازم از پا و پوست ، کنترل دیابت قبل، حین و بعد از ورزش و یادگیری فاکتورهای خطر می باشد .

بیشتر بخوانید : تغذیه و درمان در دیابت نوع ۱ و ۲

کنترل و درمان بیماران دیابتی بزرگسال

کنترل و درمان بیماران دیابتی در سنین بالا شامل : رژیم برای کاهش وزن با کالری کم ، به حداقل رساندن چربی های ترانس ، ارزیابی مواد کربوهیدراتی در رابطه با وضعیت بیمار و انسولین مصرفی ، استفاده از پروتئین به میزان مطلوب ، استفاده از شیرین کننده های غیر تغذیه ای می باشد که باید توسط متخصصین تغذیه برنامه ریزی شود . استفاده معمول از ویتامین ها ، آنتی اکسیدان ها و مواد معدنی توصیه نمی شود . توصیه انجمن دیابت آمریکا ۱۵۰ دقیقه ورزش متوسط هوازی در هفته بوده به شرط اینکه فاصله ورزش ها از ۲۴ ساعت بیشتر نباشد . به طور معمول توصیه می شود حداقل ۳۰ دقیقه در روز و ۵ روز در هفته باشد . ورزش در بیماران دیابت نوع ۱ ممکن است سبب افزایش و یا کاهش قند خون گردد و این موضوع وابسته به قند قبل از ورزش ، میزان انسولین و میزان ورزش خواهد بود . اگر میزان انسولین قبل از ورزش خیلی پایین باشد ورزش سبب بالا رفتن قند خون شده ، اجسام کتونی تولیشان بالا رفته و حتی ممکن است سبب کتواسیدوز گردد و برعکس اگر میزان انسولین خیلی بالا باشد تولید گلوکز کبدی کم شده و فرد دچار افت قند خون می شود .

کنترل و درمان بیماران دیابتی بزرگسال

قابل توجه عزیزان دیابتی به ویژه نوع یک که :

۱-قبل و بعد از ورزش قند خود را کنترل کنند .

۲- اگر قند آنها بالاست ( ۲۵۰) وکتون در ادرار دارند ورزش را به تاخیر بیاندازند

۳-اگر قند خون پایین دارند ( ۱۰۰ ) قبل از ورزش مواد قندی استفاده نمایند .

۴- اگر سابقه افت قند در طی ورزش را دارند میزان انسولین را کم و محل تزریق انسولین را در نواحی غیر فعال انتخاب کنند.

۵-پاسخ قند در افراد نسبت به انواع ورزش های مختلف تا ۲۴ ساعت بعد از ورزش متفاوت بوده و بستگی به شدت و مدت ورزش دارد . به طور کلی افت قند در رابطه با ورزش در بیماران دیابتی نوع دو کمتر روی می دهد .

خود کنترلی قند خون جهت کنترل و درمان بیماران دیابتی

خود کنترلی قند خون ( SMBG ) جهت کنترل و درمان بیماران دیابتی در عزیزان دیابتی مراقبت استانداری است که به بیمار فرصت می دهد تا قند خود را در هر زمان از ۲۴ ساعت پایش کنند . محل استاندارد برای خون گیری در روش خود کنترلی نوک انگشتان در طرفین آن بوده هرچند می توان این عمل را در ناحیه ساعد نیز انجام داد اما باید دانست که دقت آن کمتر بوده و مخصوصا برای اندازه گیری قند بعد غذا ارزش آن کمتر می باشد . از نظر حرکات ورزشی باید ذکر کرد که ورزش خطر بیماری های قلبی- عروقی را کاهش داده ، فشار خون را پایین آورده ، توده عضلانی بدن را حفظ کرده چربی بدن را کاهش داده و سبب کاهش وزن می شود . باید ذکر کرد ورزش سبب پایین آوردن قند خون در دیابت نوع او ۲ ( در طی و بعد از ورزش ) و مهم تر از همه سبب افزایش حساسیت به انسولین می شود.

اینکه یک بیمار دیابتی چند بار در روز قند خود را اندازه گیری کند در رابطه با نوع دیابت ، نوع داروی مصرفی و اهداف کنترل دیابت تعیین می شود . طبیعی است تزریقات مکرر انسولین اندازه گیری های مکرر را بدنبال خواهد داشت . هر چند در دیابت نوع دو با مصرف قرص های خوراکی پایین آورنده قند این پایش کمتر انجام می شود ، وقتی بیماران دیابتی نوع دو انسولین مصرف می کنند تعداد اندازه گیری قند خون آنها بیشتر خواهد شد . دانستن و اندازه گیری تنها یک قند خون ناشتا کفایت نمی کند توصیه می شود اندازه گیری های بعد از غذا نیز به برنامه کنترل اضافه شود . عزیزان دیابتی می دانند برای رسیدن به یک کنترل خوب قند در دراز مدت نیاز مند اندازه گیری هموگلوبین A1C می باشد که هر سه ماه انجام می شود .

باید دانست که عوامل زیر می توانند در میزان هموگلوبین Aic اثر بگذارند :

۱- روش اندازه گیری

۲- بیماران با اختلال هموگلوبین

۳ – کم خونی ها

۴- افزایش رتیکولوسیت

۵- تزریق خون

۶- اورمی ( افزایش اوره در خون )

جراحی برای کاهش وزن در بیماران دیابتی نوع ۲ چاق ( بای پس معده ) باعث میشود خطر ابتلا به بیمای آلزایمر در آنها کاهش یابد .

