×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  سه شنبه - ۵ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
ابزارهای مهم جهت تقویت حافظه - تصویر شاخص

ابزارهایی که در این مقاله برای شما ارائه داده می شود کمک دهنده یا تقویت کننده حافظه تان می باشد . با استفاده از این تکنیک ها می توانید اطلاعات و داده ها را به درستی به خاطر بسپارید و به هیچ عنوان ساختارشان را از یاد نبرید . ما این ابزارها را به دو قسمت تقسیم بندی نموده ایم : تکنیک های حافظه و شیوه عملی استفاده از تکنیک های حافظه جهت به خاطر سپردن اسامی افراد ، زبان‌ها ، اطلاعاتی که برای امتحان نیاز داریم . در رابطه با این ابزارهای ذهنی جهت تقویت حافظه در ادامه اطلاعات بیشتری در اختیار تان قرار خواهیم داد .

یادآورها ابزاری مهم جهت تقویت حافظه

همانطور که گفتیم با استفاده از دو ابزار و سایر ابزارهای ذهنی دیگر می توانیم این تکنیک ها را تمرین کنیم تا بهتر از آنها استفاده نمود . با معرفی تعداد بسیاری تکنیک حافظه به شما که توسط متخصصان حافظه ابداع شده اند می توانید با تمرین و تلاش کافی حافظه بسیار خوبی داشته باشید . در صورتی که مشغله دارید و وقت زیادی ندارید ؛ بیشتر این تکنیک ها به گونه ای است که می توانید سریع یاد بگیرید  .

یادآور ها

یادآور واژه دیگری جهت ابزار حافظه است و به عنوان تکنیک جهت به خاطر سپردن اطلاعاتی می‌باشد که حفظ کردن آنها بسیار سخت است . به عنوان مثال جهت یادآوری به خاطر سپردن اصول ‌دین می توان آن را به عنوان یک سرود در ذهنتان و شبیه یک قالب شعر یاد بگیرید .

هدف از به کار بردن آن یادآور ها کد گذاری اطلاعاتی است که به خاطر سپردن شان سخت است  .با استفاده از یادآور ها ، یادآوری این اطلاعات برای تان آسان تر خواهد شد . تکامل یافتن مغز انسان به گونه ای است که محرکهای پیچیده‌ای نظیر تصاویر ، صداها بوها ، مزه ها ، رنگ ها ، ساختارها ، موقعیت ها ، عواطف و زبان را کد گذاری کرده و آنها را تعبیر می نماید . با استفاده از این موارد می ‌توانیم جهت ساختن مدل های پیچیده ای از دنیای مان استفاده کنیم . حافظه ما تمامی این اطلاعات را به ‌صورت کارآمدی در ذخیره می نماید . متأسفانه خیلی از اطلاعاتی که  باید در زندگی مدرن به یاد بیاوریم به شکل مناسبی ارائه نمی‌شود نظیر : کلمات و واژه های چاپ شده بر روی کاغذ ؛ اگرچه نوشتن ، ابزار ارزشمند و پیچیده ای جهت انتقال مباحث دشوار است ، مغز ما اطلاعات نوشتاری را به آسانی کدگذاری نمی کند بنابراین یاد آوری آنها برای ما سخت است . این قسمت از دوره تکنیک‌ های تقویت حافظه نشان دهنده این است که چگونه از همه قدرت ذهن خود جهت به خاطر سپردن اطلاعات با شیوه های بسیار کارآمد استفاده بهینه نمایید .

بیشتر بخوانید : کنجکاوی ویژه

یادآورها ابزاری مهم جهت تقویت حافظه

به کار گیری از تمامی توانایی ذهن جهت تقویت حافظه

با استفاده از این ایده اصلی و شیوه های مؤثر می توانید اطلاعات را با اطمینان کد گذاری کرده و در صورت لزوم به آسانی آنها را را به یاد آوردید . تکنیک هایی که در این قسمت ارائه می شود شیوه کد گذاری اطلاعات را به طور شفاف و با استفاده از روایت ها ، تصاویر ذهنی قوی ، مکان های آشنا و … خواهد بود و راهی مؤثر جهت تقویت حافظه تان می باشد  .

