×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  یکشنبه - ۲۳ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
علائم اضطراب مزمن و دلایل آن

در طول زندگی هر فرد اتفاقاتی رخ خواهد داد که باعث تغییراتی در روند زندگی او می شود و ممکن است بیماری های روحی و جسمی نیز برای آن به همراه داشته باشد. یکی از این تغییرات به وجود آمدن حمله های عصبی می باشد که بیشتر افراد در مقابل شرایط استرس زا و وضعیت نامناسب روحی دچار آن خواهد شد. این بیماری می تواند زندگی فرد را مختل سازد زیرا این نگرانی ها و استرس ها آنقدر شدید است که مانع از فعالیت های دیگر فرد می شود. همچنین گاهی آنقدر وضعیت بد می شود که شرایطشان کاملاً نا امید کننده است. ما امروز در این مقاله به بررسی اضطراب مزمن یا حمله عصبی می پردازیم و شما را با این بیماری آشنا خواهیم کرد.

مقاله پیشنهادی : اختلال اضطراب اجتماعی چیست؟

اضطراب مزمن یا حمله عصبی چیست؟

حمله پانیک یا همان حمله عصبی یعنی واکنش های فیزیولوژیک که ناگهان و یا در جواب به رویارویی با یک وضعیت استرس زا و وحشت زا به وجود می آید. پانیک اتک یکی از شدید ترین، بدترین و وحشتناک ترین تجربه هایی است که یک فرد می تواند در طول مدت زندگیش داشته باشد.

در هنگامی که اولین حمله عصبی به فرد وارد شود اثرات دل خراشی مانند تنهایی و اضطراب مزمن را برای فرد به وجود می آورد و انتظار را برای وقوع حملات بعدی به فرد مبتلا را به دنبال دارد. یکی دیگر از لحظاتی که ممکن است پانیک اتک رخ دهد درون خواب بوده که می تواند منجر به بیدار شدن از خواب در حالت وحشت باشد. متأسفانه در بسیاری از موارد حمله های عصبی عود کرده و دائماً تکرار خواهد شد.

بررسی اضطراب مزمن یاحمله عصبی

به زبانی ساده تر بیماری یا همان حمله پانیک در واقع هجوم وحشتی زیاد و ناگهانی به فرد می باشد که با واکنش های فیزیکی فرد همراه است. این حملات بسیار ترسناک است، به طوریکه فرد احساس می کند کنترل خود را است دست داده، دچار حمله قلبی شده و یا دارد میمیرد. اما با تمام این ها، این حملات خطرات جدی به حساب نمی آیند و علت های مشخصی ندارند.

حملات پانیک باعث بی حرکتی فرد می شود و جزء بیماری های ناتوان کننده می باشد. در هنگام این حملات، ضربان قلب بسیار سریع تر و محکم تر از حالت معمولی خودش خواهد زد، تنگی نفس به فرد دست داده و احساس دیوانگی یا مرگ به فرد دست می دهد.

این نوع حملات معمولا ناگهانی بوده و بدون هیچ گونه هشداری پدیدار می شود. حتی ممکن است بدون وجود عامل های تحریک کننده ای این حمله رخ دهد. بسیاری از مردم حداقل یک یا دو بار حمله پانیک را تجربه خواهند کرد.

مقاله پیشنهادی : اختلال پانیک چیست؟

علت اضطراب مزمن یا حمله عصبی

علت اضطراب مزمن یا حمله عصبی

در واقع هنوز هم به درستی مشخص نیست که چه عامل هایی باعث وحشت زدگی شده و حمله عصبی را به وجود می آورند. ولی فاکتور های زیر می تواند در پدیدار شدن آن نقش داشته باشند:

  • ژنتیک: اگر یکی از اعضای خانواده به این بیماری دچار شده باشد ممکن است فرد نیز آن را داشته باشد. اما به طور قطع این مسئله ثابت نشده و بیمارانی همبوده اند که سابقه خانوادگی نداشته ولی مبتلا به این بیماری شده اند.
  • استرس زیاد: افرادی که در طول زندگی دچار استرس های مداوم و پشت سر هم می باشند ممکن است دچار حمله پانیک شوند.
  • تمایل زیاد به احساس ها منفی و حساسیت های بسیار زیاد در برابر اتفاقات استرس زا
  • تغییراتی در عملکرد برخی از قسمت های مغز

باید توجه داشته باشید که حملات پانیک در ابتدا ناگهانی و بدون هشدار رخ می دهند ولی به مرور زمان و ماندن در شرایط های خاص و موقعیت های استرس زا، این حمله دوباره تحریک خواهد شد.

برخی از تحقیقات نشان می دهند که پایخ چنگ و گریز که یکی از کارهای طبیعی بدن در هنگام خطر می باشد، در وارد شدن حملات پانیک به فرد نقش دارد. به عنوان مثال اگر یک ببر شما را دنبال کند، بدن شما به صورت ذاتی و غریزی واکنش متقابلی مانند فرار را از خود نشان خواهد داد.

در شرایطی که حمله صورت میگیرد نیز بدن خود را برای مقابله با مرگ آماده می کند. بسیاری از این واکنش ها در هنگام وحشت زدگی نیز رخ می دهند. اما با تمام اینها هنوز هم مشخص نیست که چرا انسان زمانی که خطر مشخصی هم وجود ندارد، دچار وحشت زدگی می شود.

نتیجه گیری

ما در این مقاله با حمله عصبی آشنا شدیم و دریافتیم که در هنگام بروز این حمله ، انسان دچار اضطراب شدید شده تا جایی که تصور می کند پایان زندگی آن نزدیک می باشد. درمان این مسئله کمک بسیار زیادی در کاهش تعداد حملات، شدت و بهبود عملکرد در زندگی روزانه می باشد. یکی از مهم ترین و اصلی ترین روش های درمان این بیماری استفاده از دارو و روان درمانی می باشد. البته این موارد همگی بستگی به شدت، سابقه فرد، درجه و در دسترس بودن روان درمانگر می باشد و معمولا از هر دو روش برای درمان افراد استفاده می شود. ممنون که تا انتهای این مطلب همراه ما بودید، امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات مفیدی را در اختیارتان بگذاریم.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false