×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  سه شنبه - ۵ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
دلایل داشتن استقلال مالی زنان

داشتن استقلال و آزادی عمل در زندگی را تمامی افراد دوست دارند چه از لحاظ مالی و موارد دیگر باشد. آزادی عمل و استقلال مالی به خصوص استقلال مالی زنان موضوعی است که در جوامع متن سالاری چندان خوشایند نیست. مردان چنین جوامعی همواره دوست دارند تا زنان از نظر مالی به آنها وابسته باشد. در واقع در این مقاله قصد داریم این موضوع را با جزئیات بیشتر مورد بررسی قرار دهیم و برای خوانندگان علی الخصوص زنان توصیه می شود تا مدت زمانی را به مطالعه این مقاله سپری نمایند.

دلایل داشتن استقلال مالی زنان

بسیاری از افراد این موضوع مهم یعنی داشتن استقلال مالی برایشان اهمیت ندارد و بر این باورند که حامی قابل اعتمادی دارند که نیازی به درگیر کردن خود به این موضوع نداشته و بر این باوردند که همواره این وضعیت پایدار است. اما از طرفی اگر روزی حامی تان را از دست بدهید پس نباید استقلال مالی را بی اهمیت بدانید، در صورتی که شما از لحاظ مالی به فردی وابسته نباشید مزیت های زیادی برای تان خواهد داشت. اول اینکه کنترل امور مالی تان دست خودتان است و می توانید آن را مدیریت کنید. همچنین از لحاظ مالی خودتان را حمایت کنید، با درآمد شغلی خود پس انداز، سرمایه گذاری و یا ترکیبی از هر سه گزینه بر روی پای خودتان بایستید و مجبور نیستید پول تو جیبی از پدر، خرجی همسر به کمک مالی دولت یا وام تکیه کنید.

ذکر این موارد گویای دلایل داشتن استقلال مالی زنان می باشد، این نوع استقلال مرد و زن ندارد اما پررنگ بودن این موضوع برای زنان بدان علت است که مردان معمولاً چاره‌ای جز رسیدن به استقلال مالی ندارند. اما زنان به آن اهمیت نمی دهند و همواره خود را وابسته به مردان دانستند. این موضوع نیز از گذشته به آنان القا شده است به همین علت است که در دنیای مدرن حتی زنانی هستند که به استقلال مالی به چشم امر ضروری نگاه نمی کند.

استقلال مالی در آینده باعث می شود شما در صورت هر گونه رخدادی آمادگی داشته باشید و بدون تکیه بر شانس و اقبال یا فردی، برای آینده تان برنامه ریزی کنید. اشخاصی که از لحاظ مالی به دیگران وابسته اند فقط می‌توانند امیدوار باشند که آینده با آنها خوب تا کند، در خصوص خانم هایی که با چالش های منحصر به فرد مواجه هستند. در ادامه در رابطه با این چالش‌ های مالی برای زنان صحبت خواهیم نمود.

چالش های مهم در استقلال مالی زنان

در کل تاریخ استقلال مالی زنان و آزادی عمل آنان نادیده گرفته شده است و همواره مردان هستند که زنان را تابع خودشان می دانند. در گذشته زنان تنها وظیفه ماندن در خانه، آشپزی، نظافت و تربیت فرزندان را داشتند و این مردها بودند که باید تنها کار می‌کردند. البته این موضوع هیچ گونه اشکالی ندارد زیرا خود زنان نیز تمایل زیادی برای انجام این امور دارند و تنها به امور خانه داری تمرکز می‌کردند.

از طرفی مسئولیت ها و اموری که در خانه داری انجام می‌دهند کم اهمیت تر از دیگر امور نیست. این مشکل که خانه دار باشی یا شاغل در قرن جدید نیز درگیر آن هستیم اما خوشبختانه طرز فکرهای قدیمی کم کم در حال تغییر است و آمار به دست آمده نشان دهنده این است که زنان از نظر مالی مستقل شدن و دستیابی به آرزوهایشان نظیر گذشته دشواری نیست. چالش‌های مالی مهمی که مختص زنان است شامل موارد زیر می باشد:

ضرورت استقلال مالی در زنان

همواره دستمزد زنان در جایگاه شغلی نسبت به دستمزد مردان کمتر است و به عنوان یک مانع نامرئی که شاید دیده نشود و اهمیت نداشته باشد موجب می شود تا زنان برای رسیدن به فرصت ها و پیشرفت در شغل خود با محدودیت هایی روبه رو باشند.

مورد بعدی این است که اکثر خانم ها قسمت عمده ای از زندگی خود را صرف تربیت فرزندان و رسیدگی به امور خانه می کنند بنابراین نسبت به مردان وقت کمتری را برای کار و کسب در آمد خواهند داشت. به گونه‌ای که بعضی از زنان علاوه بر مسئولیت های ذکر شده نگهداری از سالمندان ئ خانواده را هم برعهده دارد که این زمان کافی برای کار و درآمد آن ها باقی نخواهد گذاشت.

ضرورت استقلال مالی در زنان

 

این ضرورت بدان علت است که اکثر زنان خواه یا ناخواه در برهه ای از زندگی شان مجبور هستند تا خودشان امورمالی را مدیریت کنند.

همچنین میزان فقر در زنان بالای ۶۵ سال به طور چشمگیری بالاتر از مردان در همین سن است.

اکثر زنان بعد از طلاق و مجرد ماندن در سنین بالا دیگر قادر نخواهند بود که پولشان را مدیریت کنند و باید زودتر به این نتیجه برسند که چطور این کار را انجام دهند.

از طرف دیگر امید به زندگی در زنان بیشتر از مردان است و اکثر آنها همواره در تصمیمات مالی پدر یا همسرانشان نقش مهمی دارند. در علاوه بر این در صورت نبود آنها به علت فوت یا ترک خانواده به اجبار با مسئولیت هایی روبرو خواهند شد که آمادگی آن را ندارند.

چالش های مهم در استقلال مالی زنان

در صورتی که مجرد هستید و مسئولیت امور مالی خود را به عهده گرفته باشید وگرنه احتمالاً خیلی زود مجبور به این کار خواهید شدو از طرفی اگر متاهل هستید باز باید خودتان را آماده کنید که اگر ناگهان مجبور می شوید مدیریت پولتان را به دوش بکشید و باید بدانید که چه باید کنید تا قبل از آنکه به جایی برسید که دیگر چاره ای نداشته باشید

در نهایت با آینده نگری و آمادگی قبلی استقلال مالی وسیله ‌ای برای رسیدن شما به آرزوهای تان خواهد شد. در صورتی که دیر به این نتیجه برسید شما در مقابله با چالش های غیر منتظره مثل پرداخت بدهی، پرداخت هزینه های پزشکی، جور کردن دخل و خرج و نظایر آن با مشکلات و چالش هایی روبه رو خواهید شد. پس با وجود موارد ذکر شده می ‌فهمید که استقلال مالی برای زنان ضرورت دارد و با داشتن این موضوع می توانید آینده خانواده را تأمین و آرامش بیشتری داشته باشید و با کاهش هزینه ها از همه بهتر زندگیتان را همان طور که میخواهید بسازید.

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false