توانایی انجام کارهایی که یادآور های خود را می‌ توان شفاف تر و مشخص تر شامل موارد زیر است :

به کار گیری تصاویر مثبت و خوشایند ؛ اغلب اوقات مغز تصاویر ناخوشایند را مسدود خواهد کرد .

استفاده از تصاویر شفاف ، رنگارنگ و مملو از احساس که یادآوری این تصاویر در مقایسه با تصاویر بی رنگ و یکنواخت آسانتر است

بارگیری تمامی احساسات تان جهت کد گذاری اطلاعات یا آماده کردن تصاویر . توجه داشته باشید که یاد آورهای تان می ‌توانند بو  ، مزه ، حرکات ، احساسات و البته تصاویر باشد  .

به تصویر خود بعد و فضا دهید تا شفاف تر شود به این منظور جهت حفظ جریان تداعی ها یا به خاطر سپردن کنش ها می توانید از حرکت هم استفاده کنید .

اندازه قسمت های مهم تصاویر را به صورت مبالغه آمیز نشان دهید .

استفاده از هنر شوخ طبعی جهت یادآوری چیز های بامزه یا غیر عادی نسبت به چیزهای عادی تر .

فراموشی قافیه های ناهنجار و بسیار سخت .

نماد ها از چراغ قرمز ترافیک ، انگشتان اشاره کننده ، تابلوهای جاده و … . پیام‌های کاملاً پیچیده‌ای را به طور مؤثری کد گذاری می کند .

هم چنین بخوانید : ضریب هوشی IQ

به کار گیری از تمامی توانایی ذهن جهت تقویت حافظه

اصول مهم جهت تقویت حافظه

اصول بنیادی مبنایی جهت به کارگیری یادآور ها هستند که عبارتند از قدرت تخیل ، تداعی و مکان . در صورتی که این اصول را در کنار یکدیگر استفاده کنید . می ‌توانید سیستم های یادآور قدرتمندی را به وجود آورد .

تخیل

با استفاده از قوه تخیل می ‌توانید جهت خلق و تقویت تداعی های لازم جهت یادآورهای کارآمد و ایجاد آن استفاده کنید . در صورتی که قویتر تصور و تجسم کنید مؤثر تر بوده و مدت زیادی در ذهنتان باقی خواهد بود . به هر اندازه که دوست دارید تصویرسازی استفاده شده در یادآور های تان را می‌ توانید شفاف ، روشن و احساسی انتخاب نمایید .

تداعی

به عنوان روشی است که در آن وقوع پدیده موجب یادآوری اطلاعات خاصی برای تان خواهد شد با استفاده از موارد زیر تداعی ها را به وجود آورید :

قرار دادن چیز ها در کنار یکدیگر

به هم ریختن چیز ها

ادغام تصاویر با هم

پوشاندن تصاویر با هم

آنها به یکدیگر یا به حرکت در آوردن نشان

مرتبط ساختن آنها از طریق رنگ پوشه یا حس مشابه

بیشتر بدانید : حافظه در انسان

مکان

مکان نشان دهنده دو چیز است :

بافت منسجمی که می‌توانید اطلاعات را در آن قرار داده به گونه‌ای که با یکدیگر سازگاری داشته باشد .

مجزا ساختن یا جدا نمودن یادآوری از یادآور دیگر .

جهت قرار دادن یک یادآور در مکانی خاص می‌توانیم آن را از یادآور مشابه در مکانی دیگر مجزا کنیم . به طور مثال با قرار دادن یادآوری در تهران و یادآوری مشابه آن در کرمانشاه می توانیم این دو یادآور را بدون هیچگونه سردرگمی از یکدیگر تشخیص دهیم ، می توانیم حال و هوا و جو این مکان ها را به یادآورها بیافزاییم و حس آن مکان را تقویت کنیم .

امیدواریم با درک و شناخت از ابزار هایی که جهت تقویت حافظه یادآور نمودیم بتوانید قدرت ذهنی خود را جهت به خاطر سپردن اطلاعات دشوار و پیچیده تقوبت نمایید .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false