×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۲۶ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
افزایش تمرکز در درس خواندن - تصویر اصلی

تمرکز به معنی حفظ و نگهداری حواس بر روی یک موضوع خاص است که این توانایی در تمامی انسانها وجود دارد و میزان آن در افراد تا حدودی متفاوت است . به همین علت کارایی افراد با یکدیگر دارای تفاوت های زیادی می باشد.  افزایش تمرکز در درس خواندن باعث رشد سرعت مطالعه و همچنین یادگیری بهتر و سریعتر مطالب می شود . اما خیلی از افراد در هنگام درس خواندن دچار حواس پرتی می شوند و نمی توانند ذهنشان را روی یک مسئله متمرکز کنند . ذهن علاقه مند به این است که دائما مشغول به چیزی باشد ، به همین علت در صورتی که شما نتوانید ذهن خود را درگیر درس نمایید مغز شما به سمت مطالب دیگری منحرف شده و به همین دلیل حواس شما پرت خواهد شد . بنابراین شما باید کاری کنید تا درس برایتان جذاب شود و ذهن شما کاملاً درگیر آن شود تا به این ترتیب تمرکز خود را بالا ببرید ، در این امر توجه به نکات زیر ضروری است .

بیشتر بخوانید : ویژگی های یک مشاور خوب

افزایش تمرکز در درس خواندن یک امر اکتسابی است

خیلی از انسان ها فکر می‌ کنند که تمرکز کردن یک ویژگی ذاتی است و آنها قادر به تغییر حواس پرتی خود و افزایش تمرکز نیستن د. در صورتی که تمرکز یک امر اکتسابی است که افراد می‌توانند آن را در خود ایجاد نمایند. حواس پرتی یا دارای منشاء ذهنی و درونی و یا دارای منشاء بیرونی می باشد که شما برای افزایش تمرکز در درس خواندن باید این عوامل را شناسایی کنید .

شناسایی حواس پرتی درونی

شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که ذهنتان مشغول به تحلیل یک موضوع خاص از جمله اتفاقات تلخی که برایتان افتاده است باشد. بسیار پیش می آید که رفتار نا شایست دیگران روی انسان تاثیر مستقیم بگذارد و افراد در ذهن خود دائماً در حال تحلیل رفتارهای دیگران شوند و نتوانند حواس خود را از این مسئله منحرف نمایند. نگرانی نسبت به رفتار های اشتباهتان در گذشته یا اتفاقات آینده نیز باعث حواس پرتی می شود. همچنین از دیگر حواس پرتی های درونی می ‌توان به ترس، خشم، شادی، رنج، غم و غصه اشاره کرد. بیماری و احساس درد در نقاط مختلف بدن نیز باعث کاهش تمرکز می ‌شود. به همین علت ذهن نمی تواند روی درس متمرکز شود. برای افزایش تمرکز برای درس خواندن باید این عوامل درونی را کنار بزنید.

افزایش تمرکز در درس خواندن - تصویر یک

شناسایی حواس پرتی بیرونی

بیشتر حواس پرتی ها کاملاً درونی هستند و از درون فرد نشأت می گیرند و میزان حواس پرتی های بیرونی بسیار کم است. از حواس پرتی های بیرونی می ‌توان به سر و صدای زیاد در محیط، صدا زدن نامتان و صحبت کردن افراد با شما اشاره کرد، که گاهی باعث می شود تا رشته فکری شما پاره شود و به سختی بتوانید دوباره روی درستان تمرکز نمایید. به همین علت سعی کنید تا در محیط های آرام مثل کتابخانه به مطالعه بپردازید تا باعث بالا رفتن تمرکز در درس خواندن تان شود .

هم چنین بخوانید : بهترین راهکار های تقویت اراده

روش های افزایش تمرکز در درس خواندن

هنگامی که شما تمرکز ندارید خواندن یک مطلب زمان بسیار زیادی را می گیرد ، به همین علت باید تلاش کنید تا با استفاده از روش های افزایش تمرکز در درس خواندن میزان تمرکز خود را بالا ببرید و به این ترتیب بتوانید روی مسئله مورد نظر، تمرکز نمایید. زمانی که بدون تمرکز شروع به درس خواندن می کنید، خواندن مطلبی که نهایتاً یک ساعت زمان می برد، ساعت ها به طول می انجامد و باز هم به طور کامل برای تان جا نمی‌افتد. به همین علت تقویت تمرکز حواس بسیار دارای اهمیت می باشد. در ادامه این مطلب به روش های افزایش تمرکز می پردازیم.

