×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  شنبه - ۹ مرداد - ۱۴۰۰  
true
false
اختلال دو قطبی در کودکان و علائم آن

در مقاله های پیش در رابطه با اختلال دو قطبی در بزرگسالان صحبت نمودیم ؛ اختلال دو قطبی در کودکان همانند بزرگسالان با تغییر حالت رفتاری از پیش ‌فعالی به افسردگی شدید همراه است. تشخیص دادن این اختلال در کودکان مسئله بزرگی است. برخی متخصصین بر این باورند بروز این اختلال در کودکان بسیار کمیاب است و در این باره اقرار می شود ، بُعد دیگر خلاف این را باور دارند. تاکنون بسیاری از کارشناسان نتوانستند با اطمینان در رابطه با میزان شیوع این اختلال در کودکان نظر بدهند. در رابطه با این اختلال ، علائم آن و همچنین راه‌های تشخیص آن در این مقاله به طور مفصل صحبت خواهیم نمود ، تا انتها ما را همراهی نمایید.

مطالب مرتبط : اختلال بیش فعالی در کودکان

اختلال دو قطبی در کودکان و علائم آن

تغییرات اساسی و رفتارهای ناهنجار برای هر کودک و نوجوانی امری طبیعی است. بیشتر این موارد نشانه یک بیماری یا مشکل روانی است که نیازمند درمان باشد. هر چقدر بچه روزهای سخت را پشت سر بگذارد احساس سرخوردگی ، کسالت ، عصبی ، خشم ، بیش فعالی یا طغیان در دوره های مختلف برایش امری طبیعی است. اما اگر این نشانه ها در کودکان بروز شدیدتری داشته باشد مشکلات جدی ایجاد می کنند و مسئله مهم واقع می‌ شود.

از نشانه های اختلال دو قطبی در کودکان و نوجوان عبارت است از :

-تغییر رفتار شدید و حالات متفاوت از تغییر رفتارهای دوره‌ای و عادی در کودک

-رفتارهای عصبی پر خاشگرایانه ، بیش ‌فعالی و مخالف هنجارهای اجتماعی

-بی خوابی یا کاهش چشمگیر نیاز به خواب

-افسردگی و کج خلقی زیاد در روز و تقریباً هر روز

-رفتارهای پرمخاطره که با شخصیت کودک همخوانی ندارد مثل مصرف موادی و اخراجی های بی قاعده

-فکر خودکشی و رفتارهای در جهت آن در کودکان بزرگتر و نوجوانان

نشانه‌های این اختلال در دوره‌های ناپیوسته و مجزا آشکار می شوند؛ در فاصله‌ی بین این دوره‌ها رفتار کودک به حالت طبیعی و عادی باز می ‌گردد.

مطالب بیشتر : اختلال رشد و نحوه کنترل آن

تشخیص اختلال دو قطبی در کودکان

تشخیص اختلال دو قطبی در کودکان بسیار دشوار است زیرا بسیاری از نشانه های آن مشابه نشانه های بیش فعالی ، کم توجهی ، اختلال سلوک و حتی رفتارهای رایج کودکانه می باشد. مشکل بزرگی که در این میان وجود دارد داروهایی است که جهت درمان اختلال بیش فعالی کم توجهی تجویز می شود. به طور معمول محرک شیدایی در کودکان مبتلا به اختلال دوقطبی هستند. در حقیقت شیدایی در کودکان نسبت به بزرگسالان با آسیب های بیشتری همراه بوده ، روان پریشی ، دیدن یا شنیدن چیزهای غیر واقعی در حالت شیدایی کودکان زیاد اتفاق می‌افتد. کودکان در دوره افسردگی بیشتر از نشانه‌های فیزیکی افسردگی نظیر درد و تیر کشیدن شاکی هستند. یکی از تفاوت های عمده این اختلال در کودکان این است که راه های تغییر رفتار در کودک ابتلا به دو قطبی بسیار سریع تر از بزرگسالان اتفاق می‌ افتد. در حالی که دوره های شیدایی و افسردگی در بزرگسالان ماه ها و حتی سال ها طول کشیده و تغییر دوره ها در کودک امکان دارد به طور روزانه اتفاق بیفتد.

