×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  پنج شنبه - ۷ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
احساس حقارت و خود کم بینی - تصویر اصلی

احساس حقارت باعث می شود که انسان توانایی های بالقوه خودش را دست کم بگیرد ، اما مهم این است که این حس از کجا می آید ؟ و چطور رفعش کنیم ؟ این احساس همان طور که از کلمه دومش بر می آید ، یعنی اینکه یک نفر حس کند در برابر دیگران کوچک است و خودش را دست کم بگیرد . البته همان طور که از کلمه اولش هم برمی آید ، نشان از این دارد که این خود کم بینی چندان ربطی به واقعیت ندارد و بیشتر باور و حس یک آدم است نسبت به خودش . در این بخش می خواهیم این احساس فلج کننده و ناجور را زیر ذره بین بگذاریم. اول از همه می خواهیم ببینیم این احساس از کجا می آید، بعد ببینیم آدم هایی که در وجودشان با این احساس در گیرند ، چه نشانه هایی دارند و دست آخر هم می خواهیم راه کارهایی نیز ارائه دهیم .

احساس حقارت و خود کم بینی - تصویر پنج

بیشتر بخوانید : احساس رنج و خوشی؛ کلید انتخاب

احساس حقارت از کجا می آید ؟

چرا بعضی ها هیچ اهمیتی به خودشان نمی دهند ؟  چرا بعضی ها فکر می کنند از همه لحاظ کم آورده اند یا بهتر بگوییم کم دارند ؟ چرا بعضی ها با دید خود جلوی آینه ابعاد وجود خویش را کوچکتر می بینند ؟ چرا نسبت به دیگران کمتر موفقند ؟ این دلیل ها احتمالا قانع کننده ترین دلیل ها برای احساس حقارت هستند .

والدین بیش از حد سختگیر با بیش از حد آسانگیر :

پدر و مادرهایی که می گذارند فرزندشان از همان اول که یاد گرفت چهار دست پا راه برود . «تجربه کند» و «خودش یاد بگیرد» ، شاید ناخود آگاه دارند خشت های اول عزت نفس را درون فرزندشان می گذارند . اما آن ها که پیش از حد سخت گیرند و حتی اگر بچه بیچاره کارش را درست انجام دهد ، برایش پشیزی ارزش قائل نیستند و همین طور آنها که نمی گذارند بچه شان دست به سیاه و سفید بزند، مبادا به لطافت پوستش بربخورد . دیگر بدتر آنها در واقع اجازه نمی دهند بچه هیچ تجربه خود مختارانه ای داشته باشد . به این شیوه های تربیت ، سبک های فرزند پروری می گویند . سبک های فرزند پروری آسان گیر و دیکتاتور مابانه ، بچه هایی بار می آورند که حقارت بالایی دارند و سبک زندگی انعطاف پذیر ، بچه هایی را پرورش می دهد که احساس عزت نفس و استقلال بالایی دارند .

احساس حقارت و خود کم بینی - تصویر دو

۱) نظر دور و بری ها : درست است که عمده شخصیت فرد در خانواده اش شکل می گیرد اما به هر حال بچه مقدار زیادی از وقت خود را با همسالان و دوستانش می گذراند . نظر دوستان و همسالان هم می تواند روی احساس حقیر بودن شخص تاثیر بگذارد. دوستانی که توانایی های آدم را تحسین می کنند و او را به اصطلاح قبول دارند ، باعث می شوند که عزت نفس فرد افزایش پیدا کند و برعکس ، کسانی که مرتب دور و بری ها را مسخره می کنند ، به حس حقارت آدم دامن می زنند .

۲) مشکلات جسمی واقعی : بررسی حس حقارت بدون در نظر گرفتن این مورد ، بی انصافی است . بعضی ها فقط به این خاطر که به علت های ژنتیکی ، مشکل جسمی دارند از خودشان بدشان می آید ، معلولان ، چاق ها یا لاغرهای مادرزادی از این دسته اند . بیماری هایی که در طول عمر به جسم آدمی حمله می کنند مخصوصا اگر مزمن شوند ، می توانند عزت نفس انسان را خدشه دار و او را وادار کنند صبح تا شب به خودش لعنت بفرستد .

