×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۹ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
اختلاف قیمت رهن و اجاره در شمال و جنوب شهر-پایگاه پاکدشت نیوز

همگام با جهش قیمت خرید و فروش مسکن در نیمه نخست سال جاری، بازار رهن و اجاره هم تکان شدیدی خورد و کرایه واحدهای مسکونی رشد چشمگیری را تجربه کرد، به گونه‌ای که هزینه رهن کامل هر واحد مسکونی نسبت به دوره مشابه سال گذشته، تقریبا دو برابر شد. موضوعی که فشار وارد به مستأجران را مضاعف کرد.
براساس آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی طی ۱۰ ماهه نخست سال جاری، قیمت یک متر مربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۷ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۶٫۹ درصد افزایش نشان می‌دهد و با توجه به اینکه اصلی‌ترین ملاک و معیار تعیین‌کننده اجاره‌بها و همچنین پول پیش (رهن) مربوط به قیمت خرید و فروش مسکن است، اجاره‌بها و هزینه رهن هم افزایش قابل ملاحظه‌ای داشت، چون برطبق فرمول پذیرفته شده از سوی موجر و مستأجر، یک پنجم از هزینه خرید یک خانه به عنوان اجاره‌بها یا رهن یک سال همان واحد مسکونی تعیین می‌شود.دراین میان و با جهش اجاره‌بها، بیش از یک سوم جمعیت کشور (۳۸ درصد) که اجاره نشین هستند یا مجبور شدند که این افزایش قیمت را بپذیرند یا به پول پیش و کرایه بهای خود بیافزایند یا اینکه در محله‌های ارزان‌تر اقدام به اجاره مسکن کنند، موضوعی که برای بازار خرید وفروش هم رخ داد.

