×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۲۶ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
 افسردگی و خودکشی

 خودکشی فاجعه بارترین نتیجه ی افسردگی است . اکثر سی هزار مردی که همه ساله در آمریکا جان خود را از دست می دهند افسرده هستند . اما چون مرگ بر اثر خود کشی نوعی سرافکندگی اجتماعی برای اطرافیان است بنابراین به این عنوان معرفی نمی شود ؛ بسیاری از مرگ های ناشی از سوانح رانندگی نیز احتمالا نوعی از خود کشی است که در گزارش ها ارائه نمی شود . تعداد واقعی خود کشی ها در کشور به عدد پنجاه هزار نزدیکتر باید باشد . تعداد کسانی که دست به این کار می زنند اما جان خود را از کف نمی دهند بین دو تا هشت برابر خود کشی های منجر به مرگ برآورد می شود .

بیشتر بخوانید : شخصیت دو قطبی

آمار خودکشی زنان نسبت به مردان

زنان حدود سه برابر مردان دست به خودکشی می زنند ، اما مردها بیش از زنها بر اثر این جریان می میرند . بیشتر بودن تعداد زنانی که دست به این کار می زنند احتمالا حکایت از بیشتر بودن افسردگی در میان آنان دارد . اینکه تعداد بیشتری مرد بر این اثر می میرند به روش آنان مربوط می شود . تا همین اواخر زن ها شیوه های کمتر مهلکی از قبیل بریدن مچ دست با خوردن بیش از اندازه قرص خواب در پیش می گرفتند ؛ و مردها اسلحه با گاز کربنیک یا دار زدن . اما امروزه همراه با افزایش بارز زن هایی که اسلحه دارند ، مردن با اسلحه در میان آنان به صورت نخستین گزینه در آمده است به همین سبب میزان مرگ و میر زنان تغییر کرده است . در میان عللی که مردم برای این کار اعلام کرده اند : افسرده بودن، تنهایی، بیماری، مشکلات زناشویی و مسائل مالی یا شغلی فراوان ترین عوامل است .

آمار خودکشی زنان نسبت به مردان

آمار خودکشی بیشتر در چه سنی شایع تر است ؟

در حالی که همواره این میزان در میان مردمان میانسال بیش از نوجوانان و جوانان بوده ، اما به طور کلی میزان خود کشی در میان آنان رو به کاهش دارد ،حال آنکه میزان آن در نوجوانان رو به افزایش است . در واقع این رویداد در میان افراد ۱۵ تا ۲۴ ساله طی چهار دهه ی گذشته در ایالات متحده چهار برابر شده است . بررسی ملی درباره ی دانش آموزان سه سال آخر دبیرستان نشان داد ۲۷٪ آنان اظهار داشتند درباره ی کشتن خود خیلی فکر کرده اند و از هر ۱۲ نفر یک نفر خبر از اقدام عملی در مورد خودش داد . دانشجویان ، دو برابر همسن و سال های غیردانشجوی خودشان خود کشی می کنند . افزایش این عمل در میان دانشجویان نه فقط در ایالات متحده بلکه در کشورهای اروپایی ، هند و ژاپن نیز روی داده است . علل زیر برای تبیین این افزایش یاس و ناامیدی مطرح شده است : تنها زیستن بی سابقه و اجبار به حل و فصل مشکلات دور از خانه و خانواده ؛ کوشش برای حفظ وضع تحصیلی درخشان در شرایطی که رقابت بسیار دشوارتر از دوره دبیرستان است ؛ بلاتکلیفی و تردید درباره گزینه های شغلی؛ تنهایی ناشی از نداشتن دوستان دیرپا و ماندگار و اضطراب در مورد دوستان تازه . بررسی درباره زندگی و وضع تحصیل دانشجویانی که دست به خود کشی زده بودند نشان داد که نسبت به همسالان خود متلون ترن د، به خودشان بیشتر از دیگران فشار می آورند ، و نسبت به دانشجویانی که دست به خود کشی نزده بودند بیشتر گرفتار افسردگی می شدند . علاوه بر این درباره احتمال خود کشی کردن شان ، به دفعات به دیگران هشدار داده بودند .

رویدادهای اصلی پیش بینی کننده ی اقدام به خود کشی عبارت است از نگرانی از وضع تحصیل و سلامت جسمانی اختلال در روابط با دیگران . اما نمی توان اطمینان داشت که آیا این عوامل موجب  خود کشی شده ، یا اینکه وضع تحصیل و اختلال در ارتباطات ، خود برخاسته از افسردگی شدید بوده اند . این احتمال وجود دارد که دانشجویان خودکشی کننده اصولا پیش از دانشگاه روش حل و فصل مشکلات و عواطف شخصی خود را باد نگرفته بودند . یکی از تحقیقات به این نتیجه رسید که موقعیت های پرتنش این قبیل دانشجویان بیشتر از دیگران نبوده بلکه منابعی که برای حل و فصل مشکلات و عواطف شدید خود به آن دسترس داشتند کمتر از دیگران بود . نمرات تحصیلی دانشجویانی که خود کشی می کنند به طور متوسط بهتر از نمرات همدرسان آنان است ، اما نمرات دانش آموزانی که دست به خود کشی می زنند جزو نمرات بسیار ضعیف دبیرستانی قرار دارد . این قبیل دانش آموزان معمولا با اختلالات رفتاری دارند و با مردود می شوند ، با این حال در میان آنان دانش آموزانی با وضعیت درخشان نیز هست که به خاطر تلاش برای احراز رتبه های نخست خود را در شرایط پرفشار می دانند .

