×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۹ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
اختلال سندروم داون - تصویر اصلی سندروم

سندرم داون یکی از بیماری های ژنتیکی است که به دلیل وجود یک کروموزوم اضافی در جفت کروموزوم ۲۱ به وجود می آید . این بیماری دارای علائمی ناهنجار عمده یا خفیف می باشد که در ساختار و عملکرد ارگان ها می تواند تأثیر گذار باشد . از جملات مشکلاتی که اکثریت افراد با آن درگیر خواهند بود ، مشکلات یادگیری ، محدودیت و یا تأخیر در رشد و نمو می باشد . برخی از ناهنجاری هایی که می توان به آن اشاره نمود ، ناهنجاری فک و صورت ، قلبی و عروقی و خطر ابتلا آلزایمر ، عفونت ها ، لوسمی و … می تواند از پیامد های این بیماری باشد . در ادامه به بررسی بیشتر اختلال سندروم داون خواهیم پرداخت .

بیشتر بخوانید :  اختلال فوبیا | علائم و درمان آن

توضیحاتی در زمینه ی اختلال سندروم داون

یکی از مهم ترین علائمی که مبتلایان به سندرم داون دارند ، وجود یک خط عرضی در کف دست به جای دو خط می باشد .  چین های در کنار داخلی صورت ، بینی کوچک و سربالا ، گوش های کوچکتر و پایین تر از حد معمول و … است . نام این بیماری از نام یک پزشک انگلیسی که جان لانگدان داون نام داشت ، گرفته شده است . این بیماری برای اولین بار در سال ۱۸۶۶ شناخته شده است . افرادی که مبتلا به سندرم داون هستند توانایی ذهنی پایین تر از حد معمول دارند و دچار ناتوانی ذهنی در حد خفیف تا متوسط می باشند . درصد خیلی کمی از افرادی درگیر سندرم داون هستند ، دچار ناتوانی ذهنی شدید هستند . متوسط میزان بروز این سندرم مابین ۱ در ۶۰۰  تا یک در ۱۰۰۰ می باشد که این میزان در مادرانی که سن کمتری دارند ، کمتر و با افزایش سن مادر افزایش می یابد . علت اصلی جدا کننده سندرم داون ، جدا نشدن کروموزم های شماره ی ۲۱ مادری است که این خطر با افزایش سن مادران افزایش می یابد . افرادی که مبتلا به اختلال سندروم داون هستند ، حدود ۳۲ تا ۳۵ سال عمر می کنند .

اختلال سندروم داون - تصویر یک

 

بیشتر بدانید : اختلال بیش فعالی

توجه داشته باشید که هیچ گونه درمان خاصی برای درمان سندرم داون وجود ندارد. افراد مبتلا به این سندروم مانند افراد دیگر تنها مراقبت های پزشکی دریافت خواهند کرد . در صورتی که رسیدگی های تخصصی از همان اوایل انجام بگیرد ، می تواند به کودک مبتلا کمک کند که به بیشترین ظرفیت برسد و برای ایفای نقشی فعال در جامعه آماده شود. جدا از پزشکان ، مربیان متخصص ، گفتار درمان ها ، کاردرمان ها ، فیزیوتراپیست ها و مددکاران هم می توانند مفید واقع شوند . این گونه افراد نیازمند به حمایت های آموزشی خواهند داشت .

پیشگیری از اختلال سندروم داون

در گذشته برای پیشگیری از سندرم داون توصیه میشد که همه مادرانی که بالای ۳۵ سال سن دارند توسط آزمایش سلول های مایع آمنیوتیک (آمنیوسنتز) یا نمونه گیری از پرزهای جفتی تحت بررسی قرار بگیرند . به دلیل آن که دو سوم نوزادانی که به سندرم داون مبتلا هستند از مادران زیر ۳۵ سال متولد می شوند ، در حال حاضر تمامی شیوه های غربالگری به ماردان باردار توصیه می شود . این شیوه ها معمولا در سه ماهه اول بارداری یا سه ماهه دوم بارداری انجام می شوند . روش های این آزمایش ها غیر تهاجمی بوده و مانند بررسی خون مادر و یا سونوگرافی انجام می شود . غربالگری سه ماهه اول بارداری یکی از شیوه های انتخابی موسسه جهانی پزشکی جنین است و در بین هفته ۱۱ تا ۱۴ حاملگی به مادران توصیه می شود.

اختلال سندروم داون - تصویر دو

هم چنین بخوانید : بیماری پارانویید یا شکاکی

در این روش از مارکر های سونوگرافی ، بیوشیمی ، مشاوره و نرم افزار استاندارد استفاده می شود و در صورت انجام نمودن این آزمایش ها در مراکز مورد تأیید موسسه جهانی پزشکی جنین ۹۰ تا ۹۵ درصد دقت دارد و از در صورت داشتن اختلال سندروم داون شما را آگاه خواهند نمود . غربالگری سه ماهه دوم بارداری نیز در صورت رعایت تمامی استاندارد ها تا بین ۷۵ تا ۸۵ درصد دقت دارد و در مادرانی که در سه ماهه اول موفق به انجام غربالگری نشده اند و یا در مواردی که دسترسی به غربالگری سه ماهه اول وجود ندارد، بهترین گزینه می باشد. غربالگری تجمعی نیز از ترکیب نمودن ریسک محاسبه در سه ماهه اول و دوم به دست می آید و در صورت رعایت نمودن رعایت استاندارد ها تا ۹۵ درصد دقت دارد. در این روش از غربالگری ها اطلاعات سه ماهه اول در اختیار مادر قرار نخواهد گرفت. به همین دلیل ریسک محاسبه شده سه ماهه اول پرخطر تعیین شده و عده ای از افراد به دلیل این که خلاف موازین اخلاقی در پزشکی است، آن را توصیه نمی کنند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false