×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
اختلال خود معشوق پنداری چیست

برخی از افراد همواره این طرز فکر را دارند که هنگام مواجه شدن با افراد مختلف در یک جمع دوستانه خانوادگی یا در محیط کار با داشتن باوری غلط و توهمات خود به این نتیجه می رسند که فردی عاشق او شده یا رفتارهای او نشان از ابراز علاقه می باشد. در شرایط دیگر فرد ممکن است فکر کند که یک فرد سرشناس یا یک هنرمند معروف عاشق اوست و با روش های پیچیده مثل پیام‌ های رمز دار یا حتی تله پاتی آن را انتقال می دهد. این نوع تفکرات واهی به عنوان اختلال اروتومانیا و خود معشوق پنداری در روانشناسی شناخته می شود که قصد داریم با بررسی این موضوع شما را با این اختلال بیشتر آشنا نماییم در ادامه با ما همراه باشید.

مقاله پیشنهادی : تیک یا اختلال حرکات بدنی

علائم اختلال اروتومانیا چیست؟

این اختلال که به عنوان سندروم خود معشوق پنداری شناخته می شود اولین بار در سال ۱۸۸۵ میلادی با تشخیص پزشکان در رابطه با یک فرد بیمار که با مشکلات روانی دست و پنجه نرم می‌ کرد شناسایی شد. این مشکل روانی همراه با توهم و رفتارهای مانیک عاشقانه می شود و مثل اختلال دوقطبی ، شیزوفرنی و بیماری آلزایمر می باشد.

درمان فرد به این اختلال ها شامل درمان های روانشناسی و داروها جهت شرح علائم توهم و هرگونه علت پنهان است. تحقیقات به دست آمده اشخاصی که از اختلال اروتومانیا رنج می برد اغلب افرادی منزوی هستند ، در کاری استخدام نمی‌ شوند و دارای ارتباطات اجتماعی محدودی می باشند. علاوه بر این افرادی که این سندروم در آنها شناسایی می ‌شود اغلب سابقه بیماری‌های روانی قوی در خانواده دارند که این احتمال ارتباط ژنتیکی اختلال را افزایش می دهد.

از نشانه های این اختلال فرد مبتلا با استناد به نشانه های رمزی و باور ناپذیر شخصی را که معمولاً موقعیت اجتماعی خوبی نیز دارد دلباخته خود می‌داند و تصور می‌کند فرد مورد نظر خواهان او است.این در حالی شکل می ‌گیرد که سوژه یا کاملاً از ماجرا بی خبر است یا به هیچ عنوان تمایلی برای رابطه با فرد بیمار ندارد.

زنان گوشه گیر و فاقد جذابیت ، شاغل در کارهای نازل ، تنها و درگیر در زندگی یکنواخت بیشتر از دیگر افراد به این عارضه مبتلا خواهند شد.

اگر خطری از این بیماری فردی را تهدید کند آن شخص می تواند همسر یا نامزد فرد مورد نظر بیمار باشد که همواره به عنوان رقیب مانعی جهت رسیدن به خواسته او شده است. از آنجا که فرد مبتلا به این سندروم به هیچ عنوان بیمار نمی داند در صورت عدم گذراندن مراحل درمانی ترک معالجه از طرف وی بسیار متحمل است.

مقاله پیشنهادی : اختلال شخصیت هیستریک و درمان آن

دیگر نشانه های متداول در این اختلال شامل:

تماس‌ های تلفنی با فرد ارسال نامه ، ایمیل یاهدیه به فرد دیگر

حس حسادت به این علت که شخص ممکن است در تماس با اشخاص دیگری باشد

اذیت شدن شخص در میان جمع به گونه ای که بیمار توسط مراجع قانونی بازداشت می شود

گاهی اوقات فرد بیمار فکر می کند شخص عاشق در پی او است یا در تلاش برای برقراری ارتباط با وی می باشد.

شیوه های درمان اختلال اروتومانیا

شیوه های درمان اختلال اروتومانیا

درمان افراد مبتلا به این اختلال معمولاً آسان نیست و آنان با مصالحی از جنس توهمات ذهنی دنیای مستحکمی بنا کردند که بیرون آوردنشان از این زندان خود ساخته سخت است است. هنگامی که اختلال اروتومانیا نتیجه یک بیماری ذهنی پنهان مثل شیزوفرنی یا اختلال دوقطبی نباشد درمان استاندارد اغلب ثبات وضعیت خلقی یا داروهای خواب آور در ترکیب با روان درمانی هستند که این امر به بیمار کمک می کند توهمات و تفکرات بیمارگونه خود را مدیریت کرده و بفهمد.

هنگامی که خود معشوق پنداری نتیجه یک مشکل پنهان دیگر مثل اختلال دوقطبی ، اعتیاد به الکل یا دارو اختلالات غذایی باشد درمان ها باید به صورت جدی تر انجام گیرد. درمان این اختلال می تواند خیلی دشوار باشد زیرا افرادی که به آن مبتلا هستند تمایل ندارد یا حتی نمی خواهد متوجه شوند که باورهایشان درست نیست.

زمانی که مشارکت در درمان موفق نباشد درمان این اختلال باید متناسب با احتیاجات هر فرد بیمار باشد و اولویت باید تمرکز بر روی حفظ عملکرد اجتماعی ، به حداقل رساندن رفتارهای مشکل ساز و بهبود کیفیت زندگی فرد بیمار باشد. همچنین به دست آوردن مهارت های اجتماعی ممکن است به بیمار کمک کند در برخورد با مشکلاتی که ریشه در این اختلال دارد موفق‌ تر عمل نماید.

مقاله پیشنهادی : علل اختلال شخصیت ضد اجتماعی و درمان آن

راههای شناسایی اختلال اروتومانیا

تشخیص این اختلال کمی دشوار است ، در شرایطی که به ندرت پیش خواهد آمد بعضی از متخصصان روانشناسی ممکن است به هیچ عنوان موردی مبتلا به اختلال اروتومانیا را مشاهده نکنند و حتی نتوانند نشانه ‌ها را در صورت برخورد با بیمار شناسایی کنند. راه های تشخیص نشانه های این سندروم شامل از دست دادن حالت عادی ، شیزوفرنی ، اختلالات خلقی ، توهمات توأم با حوادث و توهمات در رابطه با بیماری باشد.

از طرفی جنبه های دیگر زندگی شخص باید عادی باشد و طولانی بودن دوران توهمات نسبت به تغییرات خلقی سندروم خود معشوق پنداری می تواند موجب شود فرد رفتارهای پرخطر یا پرخاشگرانه از خود نشان دهد. در برخی موارد این فرد می تواند موجب شود فرد برای آزار دادن دیگران یا ایجاد مزاحمت دستگیر شود. در موارد بسیار کم این اختلال حتی موجب مرگ شخص می شود. این سندروم اغلب با اختلال دوقطبی نمود پیدا می کند و می تواند شرایط دیگری نظیر اعتیاد به الکل یا مواد مخدر ، اختلال اضطراب ، اختلال کم ‌توجهی بیش ‌فعالی ، اختلالات غذایی و بیش اشتهایی عصبی همراه باشد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false