×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
احساس پشت رفتار یا گفتار

احساسی که پشت رفتار یا گفتار ماست، از آن چه انجام می دهیم با می گوییم بسیار مهم تر است. آن چه انجام می دهیم، هرگز به اندازه ی این که چگونه انجامش می دهیم مهم نیست. احساس و نگرش پشت آن چه انجام می دهیم، چگونگی اعمال ما را تعیین خواهد کرد. یک بزرگسال می تواند سؤال «یاد گرفتی؟» را به دو گونه مطرح کند: با لحنی سرزنش کننده که مایه ی شرمندگی مخاطب شود، یا با لحنی که نشان دهنده ی همدلی و محبت باشد. یک بزرگسال می تواند فضایی ایجاد کند که برانگیزنده ی نزدیکی و اعتماد باشد یا جوی بسازد که فاصله و دشمنی را به همراه داشته باشد. شگفت آور است که اغلب بزرگسالان پس از ایجاد فاصله و دشمنی فکر می کنند می توانند تأثیر مثبتی بر بچه ها داشته باشند. آیا آنها واقعا به این قضیه معتقدند یا فقط بدون فکر کردن واکنش نشان می دهند؟

مطالب بیشتر : قانون کارما و نقش آن در رفتار و کردار انسان

احساس پشت گفتار ، اغلب در لحن کلام مان آشکارتر است. به کار بردن سخنان تحقیر آمیز، مفهوم اساسي احترام متقابل را نقض می کند. هم چنین تحقیر آنچه را که می توانست یک پیامد منطقی باشد به تنبیه تبدیل می کند. اگر کودکی شیر را روی زمین بریزد، پیامد منطقی (یا راه حل) برای او این خواهد بود که زمین را تمیز کند. تا زمانی که بزرگسال کودک را با کلمات مهر آمیز، اما قاطعانه مثل «ای وای، حالا باید چه کارش کنی؟»، به مشارکت می طلبد، پیامد منطقی (یا راه حل) سالم باقی می ماند. دقت کنید! پرسیدن از کودک که لازم است چه کاری انجام شود مشارکت آمیزتر از گفتن به او است. پرسیدن به جای گفتن، یکی از مؤثرترین شیوه های تربیت سالم است که بعدا خواهید آموخت . گفتن، مقاومت و سرکشی را بر می انگیزد. مشارکت دادن محترمانه ی کودکان باعث می شود آنها برای استفاده از قدرت شان به شیوه های مشارکت آمیز، احساس توانایی کنند. وقتی بزرگسالان از لحن مهرآمیز و محترمانه استفاده نمی کنند یا تحقیرهایی این چنین را به کار می برند که چرا این قدر دست و پا چلفتی هستی؟ زود باش تمیزش کن، از این به بعد خودم برایت شیر می ریزم، خودت که عرضه اش را نداری، پرسش شان به تنبیه تبدیل می شود.

روان شناسی آدلر برای احساس پشت گفتار

روان شناسی آدلر، مجموعه ای از مفاهیم اصلی را گرد هم می آورد تا به ما کمک کند درک مان را از کودکان و خودمان افزایش دهیم. این مفاهیم، فراتر از نظریه پردازی های صرف اند. مفاهیم اصلی بدون نگرش هایی مثل دلگرمی  دادن، درک و احترام و … از دست می روند. اگر این نگرش ها فهمیده نشوند، شگردهای ما به ابزارهای غیر محترمانه تبدیل می شوند. اگر همیشه از خودمان بپرسیم: «آن چه انجام می دهم اطمینان بخش است یا دل سردکننده؟» در کودکان مان بسیار تأثیرگذارتر خواهیم بود.

بیشتر بخوانبد : انواع رفتار اجتماعی

شاید بهتر است بدانید که مفاهیم اصلی روانشناسی آدلر به این ترتیب است:

۱-کودکان موجوداتی کاملا اجتماعی هستند.

۲-در پس هر رفتار ، هدفی نهفته است.

۳-هدف اولیه هر کودک، تعلق داشتن و احساس اهمیت کردن است.

۴-کودکان بد رفتار، کودکان دلسرد هستند.

۵-مسئولیت اجتماعی یا احساس جمعی

۶-تساوی

۷-اشتباه ها ، فرصت های فوق العاده برای یادگیری هستند.

۸-اطمینان یابید که پیام محبت منتقل شود.

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false