×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  سه شنبه - ۵ مرداد - ۱۴۰۰  
true
false
اصل «انعطاف پذیری»-پاکدشت نیوز

اکنون زمان آن فرا رسیده است که ماهیچه های روح خود را ورزیده تر کنید تا بتوانید راحت تر و سریع تر تصمیم بگیرید. سه عامل عمده برای رسیدن به موفقیت نامحدود، ضروری است:

١- بدانید چه می خواهید.
۲- دست به کار شوید.
٣- نتایج کارهای خود را زیر نظر داشته باشید.

البته استفاده از این فرمول لزوما بدان معنا نیست که امکان ندارد شما از این پس شکست بخورید. در واقع، اغلب افراد موفق، شکست خورده ترین مردم دنیا هستند ، زیرا بیش از دیگران طعم شکست را چشیده اند.

«انعطاف پذیری»-پایگاه جامع پاکدشت نیوز

جهت مشاهده مطالب روانشناسی کلیک کنید.

ترس از شکست در زندگی و راه رسیدن به هدف

اغلب مردم به دلیل ترس از شکست در زندگی هیچ کاری نمی کنند و این در واقع یعنی شکست برای تمام عمر. اما افراد موفق، زمانی که متوجه می شوند آنچه انجام می دهند فایده بخش نیست فورا راه دیگری را برای رسیدن به مقصد انتخاب می کنند. در مسیر خود به سوی موفقیت، خوب حواستان را جمع کنید. ببینید آیا برنامه ای که در پی گرفته اید خوب عمل می کند یا خیر. به حاصل کارهای تان خوب توجه کنید. به عبارت دیگر، پس از اینکه تصمیم تان را گرفتید و خود را وادار به عمل کردید، در مرحله ی سوم باید بدانید راهی که در پیش گرفته اید به مقصد می رسد یا خیر. پی گیر کارها بودن بدان معنا نیست که اگر عملکرد شما منفی است، اگر آنچه می کنید شما را از خواسته هایتان دور می کند، اگر در بیراهه پیش می روید، فقط به این دلیل که در این راه زحمت زیادی کشیده اید و یا به سبب آنکه این همان راهی است که من به شما نشان داده ام، آن را رها نکنید. در کوچه ی بن بست گرفتار نشوید و اصل انعطاف پذیری در اتخاذ روش را به خاطر داشته باشید. ارزش کاری که می کنید بسته به آن است که چه چیزی به دست آورده باشید.

ترس از شکست-پایگاه جامع پاکدشت نیوز

اجازه دهید مثالی بزنم:

تصور کنید با کسی به صحبت پرداخته اید و او همین طور به صحبت کردن ادامه می دهد. می گوید و می گوید و می گوید. تا کنون گرفتار چنین مخمصه ای شده اید؟ شما سعی می کنید بسیار مؤدب باشید اما این فرد مؤدب بودن و ساکت ماندن شما را چنین تعبیر می کند که شما به موضوع صحبت بسیار علاقه مند شده اید. در حالی که شما از شدت عصبانیت می خواهید سر خود را به دیوار بکوبید.

می بینید که عدم توجه می تواند نتایج را خلاف آنچه هست به ما نشان دهد و به همین دلیل ، گاهی ما همان راهی را می رویم که گمان می کنیم درست است و از نتایج کارهای خود مطمئن ایم، اما روزی متوجه می شویم از آنچه می خواهیم فرسنگها فاصله گرفته ایم. به نتایج کارهای خود خوب توجه کنید، وگرنه هر قدمی که بر می دارید شما را از هدفتان دور خواهد کرد. اما بمحض اینکه دریافتید. نتایج حاصل، آن چیزهایی نیستند که شما در نظر داشتید، از تغییر مسیر خود نهراسید.

قابلیت انعطاف یک ویژگی افراد موفق

قابلیت انعطاف از خصایل افراد موفق است. بابت آنچه تا کنون کرده اید، بابت زحماتی که تاکنون کشیده اید نگران نباشید. تمام آنها تجربیاتی هستند که برای بالا رفتن از نردبان موفقیت می توان از آنها مثل پله بالا رفت. ممکن است در هر یک از مراحل زندگی به نقطه ای برسید که بگویید: «اوه خدای بزرگ، هر چه رشته بودم پنبه شد، حالا چه کنم ؟» و پاسخ این است: فقط روش خود را تغییر دهید، راه دیگری را امتحان کنید. شاید بگویید: «خیلی خوب ، اگر آن راه هم به مقصد نرسید چه کنم؟» مسلم است؛ باز هم روش دیگری را در پیش گیرید. اگر باز هم موفق نشدید چه؟ روش دیگری را انتخاب کنید. اگر نشد باز هم راه دیگری پیدا کنید و اگر باز هم نتوانستید به مقصد برسید روش بعدی را امتحان کنید. ولی آخر چقدر؟ آن قدر روش های گوناگون را امتحان کنید، آن قدر نحوه ی کار خود را تغییر دهید تا بالاخره شما را موفق کند. به نظر شما دیوانگی است؟ .