افزایش تمرکز در درس خواندن - تصویر دو

تندخوانی

تندخوانی یکی از با اهمیت ترین روش ها برای بالا رفتن تمرکز می باشد. ذهن شما توانایی این را داراست تا هزاران کلمه را در دقیقه از خود عبور بدهد. در نتیجه تندخوانی باعث یادگیری و درک درست مطالب می شود. در صورتی که شما به آرامی مطالب را بخوانید در ذهن زمان اضافی ایجاد می شود و به همین دلیل باعث پرت شدن حواس و تمرکز روی مسائل غیر مهم دیگر می شود. برای انجام تندخوانی یک کاغذ یا خودکار را زیر خط های کتاب بگیرید و تنها با حرکت چشم کتاب را مطالعه نمایید.

پیش خوانی مطالب

در این روش قسمت های مهم درس را مشخص نمایید و تنها نکات اساسی و کلیدی را مطالعه کنید. سعی نمایید در این روش برای خود سوال ایجاد کنید، تا ذهن شما درگیر شود. توجه فرمایید که در این روش تنها قسمت هایی از کتاب مورد مطالعه قرار می گیرند.

بیشتر بدانید : خود باوری و راه های تقویت آن

شروع پر سرعت در افزایش تمرکز در درس خواندن

هنگامی که شما شروع به درس خواندن می کنید ذهن شما با توجه به سرعت شروع درس خواندن طراحی می‌شود و عملکرد خود را تا پایان درس خواندن حفظ می نمایند. به همین دلیل شروع سرعتی، باعث ایجاد یک شوک مثبت در مغز می شود و باعث افزایش تمرکز در درس خواندن خواهد شد. سعی کنید با جدیت تمام شروع به مطالعه نمایید و در طول مدت مطالعه به هیچ عنوان به گوشی موبایل خود سر نزنید چرا که به این ترتیب ذهن دچار استراحت می شود و حواس پرتی ایجاد خواهد شد.

افزایش تمرکز در درس خواندن - تصویر سه

خلاصه نویسی جهت بالا رفتن تمرکز در درس خواندن

یکی از روش های بسیار کارآمد برای بالا بردن تمرکز در درس خواندن ، خلاصه نویسی، هایلایت کردن و خط کشیدن زیر نکات مهم است. به این صورت ذهن شما کاملاً درگیر مباحث می شود و از حواس پرتی جلوگیری خواهد شد. رعایت این نکته ضروری است که شما فقط باید زیر نکات مهم خط بکشید و یا از اصلی ترین و کلیدی ترین نکات خلاصه برداری کنید، در غیر این صورت مغز به این روند عادت میکند و عملکرد آن کاهش می یابد و همچنین ذهن شما دچار خستگی خواهد شد، و کارایی آن پایین می آید.

همچنین بدانید : حافظه در انسان

دیگر نکات مهم برای افزایش تمرکز در درس خواندن

توجه کنید که برای افزایش تمرکز در درس خواندن رعایت نکات زیادی دارای اهمیت است. یکی از آنها انتخاب زمان مناسب برای درس خواندن می باشد. همان ‌طور که می‌دانید کارایی ذهنی هر فردی در تایم های مشخصی بیشتر خواهد شد. برخی از افراد هنگام صبح و برخی از افراد شب هنگام یا عصر راحت تر می توانند درس بخوانند و مطالب به راحتی در ذهن آنها جای می گیرد، اما درس خواندن بعد از بیدار شدن از خواب به علت استراحت مغز به مدت طولانی و آماده بودن آن بهتر است. توجه کنید که برای افزایش تمرکز باید به حواس پرتی های بیرونی و درونی اهمیت ندهید. برای کاهش این حواس پرتی ها سعی کنید در یک نقطه آرام مثل کتابخانه درس بخوانید و اگر حواس پرتی درونی به سراغ شما آمد از یک جمله کلیدی مثل: «تمام حواس من درگیر درسه» یا «حالا وقت فکر کردن به این مسئله نیست» استفاده کنید و آن فکر منفی را از خود دور کرده و ذهن خود را دوباره درگیر درس نمایید. همچنین سعی کنید همیشه در یک نقطه خاص مطالعه نمایید تا به این ترتیب ذهن شما با قرار گرفتن در آن مکان به سمت درس کشیده شود.

امیدواریم مطالب فوق در افزایش تمرکز برای شما مفید بوده باشد . از همراهی شما متشکریم

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false