×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۱۵ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
تعریف اختلال شخصیت وسواسی اجباری

اکثر افراد در برخورد با شخصی که بسیار منظم است و کارهای خود را به طور دقیق و حساب شده انجام می دهد بسیار لذت می برند و ممکن است بخواهند که شبیه او باشند. اما جالب است بدانید میان نظم و وسواسی بیش از حد در رابطه با نظم و ترتیب مرز بسیار باریکی وجود دارد. این امر که به عنوان اختلال شخصیت وسواسی اجباری شناخته می شود شاید برای افرادی که با آن آشنایی ندارند خوب به نظر برسد. در این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با این اختلال روانی بیشتر آشنا کنیم.

مقاله پیشنهادی : اختلال شخصیت هیستریک و درمان آن

تعریف اختلال شخصیت وسواسی اجباری

افرادی که دچار اختلال شخصیت وسواسی اجباری می شوند با کمال گرایی بیش از حد شناخته می شوند. در واقع آنها افرادی هستند که بیش از اندازه به نظم و کنترل شرایط اهمیت می‌دهند و برای کار و زندگیشان قوانین دشوار ، پیچیده و انعطاف ناپذیری را می‌خواهند. این نوع کمالگرایی آن قدر بالاست که حتی سرگرمی و خوشگذرانی و امور روزانه فرد را تحت تأثیر قرار می دهد و بعضی از این اشخاص حتی باید برای دیدار با دوستان شان برنامه ریزی قبلی داشته باشند. محال است فرد مبتلا برای دیدار با دوستش دیر کند ، آنها از لحاظ زمانبندی بسیار دقیق هستند و خیلی زودتر از زمان ممکن در محل حضور می ‌یابد و منتظر می شود تا طرف مقابل از راه برسد. در صورتی که شخص چند دقیقه دیرتر از زمان معین برسد با رفتارهای پرخاشگرانه یا سرزنشگر شخص با این اختلال مواجه خواهد شد.

اشخاصی که این شخصیت را دارند به علت کمال گرایی و نظم بیش از حد و قواعد پیچیده همواره با دیگران دچار مشکل و کشمکش خواهند شد و به هیچ عنوان در خود نکته منفی نمی بینند و این را باور دارند که مشکل از دیگران است.

علت بروز این اختلال ریشه در عوامل ژنتیک و وراثت دارد یا می تواند یک رفتار آموخته شده باشد. افرادیکه والدینی سخت گیر و قانون‌ مدار دارند بیش از دیگران احتمال بروز این اختلال در آنها وجود دارد. همچنین اشخاصی که قربانی آسیب های جسمانی ، روانی و عاطفی می باشند امکان دارد جهت گذر از این شرایط برای زندگی شان قواعد و برنامه‌های دشواری تعریف کنند تا از این طریق رنج و پریشانی رویداد آسیب زایی که تجربه کردند را از یاد ببرند اما نمی‌ دانند که این روند موجب دچار شدن به این اختلال خواهد شد.

مقاله پیشنهادی : تیک یا اختلال حرکات بدنی

مشخصات افراد مبتلا با شخصیت وسواسی اجباری و درمان آن

مشخصات افراد مبتلا با شخصیت وسواسی اجباری و درمان آن

اشخاصی که به این اختلال مبتلا می‌ شوند رفتارها و اعمالی از خود نشان می دهند که شامل موارد زیر می باشد:

همواره از دیگران مستقل تر هستند

بیش از حد کمال گرا می باشند

رفتارهای بسیار رسمی خشک و جدی دارند

در بروز احساسات شان به مشکل بر میخورند

دقت زیادی به جزئیات دارند

بیش از حد مسئولیت پذیر هستند

بیش از حد وظیفه شناس هستند به گونه ای که خانواده و دوستان خود را فراموش میکنند

امور را به فرد دیگری نمی سپارند چون معتقدند که نمی‌توان کار را به خوبی انجام دهند

همیشه با دیگران در حال کشمکش هستند و آن ها را برای انجام نشدن کارها آنگونه که خواسته سرزنش می کند

بیش از حد اقتصادی فکر می‌ کنند و از نظر دیگران خسیس هستند

برای درمان اختلال شخصیت وسواسی اجباری روان درمانی کار خوبی است اما در بعضی از شرایط به منظور کم شدن نشانه های اضطرابی دارو درمانی نیز به کار برده می شود. داروها به تنهایی درمان را تکمیل نمی کند و فقط نقش کنترل کننده و بهبود بخش دارند. پیشنهاد می‌ شود برای درمان این اختلال شخصیتی به روانشناس مراجعه کنید و با آغاز فرآیند روان درمانی در صورتی که نیاز به دارو درمانی داشته باشید با تشخیص پزشک داروهای مورد نظر را برای تان تجویز می نمایند.

در دارو درمانی بیشتر پزشکان داروهای ضد اضطراب و افسردگی نظیر داروهای مهار کننده بازجذب سروتونین را برای شخص تجویز می کنند. نکته مهمی که در این میان وجود دارد آن است که دارو درمانی این اختلال شخصیت باید کوتاه مدت باشد و برای درمان بلند مدت دارو توصیه نمی گردد.

بیشتر بخوانید : علل اختلال شخصیت ضد اجتماعی و درمان آن

علائم اختلال شخصیت وسواسی اجباری

علائم اختلال شخصیت وسواسی اجباری

این وضعیت معمولاً قبل از آغاز بزرگسالی خود را نشان می‌ دهد و در شرایط مختلف دیده خواهد شد که در زیر چندین مورد از علائم آن را برایتان بازگو خواهیم نمود :

برترین باره به جزئیات بهرست ها قواعد نظم سازمان یا جدول های زمانی فکر می‌کند تا جایی که هدف اصلی خود را از یاد می برد

کمال گرایی فرد موجب می شود که در اتمام رساندن امور با مشکل روبرو شود و در صورتی که استاندارد هایی که فرد در پیش است رعایت نشده باشد نمی تواند کار خود را به اتمام برساند.

از طرفی خود را بیش از حد وقف کار می ‌کند و به شدت در تلاش است که عملکرد خوبی در شغلش داشته باشد تا جایی که فعالیت های شادی ، تفریح و دوستی های خود را کنار نخواهد گذاشت.

به هیچ عنوان نمی تواند چیزهای کهنه یا بی ارزش را دور بیندازد حتی اگر هیچ ارزش معنوی برای او نداشته باشد.

در خرج کردن پول برای خود و دیگران خسیس است و بر این باور است که پول را باید برای روز مبادا پس انداز نمود‌.

در افکار و باورهای خود سرسخت است و از اعتقادات خود عقب نشینی نمی کند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false