آمار خودکشی بیشتر در چه سنی شایع تر است ؟

عوامل موثر در خودکشی

ویژگی بارز نوجوانانی که دست به خودکشی می زنند انزوای اجتماعی است : آنان خودشان را مردم گریز می دانند ؛ پدر و مادر غالب آنان از یکدیگر جدا شده با طلاق گرفته اند با می باره (الکلی) هستند، و کمتر مهر و محبتی به فرزندان خود دارند . علاوه بر افسردگی عامل دیگری که در خود کشی نقش دارد مواد مخدر است. یکی از بررسبها درباره ۲۸۳ مورد اقدام به خود کشی نشان داد ۶۰٪ آنان اهل مصرف مواد مخدر و ۸۴. هم گرفتار الكل وهم مواد دیگر بودند . معلوم نیست که اعتیاد به مواد، آنان را افسرده ساخته و به خود کشی کشانده با اینکه به منظور حل و فصل افسردگی به مواد پناه برده و چون ثمربخش نبوده دست به خود کشی زده اند. در بسیاری از افراد نمونه ی باد شده مصرف مواد، مقدم بر اختلالهای روانشناختی بود. در بین جوانان (کمتر از سی ساله ی) گرفتار مواد مخدر که دست به خود کشی زده بودند شمار بیش از اندازه ی آنان طی چند هفته ی قبل از اقدام، گرفتار تعارض با دیگران با از دست دادن همسر با نامزد شده بودند. این امکان وجود دارد که به این ترتیب آنان احساس کرده باشند یگانه پشتیبان خود را از دست داده اند، یعنی اگر چنان پشتیبانی را بر اثر مصرف مواد از دست نداده بودند بدون دست زدن به خود کشی موفق به حل و فصل استرس و تنش خود می شدند.

در بعضی مردم اقدام به خود کشی به خاطر طاقت فرسا بودن پریشانی هیجانی و پیدانکردن راه حل دیگر است. در مواردی نیز شخص دلش نمی خواهد خود را هلاک سازد بلکه می خواهد وخامت وضع را خود به دیگران نشان دهد. در این قبیل موارد انگیزهی دست زدن به خود کشی، انتقال احساسات یاس و ناامیدی خویش و تلاش به تغییر رفتار دیگران است. دختر خانمی که بیش از اندازه قرص خواب آور می خورد تا نامزدش را که می خواهد او را رها کند وادار به تغییر رویه سازد، و دانش آموزی که تحت فشار والدین برای احراز رتبه نخست به همین اقدام دست میزند نمونه هایی از تلاش های یاد شده اند؛ اقدام به خود کشی در واقع فریاد کمک خواهی است.

برای مواردی که اقدام به خود کشی به مرگ منجر نمی شود اصطلاح فرا خود کشی پیشنهاد شده است با این تعریف که شخص به عمد به خود آسیب می زند و مثلا مقادیر فراوان دارو را فراتر از اندازه های معمول و فراتر از تجویز پزشکان در یک نوبت مصرف می کنند . ترجیح این اصطلاح، به خاطر حذف تلویح «آرزوی مرگ» در خود کشی است. چنانکه پیشتر نیز مطرح گردید بجز خود کشی تدابیر و اقدامات دیگری هم برای فرا خود کشی وجود دارد. در هر حال غالب کسانی که اقدام به خود کشی می کنند دستخوش آشفتگی و استرس چندان شدیدی هستند که نمی توانند درست بیاندیشند. در واقع خودشان هم نمی دانند که می خواهند بمیرند یا زندگی کنند، معمولا به هر دو سو گرایش دارند و گاهی یکی بر دیگری می چربد. از آنجایی که گویاترین عامل پیش بینی خود کشی، وجود اقدام قبلی است بنابراین همهی فرا خود کشی ها را باید به جد گرفت. هر کسی که در گفته هایش خود کشی را مطرح می کند احتمال اقدام واقعی به خود کشی را دارد. در بسیاری از جوامع، مراکز جلوگیری از خود کشی وجود دارد که مردم گرفتار را یاری می دهند، خواه به صورت تلفنی با حضوری .

عوامل موثر در خودکشی

تحریف های شناختی در افسردگی

پیش تعمیمی : نتیجه گیری فراگیر از فقط یک رویداد . دانشجویی که از عملکرد ضعیف خود در فقط یک جلسه درس نتیجه می گیرد که کودن است ، نمونه ایی از این بیش تعمیمی را نمایش میدهد.

انتزاع گزینشی تکیه بر مطلبی بی اهمیت و در عین حال ، نادیده گذاردن جنبه های پر اهمیت موقعیت : وقتی منشی از تشویق ها و تقدیر های رییس از کارآیی شغلي او در سراسر گفتگوی درازمدت ، فقط نکته ای را به یاد می آورد که کمی انتقاد در آن بوده است .

درشت نمایی :  درشت نمایی رویداد های ناخوش و کوچک ، و ریزنمایی رویدادهای عمده ی نیک برای ارزیابی عملکرد خویش . اندک فرورفتگی در سپر ماشین را فاجعه آفرینی دانستن (درشت نمایی) در حالی که عملکرد عالی در ارائه مطلب در کلاس نقشی در بیشتر کردن عزت نفس شخص بازی نمی کند (ریزنمایی) .

خودمسئول پنداری : به غلط خود را مسئول رویدادهای ناخوش زندگی دانستن ، باران می گیرد و محفل توی هوای آزاد را به هم می ریزد اما صاحبخانه خودش را به خاطر برهم خوردن مهمانی سرزنش میکند ، نه هوا را.

برداشت دل بخواه : دست زدن به نتیجه گیری بدون در بین بردن شواهد کافی . کسی که از چهره ی ملول و آشفته همسرش چنین برداشت می کند که همسرش امید و علاقه ای به او ندارد ، حال آنکه ملال و آشفتگی همسرش به خاطر بیمار شدن دوستش است .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false