×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  سه شنبه - ۵ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
ازدواج در سنین پایین - تصاویر چهارم

در گذشته ازدواج در سنین پایین یکی از آداب و رسوم بوده و امری عادی به حساب می آمد . امروزه به دلیل تغییرات گسترده ی فرهنگی ، اجتماعی ، فکری و… که در سطح کشور دیده می شود ، این نوع ازدواج ها در سنین پایین ، به دلایل زیادی که در ادامه به بررسی آن می پزداریم ، قابل قبول نبوده و کم رنگ شده است . آمار ها نشان می دهد ، امروزه این گونه ازدواج ها بیشتر در روستا به دلیل پایبند بودن افراد به سنت ها انجام می گیرد . به طور کلی ازدواج در سن پایین پیامد های زیادی داشته ، که در ادامه به بررسی بیشتر آن ها خواهیم پرداخت .

بیشتر بخوانید : ازدواج اینترنتی جایگزین ازدواج سنتی

معایب ازدواج در سنین پایین

بی تجربگی افراد یکی از معایب ازدواج در سنین پایین می باشد . برای این که افراد بتوانند تجاربی را کسب نمایند که کسب این تجارب نیاز به گذر زمان زمان و قرار گرفتن در روال زندگی دارد .  سن کم همسر می تواند سبب مداخله افراد و خانواده ها در زندگی آن ها بشود . خانواده ها به اصطلاح خودشان قصد راهنمایی دارند اما این کار آن ها در برخی موارد ، مداخله کردن در امور زناشویی افراد به حساب می آید . کمتر زوج هایی را مشاهده خواهید کرد که پس از ازدواج اجازه ادامه تحصیل به همسر خود را می دهند . این افراد به دلایلی مختلفی از جمله : بهانه ی مشغولیت های کاری ،  مسئولیت زندگی  و … سبب ترک تحصیل همسر خود می شوند .

ازدواج در سن کم پسران نیز می تواند سبب یاس و ناامیدی  آن ها شود . از آن جایی که وقتی در جمع همسالان و دوستان مجرد خود قرار می گیرند ، احساس میکند شرایط و لذت های زندگی مجردی را از دست داده اند و وارد مسئولیت بزرگ زندگی شده اند . از آن جایی که پسران در سنین کم هنوز به ثبات عاطفی نرسیده اند پس از مدتی از همسر خود ابزار نارضایتی می کنند و دلیل آن این است که در انتخاب خود عاقلانه تصمیم نگرفته اند . در برخی موارد نیز دیده می شود که می گویند : من تجربه ی کافی نداشتم و تغییر دیدگاه و رشد فکری سبب شده که توقعات دیگری را از همسرم داشته باشم .

بارداری زودهنگام در دختران نوجوانی که آمادگی جسمانی برای بارداری ندارند مشکلاتی را ایجاد خواهد نمود و سبب عقب ماندگی ذهنی فرزندان او خواهند شد و یا این که جنین مرده به دنیا خواهد آمد.

ازدواج در سنین پایین - تصاویر پنجم

مزیت های ازدواج در سنین پایین

ازدواج در سنین پایین باعث می شود که عادت روزانه ی شما با هم شکل گیرد. وقتی شما در جوانی ازدواج می کنید از زندگی شخصی خود و وابستگی های خود در خانواده فاصله می گیرید.برای مثال عادت خواب روزانه ، میزان پس انداز و هزینه هایتان تغییر پیدا خواهد کرد. اما افراد در سنین بالاتر که ازدواج می کنند تقریبا عادت هایشان شکل گرفته است. اما افرادی که در سن پایین تر ازدواج می کنند اغلب عادت های روزانه خود را با هم خواهند ساخت .

وقتی فاصله سنی شما و فرزندتان کم باشد درگیر معضلات اختلاف نسل نخواهید شد و می توانید دغدغه ی آن ها به راحتی درک کنید و حوصله ی بیشتری برای وقت گذاشتن با او خواهید داشت . هر دو فردی که در سن کم ازدواج کرده اند و در ابتدای مسیر زندگی هستند می تواند یک هدف مشترک را برای زندگی انتخاب می کنند و با زمان زیادی که در پیش رو دارند به راحتی به هدف خود خواهند رسد. همچنین شما برای بچه دار شدن وقت زیادی دارید و هنوز جوان هستید پس از زندگی خود لذت ببرید و در فرصتی مناسب به فکر آن بیفتید .

ازدواج مقوله ی مهمی در زندگی افراد می باشد ، در صورتی که دلیل شما فرار از خانواده ، تمایل به بارداری و ترس از دست عشق تان است ، فعلا دست نگه دارید. این دلایل برای تشکیل خانواد مناسب نمی باشد . توجه داشته باشید که با ازدواج کردن مسئولیت شما چند برابر خواهد شد . حتما در کلاس های مشاوره پیش از ازدواج شرکت نمایید . در زمینه ی بودجه ی خود واقع بینانه برنامه ریز کنید. نگه داری از کودکان آسان نیست . برای کسب تجربه در این زمینه می توانید چند روز را با کودکان بی سرپرست سپری کنید.

ازدواج در سنین پایین - تصاویر دوم

شرایط ازدواج در سنین پایین

امروزه ۳ شرط لازم برای ازدواج دختران و پسران در سنین زیر ۱۳ و ۱۵، داشتن اجازه ولی فرد ، رعایت مصلحت فرد و تشخیص دادگاه می باشد . با تمام این تفاسیر باید توجه داشته باشیم که سن ازدواج این گونه نیست که فرد باید حتما در سن ۳۰ سالگی ازدواج کند و در ۲۰ سالگی باید منع شود . هر فردی می تواند زمانی به فکر ازدواج بیفتد که از نظر عاطفی ، عقلی و جسمی کاملا بالغ شده باشد و شرایط ازدواج را داشته باشد . نباید به برخی رسومات خرافی و قدیمی در زمینه ازدواج توجه داشت و در چنین تصمیمی به این بزرگی دخالت کرد . خانواده ها بهتر است فرزندان خود درک کنند و با دخالت های خود مشکلی را برای آن ها ایجاد نکنید. برخی از والدین می خواهند ناکامی های زندگی خود در گذشته را در مسیر بهبود راه فرزندان خود استفاده کنند . اگر در ازدواج های انتخابی درست نکرده باشید یا ازدواج در سنین پایین در گذر زمان با مشکلات بزرگی مواجه می شودیکه یکی از آن ها طلاق عاطفی می باشد . برخی ها نیز اعتقاد دارند و با وجود بچه مشکلات افراد حل می شود اما این گونه نیست و سعی کنید فرد دیگری را وارد مشکلات خود نکنید .

ازدواج در سنین پایین - تصویر اول

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false