×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
اثرات مخرب تنبیه کودکان چیست؟

متأسفانه امروزه شاهد تنبیه بدنی کودکان از جانب والدین و مربیان آموزشی هستیم که حتی پیشرفت علم و سطح تحصیلات والدین هم باعث جلوگیری از این اتفاق نشده است. تنبیه های بدنی کودکان به این معنی نیست که والدین فرزند خود را دوست ندارند بلکه این اتفاق زمانی رخ می دهد که والدین به دلیل صبر کوتاه و همچنین مشکلاتی که در زندگی و کار خود دارند گاهی کنترل خود را از دست داده و دست به همچنین کاری می زنند. کتک زدن کودک علاوه بر تأثیرات منفی که در زندگی فعلی کودک به جای می گذارد،  آینده و شخصیت کودک در طول زندگی را هم تحت تأثیر قرار می دهد. ما در این مقاله به بررسی اثرات مخرب تنبیه کودکان خواهیم پرداخت و گزینه های جایگزین آن را با شما در میان می گذاریم.

مقاله پیشنهادی : راه های تقویت هوش مالی کودکان

اثرات مخرب تنبیه کودکان چیست؟

همانطور که در بالا به آن اشاره شد کتک زدن فرزند عوارض شدیدی در شخصیت فعلی و آینده کودک بر جای خواهد گذاشت که می تواند باعث شکست های زیادی در زندگی و همینطور منزوی شدن کودک شود. کودکان با میل و اراده ما به این دنیا وارد شدند و کمی بی انصافی است که بخاطر شیطنت های بچگانه آن ها را کتک بزنیم زیرا کودکان به شدت بی دفاع هستند و تنها والدین پشتوانه آن ها به حساب می آیند.

کودکان رفتار های منفی را از شما یاد می گیرند، با اینکه کودکان چیز های زیادی را از طبیعت و آدم های اطراف یاد میگیرند اما باز هم والدین آن ها مهم ترین الگویشان می باشد، وقتی والدین خسته از سرکار می آیند و با کودک خود مواجه می شوند که تکالیفش را انجام نداده عصبانی شده و به شیوه های انضباطی مثل کتک زدن کودک متوسل می شوند که کاری بسیار غلط و ناجوانمردانه است.

این تنبیه های انضباطی به عنوان تنبیه کودکان باعث می شود کودک اعتماد به نفس خود را از دست بدهد زیرا هربار که این عمل تکرار شود کودک به تدریج قدرت اظهار وجود را از دست می دهد و در ادامه زندگی به این نتیجه می رسد که او هیچ اهمیتی برای اطرافیان ندارد و اصولا در جامعه خود هیچ تاثیری ندارد، این کودک در طول زمانی که تبدیل یک بزرگسال می شود نه قدرت ارتباط سازی خوبی دارد و نه موفقیت خاصی در حرفه و کار های خود کسب می کند.

مقاله پیشنهادی : نحوه پرورش تفکر خلاق در کودکان

تأثیرات ژنتیکی بر تنبیه کودکان

تأثیرات ژنتیکی بر تنبیه کودکان

با ادامه دادن به روند کتک زدن کودک هرچه شدت و تعداد دفعات بالا برود ریسک اختلال های بلند مدت سیستم در مواجه با استرس هم بیشتر از قبل می شود، در اصل بد رفتاری و کتک زدن کودکان بر روی ژن fkbp5 آن ها اثر شدیدی می گذارد، فعالیت این ژن بر روی حلقه های فیدبک هورمونی که در مغز قرار دارد می باشد که پاسخ به استرس را کنترل می کند، طی تحقیقات دانشمندان مرکز روان درمانی موسسه ماکس پلانک مونیخ این اعمال باعث جدا شدن یک گروه متیل از این ژن می شود همین تغییر در ژن باعث افزایش بیش از حد فعالیت ژن می شود که می تواند سیستم پاسخ به شرایط استرس زا را برای همیشه دچار خرابی کند و فرد را به انواع بیماری های روانی مبتلا کند.

باید توجه داشته باشید که این تغییر در اثر بد رفتاری با فرد در سنین کودکی ایجاد می شود پس بد رفتاری در سنین بزرگسالی تأثیر بر روی دی ان ای این ژن ها ندارد. این یافته ها می تواند تشخیص و درمان کودکانی که قربانی تنبیه و ضربات روحی هستند و همچنین کسانی که پتانسیل ابتلا به بیماری های روانی در آن ها زیاد است، کمک بسیاری می کند.

این روند می تواند باعث انتقام جویی کودکان از فرد تنبیه کننده منجر شود ، زیرا کودکان زیر ۵ سال معنی تنبیه را به خوبی درک نمی کنند و مغز از آن ها به عنوان تهدید امنیت و دشمنی و خطر برداشت می کند که ممکن است کودک را وادار به انتقام جویی از والدین بکند. یکی دیگر از اثرات این تنبیه کودکان این است که ممکن است آسیب جدی به فرزند خود وارد کنید به عنوان مثلا ممکن است در هنگام خشم به او سیلی بزنید و برخورد دست شما با گوش و یا بینی کودک ممکن است زیانی جبران ناپذیر به همراه داشته باشد که می تواند آیند آن را تحت الشعاع قرار دهد حتی در مواردی دیده شده که کودک به دلیل ضعف بدنی در اثر تنبیه فلج و یا کشته شده است.

اثرات تنبیه بدنی بر رفتار کودکان

اثرات تنبیه بدنی بر رفتار کودکان

تنبیه بدنی باعث می شود که کودک مدام اضطراب داشته باشد به ویژه در مواقعی که دیگران هم حضور دارند ترس اینکه مبادا کار اشتباهی انجام دهد دچار اضطراب می شود که همین باعث بروز اختلال های روانی در کودک می شود. تنبیه بدنی باعث از بین رفتن استقلال فردی کودک می شود و آن را به فردی فرمانبردار و برده تبدیل می کند. با ادامه این روند کم کم کودک از شما فاصله می گیرد تنبیه بدنی یک مولد ساخت احساس ترس هست که برای همیشه بین فرزندان و والدین فاصله می اندازد.

روحیه زور گویی و کتک زدن دیگران در کودکانی که دچار تنبیه های بدنی واقع شدند به شدت دیده می شود زیرا کودک از والدین خود یاد گرفته که می تواند با کتک زدن و زورگویی به دیگران به خواسته های خود برسد. پس در نتیجه او هم به کسانی که از او ضعیف تر هستند زور گویی می کند و آنان را کتک میزند. تنبیه بدنی می تواند کودک را در آینده به فردی مهاجم تبدیل کند.

تعداد زیادی از مطالعات نشان داده که اکثر مجرمانی که وجود دارند در کودکی مورد تنبیه بدنی و ضربات روحی توسط والدین و دیگران قرار گرفته اند. میتوان گفت بین تنبیه بدنی کودکان و همینطور رفتار های پرخاشگرانه و خشونت آمیز آنها در بزرگسالی ارتباط بسیار نزدیکی وجود دارد. این احتمال کاملا وجود دارد که فردی که در کودکی مورد تنبیه قرار گرفته است نسبت به هم جنس فرد ضارب حالت خشم و پرخاش داشته باشد و در واقع به فردی زن ستیز یا مرد ستیز تبدیل شود که بسیار می تواند در آینده برای او مشکل ساز شود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false