هم چنین بخوانید : اختلال شخصیت خود شیفته

احساس حقارت چه نشانه هایی دارد ؟

وقتی علائم افرادی که احساس حقارت دارند را می خوانید ، متوجه خواهید شد کسی که به اصطلاح خودش را می گیرد ، دقیقا می خواهد احساس خود کم بینی اش را بپوشاند . خواندن این نشانه ها در شناخت حس حقارت خودتان و دیگران بیشتر به شما کمک می کنند .

احساس حقارت و خود کم بینی - تصویر چهار

۱) بی احترامی به دیگران

آدم هایی که برای خودشان احترام قائل نیستند ، به دیگران هم احترام نمی گذارند . آن ها فکر می کنند چون خودشان ، خودشان را قبول ندارند ، پس نباید کس دیگری را هم قبول داشت . آن ها کوچکترین مشکل دیگران را چنان به رخشان می کشند که آن ها تحقیر شوند .

۲) دهن بینی

همان قدر که آدم های دارای عزت نفس بالا خود مختار هستند . برعکس ، آدم های خود کم بین با کوچکترین توصیه دیگران ، یک دفعه مسیر زندگی شان را عوض می کنند . کافی است که به این آدم ها بگویی لباسشان زشت است ، دیگر عمرا آن لباس را تنشان ببینید . اگر دقت کنید ، می بینید که یا خودش را با انتقاد ناپذیری شدید نشان می دهد یا انتقاد پذیری شدید !

۳) انزوا

کسانی که حس حقارت دارند ، فکر می کنند دیگران هم مثل خودشان ، آنها را غیر جذاب ، خنگ و خسته کننده می دانند . به همین خاطر سعی می کنند تا جایی که می شود ، توی چشم نباشند و با کسی دهان به دهان نشوند تا ضعف خیالی شان مشخص نشود . آن ها با اینکه دلشان می خواهد همیشه برنده شوند سعی می کنند تا جایی که می توانند وارد هیچ رقابتی نشوند . آن ها خودشان فکر می کنند که بازنده خواهند بود و بازندگی هم یک فاجعه دیگر است .

احساس حقارت و خود کم بینی - تصویر سه

جهت مطالعه مقاله روانشناسی راه های خوب و مناسب برای خارج شدن از استرس بر روی لینک کلیک کنید

۴) انتقادناپذیری

یکی از علت هایی که آدم ها انتقاد پذیر نیستند ، همین است که آن ها هر نوع انتقاد سازنده یا ناسازنده ای را دشمنی تلقی می کنند . خود کم بین ها دوست ندارند کسی ناتوانی های آن ها را گوشزد کند .

د) توهم توطئه

کسانی که برای خودشان ارزشی قائل نیستند ، فکر می کنند که همیشه دشمن های فرضی نشسته اند در فکر دسیسه ، تا آن ها را از هر جایی که هستند پایین بکشند . در واقع این آدم ها این مشکل خودشان را به عوامل بیرونی نسبت می دهند تا حقارت خودشان . البته توهم توطئه در شکل شدیدش یک بیماری روانی است و باید درمان شود .

چگونه احساس حقارت را از بین ببریم ؟

وقتی که احساس حقارت جزئی از شخصیت فرد شود ، تغییر دادن آن خیلی سخت است . اما برطرف کردن این حس برای کسانی که گاهی این احساس را دارند ، آسان تر است . به هر حال ، ما این راه کارها را طوری چیده ایم که هم به درد گروه اول بخورد و هم به درد گروه دوم ، فقط یادتان باشد که این راهکار ها آرام آرام در وجود آدم تاثیر می گذارند و نباید توقع داشته باشید یک شب انجام شوند . امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید  واقع شود

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false