×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۲۱ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
ارتباط مثبت اندیشی و اعتماد به نفس - پایگاه جامع پاکدشت نیوز

افرادی که اعتماد به نفس ضعیفی دارند، به طور مداوم با خود افکار را مرور می کنند در حالی که با جایگزینی مثبت نگری به جای افکار منفی می توان از اعتماد به نفس بیشتری برخوردار شد و موفقیت های بسیار بیشتری را در زندگی رقم زد. شاید این مورد برای شما هم پیش آمده باشد که متوجه شده اید صحبت کردن در یک موقعیت اجتماعی، برای شما تشویش به وجود می آورد، یا به عبارت دیگر، زمانی که در برابر جمعیت یا گروهی قرار می گیرید، در حالی که احساس می کنید می خواهید راهی برای تاثیرگذاری بر دیگران انتخاب و خود را به لحاظ اجتماعی مطرح کنید، دچار بیشترین تشویش می شوید. هیچ به این مسئله فکر کرده اید که ممکن است این مشکل به دوران کودکی تان مربوط شود؟ برخورد پدر و مادران با شما در این دوران چگونه بود؟

تاثیر دوران کودکی در ایجاد اعتماد به نفس

روانکاران معتقد به تاثیرگذاری عمیق دوران کودکی در شکل گیری شخصیت فرد در این باره می گویند؛ قطعا این مشکل ریشه در مسایلی دارد که در دوران کودکی پیش آمده است و تکرار آن باعث ایجاد ثبات در این زمینه در فکر و روان فرد شده است. بنابراین ما باید بپذیریم نکوهش های پدر و مادر در زندگی بزرگسالی کودک تاثیر و نمود قابل توجهی خواهد داشت، اگر چه چگونگی این تاثیر و آثار برای ما کاملا مشخص نباشد و به بررسی خاص نیاز دارد، بی تردید اولین گام برای درمان هر مشکل روانی شناخت مقولاتی است که در ایجاد آن موثر بوده اند. بعد از مرحله شناخت و آگاهی است که باید راههایی را برای تغییر نگرش و رفتارمان در نظر بگیریم، آیا با مثبت نگری، مثبت سخن گفتن و تاکیدات مثبت می توان اعتماد به نفس لازم را برای ایجاد این تغییرات در خود بوجود آورد؟ پاسخ این سوال مثبت است؛ این روش ها به ما کمک می کند به یک وضعیت مطمئن و پایدار ذهنی دست یابیم که در واقع اساس این تغییرات محسوب می شود. متاسفانه ما معمولا خود را تخریب می کنیم که در نهایت باعث سختتر و پیچیده تر شدن مشکلات مان می شود، این روند بطور اتوماتیک اتفاق می افتد. یک مثال ساده از این نوع تخریب می تواند این تاکید باشد «من بر آشفته و مضحک هستم»، بنابراین با کسب آگاهی بیشتر نسبت به آنچه انجام می دهیم، می توانیم با انتخاب راه های سودمند در رفتارمان تغییر ایجاد کنیم.

 

قطعا نکوهش دائمی بچه ها، یک روش سودمند تربیتی محسوب نمی شود، بلکه پدر و مادرانی که معمولا بچه هایشان را مورد تشویق قرار می دهند در واقع به موفق شدن آنها کمک می کنند. بی تردید هر دو روش نکوهش و تحسین در رفتار افراد تاثیرگذار است، اما بهترین روش تربیتی بر تحسین رفتار خوب و چشم پوشی از رفتار نادرست مبتنی است. از این رو اگر کسی دوران خوبی نداشته است، خود باید تلاش کرده و به خودش کمک کند و شرایطی فراهم سازد که با اعتماد به نفس کافی و با مجموعه گفتار و رفتار مثبت نگرانه بر آنچه می خواهد اتفاق بیفتد تاکید کند. هرگز نکوهشهای پدر و مادرتان را با خود تکرار نگید، درست است این مسئله در ذهن شما هست اما شما نیازی به تکرار آن ندارید. بنابراین ایجاد تاکیدات جدیدی که بتواند شما را در دستیابی به اهداف تان کمک کند، بسیار مهم است. شما باید این تاکیدات را چند بار در روز تکرار کنید تا خود به حذف منفی نگری در کلیه سطوح زندگی دست یابید. این تاکیدات می تواند این گونه باشد: «من خوشحال هستم، امروز من خوشحال هستم، امروز من واقعا خوشحال هستم. من واقعا مورد توجه هستم و همه مرا دوست دارند. من بطور حیرت آوری در زندگی اجتماعی ام موفق هستم.»

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false