×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  یکشنبه - ۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
افسردگی در نوجوانان و علائم آن - مطلب روانشناسی

آیا تا به حال توجه کرده اید که نوجوان تحریک پذیر یا ناراضی شما ممکن است افسردگی را تجربه کند؟ البته اکثر نوجوانان در مواقعی احساس ناراحتی می کنند. در واقع وقتی تغییرات هورمونی را به بسیاری از تغییرات دیگر در زندگی نوجوانان اضافه کنیم ، به راحتی می توان فهمید که چرا حالات آن ها متغیر است. با این حال یافته ها نشان می دهد که از هر هشت نوجوان یک نفر مبتلا به اختلال افسردگی در نوجوانان است. اما خوشبختانه افسردگی و مشکلات جدی ناشی از آن قابل درمان هستند. با این حال اگر ناراحتی نوجوان شما بیش از دو هفته طول بکشد و علائم دیگری از افسردگی را نشان دهد ، ممکن است نیاز باشد که از یک متخصص بهداشت کمک بگیرید.

مطالب مرتبط : بهترین روش های تقویت اعتماد به نفس در نوجوانان

علل افسردگی در نوجوانان

دقیقاً مشخص نیست که چه چیزی باعث افسردگی می شود ، اما مسائل مختلفی ممکن است در این زمینه دخیل باشند. در واقع دلایل متعددی وجود دارد که باعث می شود نوجوان افسرده شود. به عنوان مثال نوجوانان می توانند احساس بی ارزشی و بی کفایتی را تجربه کنند. عملکرد فرد در مدرسه ، موقعیت اجتماعی یا زندگی خانوادگی ، هر یک تأثیر عمده ای بر احساس نوجوان دارد. گاهی اوقات ، افسردگی در نوجوانان ممکن است ناشی از استرس محیطی باشد. سابقه خانوادگی و مسائل مربوط به خانواده مانند ناسازگاری تعارض خانوادگی ، طلاق والدین ، مرگ یکی از عزیزان و… نیز ممکن است خطر ابتلا به افسردگی را در نوجوان شما افزایش دهد.

به هر حال علتش هرچه که باشد ، وقتی دوستان ، خانواده یا چیزهایی که نوجوان معمولاً از آن ها لذت می برد ، به بهبود غم و اندوه یا احساس انزوا کمک نکند ، به احتمال زیاد نوجوان شما افسردگی دارد.

علل افسردگی در نوجوانان

علل و عوامل درونی درونی نیز خطر ابتلا یا ایجاد افسردگی نوجوانان را افزایش می دهند ، از جمله :

هورمون ها: تغییر در تعادل هورمون های بدن ممکن است در ایجاد افسردگی دخیل باشد.

صفات موروثی: افسردگی بیشتر در افرادی شایع است که خویشاوندان خونی آن ها مانند والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ نیز مبتلا به این بیماری هستند.

الگوهای منفی فکری آموخته شده: افسردگی نوجوانان ممکن است با یادگیری احساس درماندگی در دوران کودکی مرتبط باشد.

ابتلا به سایر بیماری های روانی: ابتلا به اختلال دو قطبی ، اختلال اضطرابی ، اختلال شخصیت ، بی اشتهایی یا پرخوری عصبی نیز می تواند تا حد زیادی احتمال ابتلا به افسردگی را افزایش دهد.

ویژگی های خاص شخصیتی: اعتماد به نفس پایین یا وابستگی بیش از حد ، خود انتقادی و سایر خصوصیات شخصیتی نیز در ابتلا به افسردگی نقش دارند.

بیشتر بدانید : نشانه های افسردگی در مردان چیست؟

علائم افسردگی در نوجوانان

اغلب نوجوانان مبتلا به افسردگی تغییر محسوسی در تفکر و رفتار خود دارند. آن ها ممکن است انگیزه ای نداشته باشند و حتی گوشه گیر شوند. بعد از مدرسه و بازگشت به خانه درب اتاق خواب خود را ببندند و ساعت ها در اتاق بمانند. نوجوانان مبتلا به این افسردگی ممکن است بیش از حد بخوابند ، عادات غذایی خود را تغییر دهند و حتی ممکن است رفتارهای مجرمانه ای مانند سرقت و دزدی نشان دهند. بی تفاوتی ، شکایت از درد از جمله سردرد ، معده ، کمردرد یا خستگی ، مشکل در تمرکز ، مشکل در تصمیم گیری ، احساس گناه ، رفتار غیرمسئولانه مثل فراموش کردن تعهدات ، دیر حاضر شدن در کلاس ها ، کنار گذاشتن مدرسه ، از دست دادن علاقه به غذا یا پرخوری که منجر به کاهش یا افزایش سریع وزن می شود ، از دست دادن حافظه ،غم ، اضطراب یا احساس نا امیدی ،  افت ناگهانی نمرات ، شب بیداری ، استفاده از الکل یا مواد مخدر ، کناره گیری از دوستان و… می توانند برخی از علائم افسردگی در نوجوانان محسوب شوند.

