×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۸ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
اختلال شخصیت خود شیفته - تصویر یک

اختلال شخصیت دارای ابعاد گسترده ای می باشد که یکی از انواع آن اختلال شخصیت خود شیفته می باشد . در این نوع اختلال که حالتی نمایشی دارد و در رفتار فرد نمایانگر است ، فرد خود شیفته، خود را بسیار برتر و بالاتر از دیگران می بیند و احساس توانمندی و لیاقت بسیار می کند . این نوع افراد خود را مانند فردی دارای شهرت و محبوبیت فراوان می دانند و هیچ اهمیتی به اطرافیان خود نمی دهند . این افراد به دیگران کمک نمی کنند و دیگران را انسان هایی حقیر و بدبخت تصور می نمایند . رفتار اینان با دیگران بسیار زشت و خود برتربینانه است و در صورتی که افراد دیگر به آن ها توجهی نشان ندهند و از آن ها تعریف و تمجید نکنند ناراحت و خشمگین می شوند و در موارد بسیاری به افسردگی دچار خواهند شد .

بیشتر بخوانید : خود باوری و راه های تقویت آن

اختلال شخصیت خود شیفته - تصویر چهار

ویژگی های افراد با اختلال شخصیت خود شیفته

آن ها خود را افراد خاص و متمایز از دیگر انسان ها می پندارند. و تصور بسیار خوبی نسبت به خود دارند.

رفتار این افراد با دیگران متکبرانه است و باعث حقیر جلوه دادن مخاطبانشان می شود.

افراد دارای شخصیت خود شیفته به هیچ عنوان انتقاد پذیر نیستند.

اعتماد به نفس این افراد بسیار پایین است.

این انسانها به شدت مستعد افسردگی هستند. چرا که بسیار زود رنج هستند و با کوچکترین انتقادی دچار بحران شخصیتی می شوند و اعتقادشان نسبت به خود را از دست داده و افسرده می شوند.

آنها در محیط کار یا محل تحصیل مشکلات بسیار زیادی دارند.

اختلال شخصیت خود شیفته - تصویر دو

افراد با اختلال شخصیت خودشیفته دائماً در حال خیالبافی درباره موفقیت خود و دستیابی به ثروت و شهرت فراوان آن می باشند.

آنها به هیچ عنوان به دیگران کمک نمی کنند و کمک دیگران به خود را وظیفه آنها می دانند.

این افراد نمی ‌توانند رابطه طولانی مدت با دیگران ایجاد کنند چرا که رفتار آن ها مطابق با عرف جامعه نمی باشد.

به دلیل ویژگی های رفتاری غیرقابل تحمل در این افراد، آنها توسط افراد جامعه و در بسیاری از موارد از خانواده خود طرد می شوند و به علت روحیه حساس و شکننده خود دچار افسردگی خواهند شد. در صورتی که در بین اطرافیان خود چنین افرادی را مشاهده کردید  حتما از یک روانشناس یا روانپزشک مشاوره دریافت کنید.

همچنین بخوانید : بهترین راهکار های تقویت اراده

دلیل ایجاد اختلال شخصیت خود شیفته

در انسان ها عوامل بسیاری در ایجاد اختلال شخصیت خود شیفته موثر می باشد که از بین آنها عامل ژنتیک و همینطور محیط زیست بسیار اهمیت دارند. محققین در بخش خاکستری مغز افراد خودشیفته که مربوط به روابط عاطفی ، احساسی و همچنین حس کمک رسانی به دیگران است ناسازگاری های زیادی مشاهده کردند که باعث بروز این اختلال شده است. یکی از مهمترین عوامل ایجاد این اختلال، تربیت اشتباه والدین و ایجاد وابستگی بیش از اندازه کودک به خود و همچنین تعریف بیش از اندازه از کودک یا تنبیه بی مورد و افراطی می باشد . همچنین  افرادی که در دوران کودکی مورد آزار و اذیت های شدید توسط دیگران قرار گرفته اند به این اختلال دچار می شوند . برای جلوگیری از ایجاد این اختلال از کودکان خود به طور دائم تعریف نکنید و به جای صفت زیبا یا در اصطلاح عام خوشگل، از واژه مهربان استفاده کنید . همچنین توجه داشته باشید که کودکان بسیار کنجکاوند و تنبیه بی مورد آن ها در هنگام ارضای این حس، باعث اختلال در قسمت خاکستری مغز و در نهایت ایجاد اختلال خود شیفتگی می شود .

اختلال شخصیت خود شیفته - تصویر سه

تشخیص و درمان اختلال شخصیت خود شیفته

تشخیص اختلال شخصیت خود شیفته توسط تجهیزات آزمایشگاهی امکان پذیر نمی باشد و برای تشخیص آن، تنها می‌توان از پرسشنامه های مخصوص استفاده کرد و با توجه به اینکه فرد تا چه اندازه نیازمند توجه باشد و همچنین بررسی حس قدرت طلبی او، این اختلال تشخیص داده می شود. به این نکته توجه نمایید که خیلی از افراد از بیماری خود آگاه نیستند و خودشیفتگی را یک ویژگی مثبت در وجود خود می بینند و با توجه به این مورد، درمان اختلال شخصیت خودشیفته در افرادی که بیماری خود را قبول نمی کنند بسیار مشکل می باشد چرا که این افراد با توجه به احساس مثبت کاذبی که نسبت به خود دارند، از قبول بیماری و اختلال خود سرباز می زنند و به بیماری خود پی نمی‌برند و در بیشتر موارد اطرافیان آنها این بیماری را تشخیص می دهند. با توجه به موارد ذکر شده، درمان این بیماری تنها از طریق کلاس های مشاوره در مدت زمان نسبتاً طولانی انجام می شود و برای درمان آن داروی خاصی تجویز نخواهد شد. البته این در صورتی است که فرد دچار اعتیاد به مواد اعتیاد آور نباشد و همچنین از افسردگی و اضطراب رنج نبرد. توجه داشته باشید که اطرافیان نقش بسیار مهمی در تشخیص و بهبود این بیماری دارند  چراکه افراد دچار این نوع اختلال با گذشت مدت زمان طولانی به اختلال خود پی می برند و در این زمان همراهی خانواده نقش مهم و چشم گیری در به دست آوردن سلامت روحی دارا است.

برای مطالعه مقاله روانشناسی بهترین روش جهت تقویت نیروی مثبت درونی بر روی لینک کلیک کنید .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false