جهت اطلاع از جدیدترین اخبار شهرستان پاکدشت بر روی اخبار پاکدشت کلیک کنید

حال با در نظر گرفتن اهمیت بازار رهن و اجاره و رشد قابل ملاحظه اجاره‌بها، گزارشی از وضعیت بازار رهن کامل واحدهای مسکونی ۷۵ متری تازه ساز (عمری کمتر از ۵ سال) در ۵ منطقه تهران (شمال، غرب، مرکز، شرق و جنوب) تهیه کرده تا نمایی کلی از وضعیت بازار رهن پایتخت را ترسیم کند.
براساس مطالعات میدانی روزنامه تعادل، بالاترین میزان رهن کامل مربوط به مناطق شمالی شهر و ارزان‌ترین واحدها مربوط به مناطق جنوبی پایتخت است، درواقع درحالی که برای رهن یک واحد مسکونی ۷۵ متری نوساز در شمال شهر باید ۲۷۰ میلیون تومان به صاحبخانه پرداخت کنید، این رقم برای یک واحد مسکونی نوساز متوسط متراژ در جنوب پایتخت ۲۷ میلیون تومان است.
اختلاف قیمت رهن و اجاره در شمال و جنوب شهر-پایگاه جامع پاکدشت نیوز
شمال پایتخت
برای رهن کامل یک واحد مسکونی متوسط متراژ نوساز در شمال پایتخت باید حداقل ۲۰۰ میلیون تومان داشته باشید، مشاهدات میدانی نشان می‌دهد که یافتن خانه نوساز ۷۵ متری در این منطقه که رهن کامل آن کمتر از ۲۰۰ میلیون تومان باشد، کار بسیارسختی است.
به عنوان نمونه رهن کامل یک واحد مسکونی ۷۵ متری نوساز (کلید نخورده) در منطقه قیطریه، ۲۷۰ میلیون تومان است.
همچنین برای رهن کامل یک واحد مسکونی ۷۵ متری نوساز در منطقه دروس تهران باید ۲۷۰ میلیون تومان به صاحبخانه پرداخت کنید.
اگر قصد رهن کامل یک واحد مسکونی ۷۵ متری در منطقه ملاصدرا را دارید که یک سال از زمان ساخت آن می‌گذرد، باید ۲۰۰ میلیون تومان هزینه کنید.
هزینه رهن کامل یک واحد مسکونی ۷۵ متری نوساز در منطقه قلهک تهران ۲۱۰ میلیون تومان است.
غرب پایتخت
رهن کامل یک واحد مسکونی متوسط متراژ نوساز در غرب تهران ارزان‌تر از شمال پایتخت است و شما با ۱۵۰ میلیون تومان هم می‌توانید در مناطق غربی تهران برای یک‌سال ساکن شوید.
در عین حال، رهن کامل یک واحد مسکونی ۷۵ متری در منطقه سعادت آباد که ۵ سال از ساخت آن گذشته، ۲۴۰ میلیون تومان است.
هزینه رهن کامل یک واحد مسکونی ۷۵ متری با عمر بنای ۳ سال در منطقه پونک تهران، ۱۵۵ میلیون تومان است.
اگر قصد رهن کامل یک واحد مسکونی ۷۵ متری ۵ ساله را در منطقه شهرزیبا دارید باید ۱۵۰ میلیون تومان به صاحبخانه پرداخت کنید.
درصورتی که خواهان رهن کامل یک واحد مسکونی ۷۵ متری با عمر بنای یک‌سال در منطقه اشرفی اصفهانی هستید، باید ۲۱۰ میلیون تومان در چنته داشته باشید.
مرکز پایتخت
رهن کامل یک واحد مسکونی نوساز در مرکز پایتخت بالای ۱۵۰ میلیون تومان و کمتر از ۲۰۰ میلیون تومان است. ناگفته نماند که یافتن فایل واحد مسکونی نوساز متوسط متراژ در مناطق مرکزی پایتخت با مشکلاتی همراه است چون اکثر واحدها قدیمی ساز هستند.
برای رهن کامل یک واحد مسکونی ۷۵ متری در منطقه جلال آل احمد که ۲ سال از ساخت آن می‌گذرد باید ۱۹۰ میلیون تومان به صاحبخانه پرداخت کنید.
درصورتی که خواهان رهن یک واحد مسکونی ۷۵ متری با ۵ سال ساخت در خیابان بلوار کشاورز هستید باید ۱۵۰ میلیون تومان داشته باشید.
هزینه رهن کامل یک واحد مسکونی ۷۵ متری نوساز در خیابان بهار شیراز، ۱۷۰ میلیون تومان است.
همچنین رهن کامل یک واحد مسکونی ۷۵ متری نوساز در امیرآباد تهران، ‌۱۸۰ میلیون تومان است.
شرق پایتخت
در شرق پایتخت با ۱۰۰ میلیون تومان هم می‌توانید یک واحد مسکونی متوسط متراژ نوساز را برای یک‌سال رهن کنید اگرچه واحدهای گران قیمت هم در منطقه هروی، لویزان و … یافت می‌شود.
رهن کامل یک واحد مسکونی ۷۵ متری در منطقه هروی که ۴ سال از ساخت آن می‌گذرد ۲۵۰ میلیون تومان هزینه دارد.هزینه رهن کامل یک واحد مسکونی ۷۵ متری با عمربنای ۴ سال در خیابان نظام آباد، ۱۰۰ میلیون تومان است.برای رهن کامل یک واحد مسکونی ۷۵ متری نوساز در منطقه نبردجنوبی باید ۱۰۰ میلیون تومان در چنته داشته باشید تا بتوانید یکسال در این واحد مسکونی سکونت کنید.اگر قصد رهن کامل یک واحد مسکونی ۷۵ متری با عمربنای ۲ سال را در تهرانپارس دارید باید ۱۶۰ میلیون تومان در اختیار صاحبخانه قرار دهید.
جنوب پایتخت
رهن کامل واحدهای مسکونی در جنوب پایتخت نسبت به سایر مناطق ارزانتر است و در مناطقی مانند پاکدشت و قرچک می‌توان با کمتر از ۵۰ میلیون تومان هم یک واحد مسکونی نوساز متوسط متراژ رهن کرد. یافتن فایل واحدهای مسکونی نوساز ۷۵ متری در جنوب پایتخت سخت بود بنابراین از شهرستان‌های قرچک و پاکدشت استفاده کردیم.
 یک واحد مسکونی ۷۵ متری نوساز در شهرری، ۷۵میلیون تومان برای رهن کامل گذاشته شده است. برای رهن کامل یک واحد مسکونی ۷۵ متری در یافت‌آباد که دو سال از ساخت آن می‌گذرد، ۶۵میلیون تومان است.هزینه رهن کامل یک واحد مسکونی ۷۵ متری نوساز در قرچک، ۴۰ میلیون تومان است. اگرقصد رهن کامل یک واحد مسکونی ۷۵ متری نوساز در پاکدشت تهران را دارید باید ۲۷میلیون تومان به صاحبخانه پرداخت کنید.

منبع خبر : اقتصادگردان
true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false