این موارد تنها علائم ساده ای از افسردگی در دوران نوجوانی می باشد. البته توجه داشته باشید که نوجوان مبتلا به افسردگی ممکن است برخی یا تمام این علائم را داشته باشد. افسردگی معمولاً بین سنین ۱۵ تا ۳۰ سالگی شروع می شود و گاهی ممکن است در تمام اعضای خانواده رخ می دهد. در واقع افسردگی نوجوانان ممکن است در بین نوجوانانی که سابقه خانوادگی افسردگی دارند رایج تر باشد. در واقع محیط خانواده تاثیر زیادی در ابتلا به افسردگی دارد و هر چه محیط زندگی پر تنش تر و استرس زا باشد ، احتمال ابتلا به افسردگی در افراد بیشتر خواهد بود. لطفا در ادامه مطلب با بررسی بیشتر این اختلال همراه ما باشید.

بیشتر بخوانید : ۱۵ روش درمان افسردگی بدون دارو

تشخیص و درمان افسردگی در نوجوانان

تشخیص و درمان افسردگی در نوجوانان

هیچ آزمایش پزشکی خاصی وجود ندارد که بتواند افسردگی را تشخیص دهد. متخصصان مراقبت های بهداشتی با انجام مصاحبه و آزمایش های روان شناختی با نوجوان و اعضای خانواده ، معلمان و همسالان ، تشخیص می دهند که آیا نوجوان افسردگی دارد یا خیر. شدت افسردگی در نوجوانان بر اساس ارزیابی این مصاحبه ها تعیین می شود.

توصیه های درمانی نیز بر اساس داده های جمع آوری شده از مصاحبه ها ارائه می گردد. همچنین پزشک به دنبال علائم اختلالات روانپزشکی بالقوه همزمان مانند اضطراب یا سوء مصرف مواد یا غربالگری اشکال پیچیده افسردگی مانند اختلال دوقطبی یا روان پریشی است. پزشک نوجوان را از نظر خطر خودکشی یا قتل ارزیابی می کند. موارد اقدام به خودکشی و خودزنی در زنان بیشتر از مردان است ، در حالی که خودکشی موفق در مردان بیشتر است. یکی از آسیب پذیرترین گروه ها برای خودکشی ، گروه سنی ۱۸ تا ۲۴ سال است.

از روش های مختلفی مانند دارو و روان درمانی برای درمان افسردگی استفاده می شود. نوجوان در روند درمان به کمک همسالان ، حمایت خانواده یا معلمان نیاز دارد. گاهی اوقات ، بستری شدن در بخش روانپزشکی برای نوجوانان مبتلا به افسردگی شدیدا ضروری است. روان درمانگر نوجوان شما بهترین روش درمان را برای نوجوان شما تعیین می کند.

داروهای ضد افسردگی به ندرت می توانند خطر خودکشی را در کودکان و نوجوانان مبتلا به افسردگی و سایر اختلالات روانی کاهش دهند. بنابراین ، استفاده از داروهای ضدافسردگی در بیماران جوان تر ، نیاز به نظارت و پیگیری دقیق توسط پزشک معالج دارد. تعداد زیادی از آزمایشات تحقیقاتی ، اثر بخشی داروهای افسردگی را در تسکین علائم افسردگی نوجوانان نشان داده است. با این حال هر چه افسردگی نوجوانان زودتر تشخیص داده شود ، روند درمان نیز بهتر و سریع تر نتیجه می دهد.

نتیجه گیری

نوجوانان بیش از هر زمان دیگری به راهنمایی بزرگسالان نیاز دارند تا تغییرات احساسی و جسمی را که تجربه می کنند ، درک کنند. این موضوع که خلق و خوی نوجوانان توانایی آن ها را در عملکرد روزانه مختل می کند ، ممکن است نشان دهنده یک اختلال عاطفی یا روانی جدی باشد که نیاز به توجه دارد. افسردگی نوجوانان یکی از اختلالاتی می باشد که می تواند افراد را درگیر کند.

این اختلال دلیل مشخصی نداشته و عوامل زیادی می تواند باعث بروز این بیماری شود. در واقع عوامل درونی و عوامل محیطی مختلفی روی این بیماری تاثیر دارند. این نوع افسردگی با توجه به مصاحبه ها و علائم فرد توسط روان درمانگر تشخیص داده می شود. برای این بیماری نیز مانند سایر اختلالات روانی هر چه زودتر برای درمان اقدام شود ، قطعا سریع تر نتیجه مطلوب حاصل می گردد. ما در این مطلب به طور کامل افسردگی در نوجوانی را بررسی نمودیم. امیدواریم که این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false