×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  پنج شنبه - ۷ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
استرس مثبت و تأثیرات آن - تصویر شاخص

اکثر مردم استرس را خطرناک و کشنده می ‌دانند ؛ در صورتی که استرس صرفاً واکنش طبیعی ما نسبت به اتفاقاتی است که آنها را تهدید آمیز یا خطرناک می ‌پنداریم . استرس بیش از حد یا استرسی که از نوع نا مناسب باشد به سلامتی ما آسیب می رساند ولی در این میان استرس نیروی مثبتی است که منجر به افزایش تمرکز و هوشیاری شده کمک می‌ کند تا بهترین عملکرد را از خود نشان دهیم . تمامی این موارد به این مسئله بستگی دارد که شما چه نوع استرسی دارید و چقدر برای مواجهه با آن آماده هستید و چه دیدگاهی در مورد آن داریم . در این مقاله در رابطه با استرس مثبت و منفی یا استرس خوب یا بد و همچنین ویژگی های آن اطلاعاتی را ارائه خواهیم داد با ما همراه باشید .

مطالب مرتبط : نشانه های اختلال استرس حاد و شیوه های درمان آن

از استرس مثبت چه می دانید ؟!

شیوه های متفاوت در تجربه داشتن استرس مثبت

برخی از استرس ها مثبت می باشد و به آن ها استرس مثبت یا استرس خوب گفته می‌شود . این نوع استرس باعث می ‌شود که به شیوه مناسبی از محدوده امن خود بیرون بیاید و همچنین بیاموزید رشد کنید و قوی تر شوید . به عنوان مثال سوار شدن بر و وسایل شهر بازی سرگرم کننده و هیجان انگیز است ؛ با اینکه مدت زمان کوتاهی طول می ‌کشد و بعد از آن احساس شادی و نشاط خواهید داشت . ورزش نیز می ‌تواند شکل دیگری از این استرس باشد ؛ در زمان ورزش کردن احساس خستگی می کنید ولی بعد از ورزش حس خوبی دارید و پس از گذشت یک ساعت یا بیشتر این احساس به طور کامل رفع می شود . در واقع ویژگی های استرس خوب شامل این است که این استرس به ندرت رخ می دهد و در عرض چند دقیقه یا چند ساعت به اتمام خواهد رسید که می تواند قسمتی از یک تجربه خوب و مثبت در زندگیتان باشد و شما را به ترغیب وا می دارد و باعث تقویت شما شده و شما را به یک انسان بهتری تبدیل خواهد نمود.

برای مقایسه با این استرس با استرس منفی یا بد باید بگوییم که استرس بد در زمان زیادی طول می ‌کشد که مزمن بوده و باعث تضعیف روحیه و پریشانی می شود . میزان تناسب عامل ایجاد کننده‌ی استرس با توانایی‌های فرد یکی از ویژگی‌ های بارزی است که باعث تمایز بین استرس خوب و استرس بد می شود .

مطالب بیشتر : عوامل ایجاد استرس در کودکان و راههای درمان آن

شیوه های متفاوت در تجربه داشتن استرس مثبت

از آنجا که استرس به شیوه های مختلف بر جسم رفتار و ذهن انسان اثر می گذارد هر یک از افراد به شکل مختلفی استرس را تجربه می کنند. در این میان منطقه بازیابی منحصر به فردی داریم که می تواند اهمیت فیزیکی یا روانشناختی داشته باشد . منطقه بازیابی افراد به عوامل زیادی بستگی دارد ؛ در واقع همان قدر که استرس مثبت اهمیت دارد نحوه چگونگی درک آن و واکنش نشان دادن به آن اهمیت بالایی دارد و برخی افراد با جریان امور همراه می شوند و با اتفاقاتی که از نظر دیگران به شدت استرس زا هستند به خوبی کنار خواهند آمد در حالی که برخی دیگر در رویارویی با کوچک‌ ترین چالش و یا نا امیدی دلسرد شده و خرد خواهند شد .

عوامل تأثیر گذار بر میزان تحمل استرس مثبت

عوامل تأثیر گذار بر میزان تحمل استرس مثبت

چشم انداز و نگرش

اشخاصی در برابر استرس مقاومت بیشتری دارند که رفتاری مثبت اندیشانه و خوش بینانه را اساس زندگی خود کرده اند . همانگونه اشخاص رویدادهای استرس ‌ها را به عنوان یک چالش در نظر گرفته اند می دانند که تغییر نیز قسمتی از زندگیست و منطقه بازیابی گسترده ‌تری دارد و در برابر استرس آسیب پذیری بسیار کمی از خود نشان می دهند .

تجارب زندگی

استرس های زمانی گذشته نسبت به اینکه چه وقت اتفاق افتاده و چه قدر قوی می باشد موجب تضعیف یا تقویت ما می ‌شود . به طور کلی استرس های محدود و متعادلی که توانایی مهار شان را دارید موجب بهتر شدن و بالارفتن انعطاف ‌پذیر یتان خواهد شد اما بالعکس مواجهه با استرس هنگامی که آسیب‌ پذیر هستید حالتان را واقعاً بد خواهد نمود .

بیشتر بخوانید : راه های خوب و مناسب برای خارج شدن از استرس

طبیعت فرد و نوع شخصیت آن

در صورتی که به خودتان و توانایی های تان جهت تأثیر گذاشتن بر رویدادها و پایداری کردن در برابر چالش ها اعتماد دارید رویارویی با رویدادهای استرس زا برایتان آسان تر خواهد شد . اولاً اشخاصی که در برابر استرس آسیب پذیرتر هستند احساس می ‌کنند که توانایی تأثیرگذاری بر رویدادهای اطراف خود را ندارند گاهی آنها اشخاصی به شدت عاطفی هستند و بنابراین در برابر نیازها و خواسته های دیگران تحت فشار قرار می گیرند.

محیط

محیط های طبیعی که با پنجره های فراوان و روشنایی طبیعی و … درست نظیر محیط‌های امن و بی خطرند ما را آرام می نماید . در مقابل محیط های صنعتی که پر از محرک هایی نظیر سر و صدا ، خطرات محیطی و …هستند ما را عصبی می کند . علاوه بر این در محیط هایی که احساس می ‌کنیم قادر به کنترل هستیم احساس آرامش بیشتری خواهیم داشت و بلعکس محیط‌ هایی که احساس کنیم کنترلی بر اوضاع نداریم اضطراب بیشتری خواهیم داشت .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false