×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  دوشنبه - ۲۷ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
false
نشانه های مهم افسردگی پنهان

بسیاری از افراد تلاش می ‌کنند تا ناراحتی خود را پنهان کنند. این دسته از افراد که به افسردگی پنهان دچار بوده و به راحتی می توانند آن را از دیگران مخفی کنند به گونه ای که کسی متوجه این وضعیت نشود. این اشخاص پشت نقابی از شادی و خوشحالی چهره افسرده خود را می پوشاند و به هیچ عنوان نمی‌خواهند شدت مشکل خود را بپذیرند. این اشخاص بر این باورند که اگر سرگرم روزمرگی های زندگی شوند افسردگی شان به مرور زمان از بین خواهد رفت. در بعضی موارد چنین چیزی امکان پذیر است اما برای بیشتر افراد نتیجه پیگیری نکردن این افسردگی چیزی جز تداوم احساس تنهایی و غم نخواهد داشت. در این مقاله در رابطه با نشانه های آن صحبت خواهیم نمود ؛ با ما همراه باشید.

مطالب مرتبط : عارضه افسردگی و بیماری های مزمن

علائم افسردگی پنهان

پنهان کردن غول سیاه افسردگی یکی از شیوه‌ هایی است که بسیاری از افراد مبتلا به آن دنبال می‌ کنند. این افراد از احساسات خود حرف نمی ‌زنند و نمی ‌خواهند بار مشکلات شان را به دوش دیگران بیاندازند. در صورتی که به اطرافیان خود دقت کنید و ببینید که در میان رفتارهای آنها یکی از علائم زیر که به آن می پردازیم مشاهده شود پی خواهید برد که به این افسردگی دچار هستند و سعی می ‌کنند تا چیزهایی را از شما پنهان نمایند. در ادامه به علامت های آن اشاره خواهیم نمود:

بروز عادت های غیر عادی و جدید در خواب و خوردن ، عوض شدن عادت های همیشگی یک شخص در زمینه خوردن با خوابیدن نشان دهنده این است که مشکلی به وجود آمده است. از آنجا که خواب بنیان سلامت جسمی و روحی است چنانچه فردی از اطرافیان تان به خوبی نمی خوابند یا نمی تواند به خواب برود و یا بیش از حد معمول در روز می خوابید احتمال دارد که دچار افسردگی پنهان شده باشد. در بعضی از این افراد به شکل مصرف غیر عادی غذا و الکل بروز خواهد کرد. اشخاص افسرده برای پر کردن خلأ های درونی شان به پرخوری روی می آورند ؛ مصرف نوشیدنی های الکلی راهی برای دور کردن غم و تنهایی ناشی از افسردگی است. البته آشکار ساختن رفتارهای غیر عادی در زمینه خوردن و خوابیدن تنها به شکل زیاده‌روی بروز نمی کند بلکه بعضی از اشخاص مبتلا به این افسردگی دچار کم خوابی شده یا اشتیاق شان نسبت به خوردن از دست خواهد رفت زیرا می ‌پندارند که هیچ احساس شادی و لذتی به آنها دست نمی دهد و خوردن و خوابیدن برایشان بی معناست.

مطالب بیشتر : روش های درمان ناراحتی روحی و تفاوت آن با افسردگی

بهانه ‌تراشی و فلسفه بافی های غیرمنطقی از نشانه های افسردگی پنهان

همه ما با افرادی مواجه می شویم که پوشیدن احساسات حقیقی شان را پشت نقابی از شادی پنهان می نمایند. این رفتار تا حدی در همه ما وجود دارد اما اگر با شخصی که به افسردگی پنهان مبتلاست بیشتر همنشینی کنید این قاب به مرور قدرتش را از دست خواهد داد و پرده از راز فرد برمی دارد به همین علت است که افراد مبتلا به افسردگی تمایل چندانی به معاشرت با دیگران نداشته و در مواقع ضروری با دیگران ارتباط برقرار می ‌کنند. همواره بهانه‌ای برای به هم زدن قرار شام ، شرکت نکردن در مهمانی ها ، رفت و آمد با دیگران مطرح می کنند. کشف چهره اصلی افسردگی از پشت نقاب شادمانی ساختگی کار سختی است ، بعضی اوقات با شکل گرفتن یک فضایی صمیمی و صادقانه میان شما و شخص افسرده قسمتی از افسردگی او پدیدار خواهد شد.

