×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
تعریف احساس ارزشمندی و نظریه‌ های مرتبط به آن

حس ارزشمند بودن حسی است که با ارزش قائل شدن برای خود و احترام گذاشتن به خود به وجود می آید. داشتن اعتماد به نفس دوست داشتن یا عشق به خودتان ، عزت نفس از دیگر مفاهیم مشابهی است که دارای معانی یکسان و ارزش بالایی است که می تواند هر فردی برای خود قائل شود ؛ پایه تمامی این مشخصه ها احساس ارزشمندی می باشد. در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با این احساس صحبت کنیم و تعریف جامعی از آن در اختیارتان قرار دهیم. همچنین می خواهیم با ارائه راهکارهایی از تقویت این ارزش در خودتان حرف بزنیم در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

بیشتر بدانید : نحوه شناسایی افراد با شخصیت پرخاشگر

تعریف احساس ارزشمندی و نظریه‌ های مرتبط به آن

به بیان ساده و واضح تر احساس ارزشمندی میزان اهمیتی است که برای خودتان قائل می‌ شوید. این نوع احساس قسمتی از وجود ماست و برداشت ما از خودمان را شکل می دهد. هر آنچه در رابطه با آن می اندیشی هر حسی که داریم و حتی نحوه رفتار ما محصول ارزشی است که خودمان برای خودمان قائل می شویم. این نوع احساسی که موضوع مهم و حساسی به حساب می آید و بر حسب نظریه حس ارزشمندی ، بسیاری از انسان ها تنها زمانی این احساس را دارند که به موفقیت خاصی دست پیدا کنند. افراد با کسب اهداف خود در زندگی می توانند خودش را به رسمیت بشناسند. در واقع مشخصه هایی همچون توانمندی ، قاطعیت ، عملکرد و عزت نفس از عناصر این نظریه به حساب می آید.

به معنای واقعی تر شاید پذیرفتن خودمان همانگونه که هستیم با فاکتور گرفتن از دارایی ها یا شغل رویایی مان کاری دشوار باشد. پذیرفتن آن بسیار دردناک است و هر کاری می ‌کنیم تا از آن فرار نماییم. بسیاری از افراد از خودآگاهی هراس دارند که امری طبیعی است که افراد از چنین دردی و تأثیر آن فرار نمایند. در واقع این فرآیند جهت کشف ارزش های خودمان مهم است و نباید از زیر آن در برویم. پس نخستین قدم در این مسیر خودآگاهی می باشد ، در واقع خود آگاهی کلید کسب حس ارزشمندی می باشد.

به هیچ عنوان ارزش دادن به خود چیز بدی نیست و این امر موجب می‌شود تا با پذیرفتن ضعف های مان تمرکز بیشتری بر روی توانایی های خود داشته باشیم. از ویژگی‌های مثبتی که در خودمان است غافلیم و خود آگاهی این کمک را می ‌کند تا آن را پیدا کنیم. در مسیر ارزش به دادن به خود می توانیم بهترین دوست خودمان باشیم یا بدترین دشمن مان. فراموش نکنید این حس زمانی به دست می‌ آید که آگاه باشیم که هستیم و چه مشخصه های مثبتی داریم.

بیشتر بخوانید : نقش ریسک در زندگی و انواع آن

عوامل مؤثر در سنجش احساس ارزشمندی

عوامل مؤثر در سنجش احساس ارزشمندی

از آنجا که عناصر مختلفی مشخص کننده احساس ارزشمندی است در این مبحث چهار عناصر مهم آن اشاره می کنیم که باعث می شود تا میزان ارزشی که شخص برای خودش قائل است مؤثر شود. عواملی مثل بحران های کودکی ، نمرات پایین و غیره. از مهم ترین عناصری که بر حسب آن میزان ارزشمندی خود را مشخص می ‌کنیم شامل:

دایره و روابط ؛ خیلی از وقت ها افراد بر حسب تعداد افراد مهمی که می شناسند و با آنها در ارتباطند اعتبار خودشان را مشخص می‌کنند.

نمود فیزیکی و احساسی ؛ به این معنا که قضاوت و اعتبار سنجی اشخاص بر اصل نمود بیرونی آن ها در تمامی ما رخ می دهد. مردم چه می پوشند ، چگونه حرف می زنند و جامعه چه طرز تفکری دارد برای اشخاص مهم می باشد.

حرفه یا شغل از دیگر عناصری است که در ارزش گذاری افراد تأثیر دارد. برای نمونه ممکن است شخصی در برخورد با پرستار ها رفتاری سرد داشته باشد اما با پزشکان رفتاری صمیمانه برقرار کند زیرا به این اعتقاد دارد که پزشک آدم موفق تری است. در واقع حرفه و شغل افراد در مشخص کردن اهمیت زندگی آنها نقش مهمی دارد.

میزان اموال و دارایی ها ؛ میزان حقوق گرفته تا تعداد و نوع ماشین از دیگر عواملی است که در سنجش ارزش خود به تأثیر دارد که به طور معمول دارایی مادی مدنظر می‌باشد.

پیشنهاد می شود مطلب جاه طلبی ذهنی چیست؟ را نیز بخوانید

اهمیت احساس ارزشمندی و عوامل غیر مستقیم آن

اهمیت احساس ارزشمندی و عوامل غیر مستقیم آن

مهم بودن این حس بر این امر دلالت می کند که بهترین مزیت آگاهی از ارزش خودمان به حساب می آید که بر رفتار ما نیز تأثیر گذار است. در واقع احساس ارزشمندی بر امور ، انتخاب ها و تصمیم های ما تأثیر می گذارد و موجب می شود از آنچه که در زندگی ما تأثیرات منفی دارد دوری کنیم و به جای آن پذیرای چیزهایی باشیم که ما را به یک فرد بهتری تبدیل می نماید.

حس ارزشمندی همان عاملی است که موجب می شود حتی بدون دارایی پول و موفقیت یا سن راضی باشیم و وقتی به سطح سالمی از این احساس برسیم زندگی معنای بیشتری برای ما پیدا می کند.

در این میان عواملی هستند که اعتقاد غلط بسیاری از افراد درباره ارزشمندی می ‌باشد و این اعتقادات از آنجا نشأت می گیرد که بعضی از افراد برای خودشان ارزش کمی قائل هستند. برای نمونه دارایی مادی نباید شاخصی برای ارزشمندی افراد دانست شاخص ها شامل این است که:

حرفه ربطی به ارزش فرد ندارد

دستاوردها ربطی به ارزش شخصی ندارد

سن هیچ گونه ربطی به ارزش انسان ندارد

زندگی عاشقانه ، نمره ها و رتبه ها ربطی به احساس ارزش فرد ندارد

سلامتی ، وضعیت مالی و حتی سلیقه نیز غیر مرتبط با این حس می باشد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false