×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  پنج شنبه - ۷ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
اختلال بیش فعالی - تصویر اصلی

بیش فعالی و یا اختلال در توجه الگویی از مشکلات می باشد که معمولا در کودکی افراد ایجاد می شوند . والدین و اطرافیان کودک متوجه خواهند شد که کودک بیش از حد معمول فعالیت و تحرک دارد ، دائما حواسش پرت می شود و نمی تواند حتی برای یک مدت کوتاخ مشغول یک کار ثابت باشد و بدون فکر و به صورت کاملا دست به کاری می زند . تمرکز کردن برای این گونه افراد بسیار سخت می باشد . برخی از افراد برخی از علائم بالا را در خود داریم ولی دچار اختلال نقص توجه و بیش فعالی نیستیم .  زمانی می توان گفت که فرد درگیر بیماری است که علائم بالا در ارتباط شخص با سایر افراد مشکل ایحاد نماید . در ادامه به بررسی بیشتر اختلال بیش فعالی خواهیم پرداخت .

بیشتر بخوانید : ضریب هوشی IQ

اختلال بیش فعالی - تصویر دو

تشخیص اختلال بیش فعالی

در صورتی که شما در سنین کودکی و نوجوانی هستید و احساس می کنید که علائمی که گفته شد در شما وجود دارند ، می توانید به سرویس های خدمات سلامت روان کودکان و نوجوانان مراجعه نمایید و کارکنان متخصص با شما یک مصاحبه تشخیصی ۱تا ۲ ساعته انجام می دهند . آن ها راجع به کودکی شما و مشکلات فعلی شما در مدرسه و یا خانواده اطلاعاتی را دریافت می کنند .در صورتی که این علائم و اختلالات تا بزرگسالی ادامه داشته باشد ، باید جدی تر به مسئله پرداخته شود .

به نظر می رسد که این اختلال بیشتر در پسر ها مشاهده می شود و حدودا ۳ تا ۵ نفر از هر کودک دبستانی به اختلال بیش فعالی مبتلا می باشد . در برخی موارد بیش از ۲ نفر از هر سه کودک مبتلا به بیش فعالی بوده و تا دوره ی نوجوانایی همچنان با برخی مشکلات درگیر خواهند بود . این میزان در بزرگسالان به دو نفر از هر سه نفر می رسد .

علائم دیگری که ممکن است مشاهده کنید را در ادامه بررسی خواهیم نمود .

۱-بی دقت هستید و به جزئیات توجه نمی کنید . مخصوصا در مواردی که احساس می کنید موضوع کسل کننده می باشد به راحتی حواس شما پرت خواهد شد .

۲-برای تان سخت است که به صحبت دیگران گوش دهید به همین خاطر مرتبا حرفشان قطع خواهید کرد و یا در مواقعی که نباید حرفی بزنید حرفایی را خواهید زد .

۳-برای تان سخت است که از یک دستورالعمل پیروی نمایید .

۴-به سختی می توانید کار های تان را با نظم و ترتیب انجام دهید و معمولا کار های زیادی را شروع می کنید بدون آن که به پایان برسانید .

۵-فراموش کار هستید و وسایلتان را به راحتی گم می کنید.

بیشتر بخوانید : پرخاشگری کودکان سه ساله

اختلال بیش فعالی - تصویر یک

درمان اختلال بیش فعالی

برای درمان اختلال بیش فعالی در بزرگسالان بهتر است که باید یک روانپزشک مشورت کنید . او میتوانید سود و یا ضرر درمان های طبی و روان درمانی را در اختیار شما قرار دهد . هر یک از این درمان ها به تنهایی و یا حتی با هم قابل انجام هستند .

روان درمانی یا همان درمان شناختی رفتاری می تواند به شما کمک کند تا مطمئن شوید وظایف مهمی را باید انجام بدهید را انجام می دهید . راه هایی را پیدا کنید که بتوانید به زندگی خود نظم دهید و یا احساس اضطراب خود را کم کتید .

برخی از دارو ها شامل متیل فنیدیت و دکسامفتامین هستند که با نام های دیگر ریتالین ، کنسترا ، اکوازیم ، دکسدرین  هم شناخته می شوند . این دارو ها بسیار سریع الاثر می باشند ولی اثر آن ها به زودی از بین خواهد رفت . انواع دیگری نیز از این دارو ها وجود داشته که دیر اثر می کند و فقط کافی است که روزی یک عدد از آن استفاده شود . عوارض جانبی این دارو ها شامل کاهش وزن و روان پریشی است .

داروی اتوموکستین که با نام استراترا هم شناخته می شود ، یک داروی غیر محرک است . چند هفته طول می کشد تا اثر آن آغاز شود . عوارض این دارو دل پیچه و اسهال می باشد .

به دلیل این که تحقیقات بسیار کمی در مورد درمان های دارویی اختلال نقص توجه و بیش فعالی بزرگسالان وجود دارد ، دارو های معدودی مجوز مصرف را دارند .  روانپزشک شما می تواند این دارو ها را برای شما تجویز کند اما لازم است که مشخص شود که دارو به صورت غیر متعارف تجویز شده است . مقدار دارویی که برای کنترل بزرگسالان در نظر گرفته می شود از میزانی که برای کودکان تجویز می شود ، بسیار بیشتر است .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false