بیشتر بخوانید : دیابت و مصرف ویتامین ها

خود کنترلی قند خون جهت کنترل و درمان بیماران دیابتی

عوارض عدم کنترل و درمان بیماران دیابتی

قندهای بالا و عدم کنترل و درمان بیماران دیابتی سبب عوارض دیر رس دیابت در عروق بزرگ و کوچک می شود  اولین علت کوری در ایالات متحده ، دیابت کنترل نشده است . در سال ۲۴۰۰۰-۱۲۰۰۰ مورد تازه کوری در جمعیت دیابتی کنترل نشده بزرگسال ۷۴-۲۰ ساله روی می دهد . دیابت مسئول نیمی از بیماریهای مرحله انتهائی کلیه ( ESRD ) بوده که هزینه دیالیز برای هر بیمار بالغ بر ۵۷۲۰۰ دلار می باشد و برای خانم باردار دیابتی ، اگر دیابت قبل از بارداری و نیز طی سه ماهه اول خوب کنترل نشده باشد منجر به، بزرگ شدن سر نوزاد ، ناهنجاری های قلبی در ۱۵-۵ ٪ جنین ها شده و مسئول سقط خودبخودی در ۲۰٪ بارداری هاست .

بیمار مبتلا به دیابت بارداری ، در آینده با خطر دیابت ۲ روبروست . بیمارانی که از قبل مبتلا به رتینوپاتی یا نوروپاتی هستند ، احتمال دارد در طی بارداری دچار تشدید قابل توجه مشکل خود نسبت به قبل از بارداری شوند . شیوع بیماریهای قلبی در افراد دیابتی کنترل نشده ۲۰-۲ برابر افراد غیر دیابتی در همان سن است . احتمال وقوع بیماریهای دور دندانی در دیابتی های کنترل نشده دو برابر حالت عادی است ، دیابتی های کنترل نشده بیشتر مستعد انفارکتوس های لاکونار کوچک و آسیب مغزی ایسکمیک برگشت ناپذیر هستند .

دیابتی عزیز قبل از هر چیز باید تغییر سبک زندگی داد

نکات مهم جهت کنترل بهتر در درمان بیمارن دیابتی

• تغذیه صحیح ، کاهش وزن ، ورزش ، ترک سیگار ، پایش قند خون در منزل و قطع مصرف الکل برای رسیدن به این هدف مهمترین نکته آموزش است.

• بیمار دیابتی باید بداند شاخص توده بدن او چقدر است . BMI

• اندازه گیری فشار خون شریانی و حفظ آن در محدوده ۱۳۰ / ۸۰ ، و ۱۲۵/۷۵ اگر { آسیب کلیوی وجود دارد

• اندازه گیری دور کمر در نزد بیمار دیابتی یک شاخص با اهمیت می باشد .

• چاقی شکمی خطرناک است

• اگر در نزد بیمار دیابتی حس ارتعاش در شست پای دو طرف از بین رود .

• نوروپاتی آغاز شده است

• بیمار دیابتی از کبد خویش غافل نیست اندازه گیری آنزیم های کبدی و نیز اولتراسونوگرافی کبد برای پی بردن و جلوگیری از کبد چرب اهمیت دارد

• جستجوی میکرو آلبومین در ادرار حائز اهمیت بوده و وجود آن نشان از عوارض دیررس دیابت دارد

• بیمار دیابتی آگاه و سالم میداند غذا را سد وعده و میان وعده ها را به بموقع استفاده نماید . او میداند حذف وعده های غذائی باعث کاهش وزن نخواهد شد لا کالری مازاد در برنامه بیماران دیابتی بیشتر در غذاهای بیرون به ویژه فست فودهاست

• دیابتی آگاه میداند که باور : (( فرد باید آنقدر بخورد تا سیرشود )) است او میداند که بزرگترین وعده غذایی در شب خورده نشود و نیز میداند که هر وعده را نباید گوشت خورد

• وقتی دیابت بی رحمانه حمله می کند چرا باید درنگ داشت ؟ دیابت را باید زود و خوب درمان کرد تا ترشح انسولین درون زاد و عملکرد سلول ها حفظ شود

• دیگر وقت درنگ نیست باید بلافاصله از سبک زند درمان را آغاز کرد

• کاهش وزن % ۱۵-۵ وزن اولیه و همیشه با  تدبیر و تأمل افزایش فعالیت فیزیکی ۱۵۰ دقیقه در هفته فعالیت متوسط نظیر پیاده روی ، حداقل ۳۰ دقیقه در روز هفته، به شرطی که روزهای بدون بیشتر از ۲۴ ساعت نباشد

• فعالیت فیزیکی هوازی باید در% ۷۰-۵۰ حداکثر

• ضربان قلب پیش بینی شده برای هر فرد انجام شود

عوارض عدم کنترل و درمان بیماران دیابتی

تغذیه باید مورد توجه قرار گیرد کاهش مصرف کربوهیدرات ، دریافت فیبر و غلات سبوس دار زیاد شود مصرف چربی های اشباع شده به % ۷> کل کالری روزانه کاهش یابد . آموزش فراموش نشود . آموزش را با هدف تغییر رفتار خود درمانی باید شروع کرد. نکات اجتماعی و روان شناختی نباید فراموش شود . پایش مداوم قند توسط خود بیمار انجام شود . درمان داروئی توسط پزشک اجرا و دقیقا رعایت شود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false