تشخیص اختلال دو قطبی در کودکان

نقش والدین در رفع اختلال دو قطبی در کودکان

در صورتی که فرزندتان مبتلا به اختلال دو قطبی است شیوه های زیادی برای کمک به او وجود دارد ؛ بعضی از این روش ها را در ادامه معرفی خواهیم کرد.

داروهایی که جهت اختلال دو قطبی در کودکان تجویز می شود را به ‌طور منظم به کودکتان بدهید. برای جلوگیری از فراموشی مصرف داروها از یادآوری ، یادداشت و هر چیزی که به شما کمک می کند تا زمان مصرف داروها را به خاطر بسپارید بهره‌مند شوید. حتی اگر کودکتان در زمان مدرسه دارو مصرف می کند با مسئولین مدرسه مربی بهداشت در این رابطه صحبت کنید.

برنامه یکنواخت روزانه به شکل چشمگیری به کودک ابتلا به دو قطبی کمک زیادی می ‌کند. والدین باید به کودک خود یاد بدهند هر روز در زمان معینی بیدار شود و غذا بخورد ، ورزش و بازی کند و بخوابد. حتماً تمامی تلاش تان را برای کم کردن مشاجره ها و تنش در خانواده بکنید.

هیچ پدر و مادری دوست ندارد که فرزندش به خودش آسیب برساند ، فکر کند ، اما بدبختانه این تهدید وجود دارد. حتی در رابطه با کودکان ؛ اگر کودکان از میل به پایان زندگی حرف می زنند یا دست به کاری بزنند که زندگی اش را تهدید می‌کند به آن بی توجه نباشید. ابزار و داروهای خطرناک را از آن خارج کرده و به سرعت کمک حرفه ای بگیرید.

بیشتر بدانید : نشانه های اختلال استرس حاد و شیوه های درمان آن

اختلال دو قطبی در نوجوانان

اختلال دو قطبی در نوجوانان

علامت ها و روش های درمان اختلال دو قطبی در نوجوانان تا اندازه بسیاری شبیه به بزرگسال است اما درگیر بودن فرزند نوجوانتان با این اختلال با مشکلات ویژه دیگری همراه می باشد. زمانی که نوجوان ها بزرگتر می شوند دل خوشی از این که به پیگیری روش درمانی خاص شوند نخواهند شد و امکان دارد در برابر آن مقاومت کنند. پس با آنها حرف بزنید و همراه با دکتر فرزندتان در رابطه با روش‌های درمانی مختلف گفتگو کنید. درست نظیر بزرگسالان نوجوانان مبتلا به اختلال دوقطبی باید از مصرف الکل و مواد مخدر خودداری کنند در غیر اینصورت امکان دارد این مواد در ترکیب با داروی مصرفی موجب بروز یا تشدید تغییر حالت رفتاری شود. احتمال اعتیاد به داروهای مصرفی در نوجوانان بیشتر از کودکان و بزرگسالان است ؛ در رابطه با نوجوانان هم تعیین برنامه خواب و بیداری معین و یکنواخت اهمیت دارد. هم چنین باید راهی مؤثر را جهت مقابله و کنار آمدن با این استراتژی و پریشان های دوره‌ای تعیین کرد.

اگر فرزندتان دچار تغییراتی جدی رفتار ، افسردگی یا مشکلات رفتاری شده است با مشاور یا پزشک متخصص در رابطه با درمان کودک مشورت کنید. تغییر حالات و رفتار ناشی از اختلال دو قطبی یا دیگر مسائل روانی امکان دارد به مشکلات و ناهنجاری های جدی بیانجامد. درمان به موقع و زود هنگام از پیامدهای آسیب زا جلوگیری کرده و از اثرات منفی اختلالات روانی بر سلامت فرزندان تان می کاهد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false