×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  سه شنبه - ۵ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
مزایای ارگونومی

شاید کلمه ارگونومی را بارها در در محیط کاری شنیده باشید ، این واژه به معنی علم تلفیق کار و شرایط کار با ویژگی ها و نیازهای انسانی می باشد و ضمن این که موجب کم شدن آسیب های شغلی و هزینه های خدمات درمانی می شود کاربرد بالایی در محیط کار داشته و بسیار مهم تلقی می گردد. در واقع این عامل بهره وری و کیفیت محصول یا خدمات را بالا برده و بر زندگی شخصی و سلامتی تأثیر می گذارد. به بیان ساده تر موجب بهبود شرایط کار شده که در رابطه مزیت های آن در این مقاله اطلاعاتی را گردآوری نمودیم که امیدواریم بتوانید از با مطالعه کامل در این باره به آگاهی برسید با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید : فنگ شویی و کاربرد آن در زندگی

مزایای ارگونومی

همانگونه که پیشتر به آن اشاره نمودید ارگونومی موجب افزایش بهره وری ، کیفیت ، مشارکت کارکنان ، کاهش هزینه ها و فرهنگ ایمنی در کار شده و در میزان دقت سلامتی و زندگی شما تأثیر گذار خواهد بود. یکی از مهمترین مزیت های آن بهبود و بالا رفتن کیفیت ارتباطات است. در صورتی که بدون احتیاج به آموزش بدانید چگونه باید کاری را انجام دهید می توانید با تکیه بر حس درونیتان کارها را سریع تر انجام دهید ، به خاطر داشته باشید که مطالعه راهنما برای هیچ ‌کس خوشایند نیست.

هدف این عامل افزایش بهره وری بوده که برای این کار باید وظایف و رویه انجام امور به طور شهودی قابل بررسی و نتیجه آن آسان باشد. رابطه شفاف میان کاربر و آنچه کاربر از آن بهره می برد دقت را افزایش داده و این به معنای انجام کارآمدتر وظایف است.

در قسمت ذکر شده معنای ارتباطات یعنی صحبت کردن یا هرگونه کاربرد کلمات نیست ، یعنی آگاهانه از چگونگی استفاده از یک محصول ، سازه یا ابزار با توجه به ماهیت فیزیکی و شکل فرم آن است. برای نمونه زمانی که با یک چکش کار می کنید آن را از دسته که دارد دستتان می گیرید پس اگر بدون احتیاج به خواندن راهنمایی و توضیحات دیگران بتوانید به طور صحیح از ابزار ها استفاده کنید یعنی ابزارها ارتباط ارگونومیک درستی دارند.

یک ارگونومیک بد می تواند راهنمایی برای ایجاد یک ارگونومیک خوب باشد ؛ یعنی آنچه در بیشتر اوقات حس درونی افراد به آنها  یادآوری می کند که یک جای کار اشکال دارد. زیرا چیدمان و طراحی موجود با آنچه که خودتا به نظرتان درست است همخوانی ندارد هرچه محسول پیچیده تر باشد جهت اطمینان از ایجاد درست به کار بیشتری نیاز دارد. در صورتی که برای تغییر تنظیمات دستگاه پخش تان با مشکل مواجه شده اید با ارگونومیک بدی طرف هستید.

بیشتر بدانید : اختلال بیش فعالی در بزرگسالان

پیشنهادات ارگونومی برای داشتن زندگی سالم

پیشنهادات ارگونومی برای داشتن زندگی سالم

ارگونومی تأثیر مثبتی در زندگی شخصی افراد دارد. اگر در شغل تان دچار مشکل شده‌اید یا از آسیب های مداوم رنج می برید و یا اینکه به دنبال یک زندگی بهتر و سالم تر هستید پیشنهادات ارائه شده زیر به شما برای رفع این گونه مشکلات و دغدغه ها کمک خواهد باشد.

هفته سه بار به مدت ۳۰ الی ۶۰ دقیقه ورزش کنید ، سلامتی عمومی در ارگونومی تدثیر چشمگیری دارد و هرچه بدنی سالم تر و قوی تری داشته باشید بهره ‌وری بیشتری نیز کسب خواهید نمود و باعث درمان آسیب های تکرار شونده خواهد شد. به یاد داشته باشید که قبل از ورزش در رابطه با آسیب های احتمالی آن تحقیق و از ورزش هایی که به بدنتان آسیب می رساند دوری کنید.

درباره آن که چقدر آب بنوشید حرف بسیار است ، اما خوردن ۸ لیوان آب در روز قاعده پذیرفته شده است. تاثیر نوشیدن آب بر درمان آسیب دیدگی و خستگی معمولاً مورد غفلت واقع شده اما کمبود آن برای بدن مضر است و باعث می شود تا روحیه تان خراب شود. در صورتی که به اندازه کافی آب بنوشید نتایج آن را خواهید دید و علاوه بر آن با سرزندگی در محیط کار خود بهتر کار می کنید.

به بیانی هدف ارگونومیگ کاهش اضطراب می باشد و به اضطراب مداوم ناشی از انجام وظایف کمک می کند. اما اضطراب بیرونی که استراتژی جسمی یا ذهنی می باشد در چگونگی انجام آن وظیفه و همچنین بر سلامتی و حال روحیه تان تأثیر می گذارد. برای اینکه از ارگونومیگ بهترین نتیجه را به بگیرید تا جایی که امکان دارد اضطراب تان را کم کنید.

هر ۶ ماه یکبار چکاب پزشکی را فراموش نکنید و جزء اولویت های تان قرار دهید. این کار موجب می شود از مشکلات و بیماری‌های احتمالی آگاه شده و برای درمان و جلوگیری از آن اقدام خواهید کرد.

تأثیرات ارگونومی در محیط کار

بسیاری از شرکت ها و بنگاه های پیشرو این عامل را در کلیه فرایندهای کاریشان در نظر می گیرند. با توجه به تحقیقات به دست آمده از نتایج ارگونومیک در عملکرد کارکنان شرکت ها و روند کلیه کار آنها در کاهش هزینه ها ، افزایش بهره وری ، کیفیت محصول و به طور کلی تأمین اهداف شرکت ها مؤثر است.

محیط کار ارگونومی در بهره وری کارکنان تأثیر می گذارد ، معنای ارگونومیک در محیط کار فراتر از چیدن صندلی ها ، استفاده از صفحه کلید مناسب است. محیط کار ارگونومیک در آنها باعث افزایش بهره وری می شود و آسایش بیشتری را برای کارکنان فراهم و روحیه شان را تقویت می کند و در مقابل کارکنان سالم و با روحیه بهتر کار می کند. این چرخه به هم پیوسته پیشرفت و هم افزایی مشخصه اصلی یک ارگونومیک خوب و تأثیرگذار است.

بسیاری از عناصر ارگونومیک تأثیر مستقیم بر بهره وری ، راحتی و روحیه کارکنان دارد و به آسانی و با هزینه کم قابل تنظیم و پیاده سازی می باشد.

برای مطالعه مقاله خودکارآمدی و چگونگی رسیدن به باور پذیری بر روی لینک کلیک کنید

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false