اجازه دهید سؤالی از شما بکنم: چند بار به زمین خوردید تا توانستید راه رفتن را بیاموزید؟ چقدر طول کشید تا بالاخره اولین گام استوار را بر روی زمین قرار دارید؟ آیا سعی برای راه رفتن دیوانگی است؟ فرمول جادویی موفقیت همین است. می دانید که تقریبا تمام کودکان این جهان بالاخره راه رفتن را می آموزند اما بزرگسالان چنین روشی در پیش نمی گیرند. بزرگسالان شکست را حتمی می دانند، بنابراین اگر برای رسیدن به هدفی شکست بخورند تنها ممکن است یک یا دو بار روش دیگری را امتحان کنند؛ کمتر کسی هست که بیش از این بر رسیدن به هدفی اصرار بورزد. آنها خیلی زود اهداف خود را رها می کنند. دیگر ورزش نمی کنند، شغل خود را رها می کنند، همسر خود را طلاق می دهند… دیگر تلاش نمی کنند فقط به این دلیل که دیگر ناراحتی را تحمل نکنند. قدرت درونی خود را احیا کنید. انعطاف پذیر باشید. توانایی انعطاف پذیری را در خود به وجود آورید.

اصل «انعطاف پذیری»-پایگاه پاکدشت نیوز

یک بار دیگر آنچه را ذکر شد مرور می کنیم، بسیار ساده است:

۱- آنچه را می خواهید برای خود روشن کنید.

۲. خود را به فعالیت وادارید. چگونه؟

واقعا ساده است: تصمیم بگیرید. به گونه ای بسیار ساده تر برای رسیدن به اهدافتان وارد عمل شوید.

٣- نتایج کار خود را بشناسید. دوباره به خاطرتان می آورم که شما باید حس تشخیص خود را تقویت کنید. یعنی نسبت به آنچه از عملکرد شما ناشی می شود بسیار حساس باشید. باید بدانید نتیجه ی کار شما در جهت رسیدن به موفقیت بوده و یا شما را از آنچه می خواهید، دور کرده است. این حساسیت بر رفتارهای آنی شما تأثیر فوق العاده ای خواهد داشت.

حتما می دانید هواپیمایی که می خواهد از سرزمین خود به سوی هاوایی پرواز کند، فورا از مبداء به مقصد نمی رسد، مسلما باید مسیری را طی کند که دست کم ۹۰ درصد زمان مسافرت را در بر می گیرد. هواپیما چگونه به مقصد می رسد؟ خوب، ابتدا خلبان باید بداند به کجا سفر می کند. او بخوبی مقصد را می شناسد؛ در غیر این صورت هیچ گاه قادر نخواهد بود قدم اول را بردارد. سپس باید موتور هواپیما را روشن کند و راه بیفتد. و در مرحله ی سوم باید مسیر خود را انتخاب کند. او برای این کار کامپیوتری در اختیار دارد که به او می گوید کجاست و از مقصد دور می شود یا به آن نزدیک. بدین ترتیب او وقت زیادی را تلف نمی کند زیرا هر زمان از مسیر خود منحرف شود، کامپیوتر راه را به او نشان خواهد داد.

ترس از شکست-پایگاه جامع پاکدشت نیوز

پیروزمندان نیز چنین هستند. آنها بخوبی می دانند به کجا می روند. می دانند اگر راهی که انتخاب کرده اند آنها را به بیراهه می برد، باید بلافاصله تغییر جهت دهند. آنها آن قدر مسیر خود را به چپ و راست تغییر می دهند تا درست در هاوایی فرود آیند. این همان فرمول اصلی موفقیت نامحدود است. اگر بخوبی مسیر را بشناسید دیگر ناچار نخواهید بود تصمیمات ناگهانی و شانسی اتخاذ کنید که نتایج آن از قبل چندان روشن نیست.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false