×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  دوشنبه - ۱۷ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
تعریف جامع اختلال احتکار

برای بسیاری از شما پیش آمده که یکی از دوستان ، اعضای خانواده و اطرافیان تان در اتاق شخصی یا اتاق کار و منزل خود عادت نگه داشتن اشیاء به درد نخور و غیرقابل استفاده را دارند. در علم روانشناسی چنین رفتاری به عنوان اختلال احتکار شناخته می ‌شود که تحت عنوان اختلال انباشت انگاری یا اختلال ذخیره ‌سازی نیز می گویند. این امر در حقیقت یک نوع مقاومت مستمر در برابر دور انداختن متعلقات شخص است ، بعضی از این متعلقات ارزشی ندارد اما شخص مبتلا مقاومت زیادی جهت نگه داشتن آنها از خود نشان می دهد. از نامه های تبلیغاتی ، روزنامه های قدیمی و چیزهایی که بیشتر زباله هستند از جمله این متعلقات به حساب می آید. حال می خواهیم در این مطلب از وبسایت پاکدشت نیوز در رابطه با علائم و درمان این اختلال صحبت نماییم ، در ادامه با ما همراه باشید.

مقاله پیشنهادی : اختلال پانیک چیست؟

تعریف جامع اختلال احتکار

اشخاصی که مبتلا به این اختلال هستند نوعی وسواسی خاص در رابطه با دارایی‌ های بی ارزش و غیر کارآمد خود دارند که به علت وابستگی احساسی به آنها و یا باور به اینکه در آینده به آنها نیاز پیدا خواهند کرد ، نگه می دارند. اشخاص دچار اختلال احتکار امکان دارد در مقابل این وسوسه که اشیاء بیشتری جمع کنند تا تمامی فضای زندگی شان پر شود تسلیم می گردند. جمع آوری لوازم غیر ضروری ، نبود نظم و ترتیب و پاکیزگی در محیط اطراف به گونه ای که ایمنی و سلامت فرد را در خانه به خطر می ‌اندازد و به سبب همین امر مشکل احتکار می تواند مشکلات بیشتر اجتماعی ، شغلی و عملکردی ایجاد نماید که نه تنها خود شخص بلکه اطرافیان آن را تحت تأثیر قرار می دهد.

شروع این اختلال بیشتر از نوجوانی آغاز می ‌شود و با با بالا رفتن سن این خصیصه بیشتر خواهد شد. اختلال چنین افرادی را با اشخاصی که جمع کننده کلکسیون و اشیا خاص و ارزشمند هستند را اشتباه نگیرید. در واقع شخص مبتلا اشیاء را به صورت رندومی که بیشتر آن ها ارزش خاصی ندارند جمع آوری می کند. علاوه بر این بیش از حد دلبسته دارایی های خود هستند که معمولاً هیچ گونه ارزشی ندارند.

جالب است بدانید وقتی که فرد مبتلا قانع می‌ شود تا اشیاء و لوازم بی ارزش را دور بیندازد و از آنها دست بکشد این کار به شدت احساسات او بر انگیخته می کند و گاهی تا اوج ناراحتی شدید و سرخوردگی پیش می‌ رود. با شیوع بیشتر این اختلال تمامی سطوح اطراف خانه شخص مثل کف خانه ، مبلمان ، پیشخوان و کانتر پوشیده از این لوازم به صورت به هم ریخته و نامرتب خواهد شد و فرد احتکارگر تنها یک مسیر باریک برای راه رفتن در خانه را خواهد داشت.

مقاله پیشنهادی : اختلال هرزه خواری و راه های درمان آن

نشانه های اختلال احتکار و دلایل آن

شیوه های درمان اختلال احتکار

 

طبق اطلاعاتی که در کتاب انجمن روانشناسان آمریکا آمده است بارزترین نشانه های شناسایی اختلال احتکار شامل موارد زیر می باشد :

مشکل مستمر در دور انداختن یا جدا شدن از دارایی ها و صرف نظر از ارزش آنها.

مشکل در دور انداختن اشیاء به سبب ناراحتی و اضطرابی که با این کار در شخص ایجاد می شود.

مشکل در دور انداختن وسایل به صورتی که باعث جمع شدن توده هایی در خانه و اشغال بیشتر در محیط زندگی شخص می شود.

مشکلاتی که از لحاظ بالینی در عملکرد فرد به وجود می آید ، احتکار ناراحتی یا اختلال قابل توجه شامل توانایی او برای حفظ یک محیط زندگی ایمن ایجاد می کند.

در بعضی موارد نیز این مشکل در دور انداختن وسایل به همراه جمع آوری اشیایی است که احتیاجی به آنها ندارند و هیچ فضایی جهت نگهداری آنها در دسترس نیست.

فرد احتکار گرامکان دارد کاملاً قانع شده باشد که این کار علیرغم اینکه شواهد بر خلاف این موضوع را نشان می ‌دهد اصلاً مشکل ‌ساز نیست.

دلیل احتکار هنوز شناسایی نشده است ، هر چند طبق تحقیقات بعضی از وقایع امکان دارد خطر ابتلا به فرد به احتکار را زیادتر کند. اشخاصی که تجربه یک حادثه تلخ را دارند یا در تصمیم گیری همواره به مشکل بر می خورند یا یکی از اعضای خانواده شان مشکل احتکار دارد بیشتر در معرض خطر ابتلا به این اختلال قرار خواهند گرفت. اکثریت افراد مبتلا همواره از نوعی اختلال اضطراب و افسردگی رنج می برند.

این اختلال به عنوان یک اختلال وسواس اجباری در نظر گرفته شده است که اختلالات وسواس اجباری نیز ارتباط نزدیکی با اضطراب دارد. نشانه های اختلال به علت داشتن مشکل سلامت روانی یا جسمی دیگری نیست. اطلاعات کشف شده از یک مطالعه در میان عللی که افراد برای احتکار گزارش می کنند اجتناب از اسراف کردن رایج ترین دلیل آن بوده است.

شیوه های درمان اختلال احتکار

شیوه های درمان اختلال احتکار

این نوع اختلال امکان دارد تا آخر عمر تداوم داشته باشد اما درمان آن می تواند احساس نیاز به نگهداری اشیاء غیرضروری را کم کند. درمان همچنین می تواند به بهبود فرآیند تصمیم گیری ، تقویت مهارت های مرتب سازی و کم شدن اضطراب شخص کمک شایانی نماید.

درمان های اصلی مورد استفاده جهت تسکین علائم اختلال احتکار رفتار درمانی شناختی داروهای ضد افسردگی مهارکننده‌ های سروتونین است. جهت درمان این اختلال امکان دارد هر دو شیوه رفتار درمان شناختی و درمان دارویی همزمان با هم انجام شود. تجربه نشان دهنده این است که درمان مبتنی بر همدلی نسبت به درمان تنها از طریق رفتار درمانی شناختی موثرتر از درمان دارویی می باشد.

در صورتی که خود یا یکی از اطرافیان تان موارد ذکر شده و نشانه‌ های بیان شده وجود دارد جهت تشخیص قطعی احتکار و درمان حتماً به یک روانشناس و روانپزشک مراجعه نمایید.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false