ابراز احساسات افراطی و کمک ‌های نامعقول از علائم افسردگی پنهان

جالب است بدانید که این افراد در گفت و گو های شان به سراغ موضوعات فلسفی می روند. یعنی موضوعاتی که معمولاً در رابطه با آنها حرف نمی زند ؛ به طور مثال احتمال دارد به سراغ موضوعاتی مثل معنای زندگی یا دستاوردهای خود در زندگی بروند. حتی امکان دارد به مقوله ای نظیر خودکشی پرداخته و در افکارشان گاه به گاه در مورد آسیب زدن به خود و مردن حرف بزنند. همچنین مباحث نشان دهنده این است که از درون با افکاری دست و پنجه نرم می ‌کنند افکاری است که جرأت مطرح کردن آنها را ندارد.

بیشتر بخوانید : ۱۵ روش درمان افسردگی بدون دارو

ابراز احساسات افراطی و کمک ‌های نامعقول از علائم افسردگی پنهان

مبتلایان به افسردگی پنهان سعی زیادی جهت مخفی نگه داشتن مشکلات خود از دیگران دارند اما بعضی اوقات این مقاومت در پنهان کاری را کنار گذاشته و با شخصی دیگر در رابطه با مشکل شان حرف خواهند زد. حتی این امکان وجود دارد قدمی جهت رفع مشکل بردارند و برای دیدار با مشاور یا در درمانگر پا پیش بگذارند. تعداد انگشت شماری از بیماران افسرده حتی حاضر به شرکت در اولین جلسه درمان نیز می باشد. این گونه اقدامات هیچ گونه تداومی ندارد ؛ شخص پس از مطرح کردن مشکلش به سرعت پشیمان شده و احساس می‌ کند که زیاده روی کرده است. چنین شخصی بر این باور است که کمک گرفتن جهت بهبودی به معنای پذیرش افسردگی است. بیشتر اشخاص مبتلا به افسردگی چنین رفتاری داشته و تمایل ندارند که با پیگیری درمان ، بیماری را بپذیرند ضمن اینکه هیچ کس نباید ضعفشان را ببیند.

احساسات اشخاص مبتلا به این افسردگی به شکل قوی تر و شدید در نسبت به دیگران بروز خواهد کرد ؛ مثلاً فردی که به طور عادی برای صحنه های یک فیلم گریه نمی کند چنانچه به افسردگی دچار باشد با دیدن صحنه های تلخ و ناراحت کننده زیر گریه می زند. اگر این فرد در دوران سلامت به ندرت دچار عصبانیت شده در دوران افسردگی به محرک ها شدیدتر پاسخ می دهند ؛ به طور مثال اگر راننده در خیابان مسیرش را سد کند عصبانیتی فراتر از خشم عادی از خود بروز خواهد داد.

بیشتر بدانید : جلوگیری از افسردگی در کودکان

افسردگی پنهانِ در افرادی با نگاهی به دور از خوش بینی

روانشناسان به داشتن نگاهی با میزان خوش بینی اندک واقع‌ بینی افسردگی می گویند و درگیر افسردگی پنهان می ‌شوند. به دنیای اطراف خود نگاهی همراه با واقع بینی پیدا می کند این در حالی است که اشخاص سالم معمولاً به قضایا خوشبین تر بوده و انتظاری فراتر از ظرفیت های واقعی دنیا و خود در نظر دارند. به طور مثال افراد سالم از عملکرد خود در انجام امور مختلف رضایت بیشتری نسبت به افراد افسرده داشته ؛ این افراد نگاهشان همراه با خوش بینی اما در واقع آن قدر هم که فکر می کنند خوب عمل نکردند.

افسردگی پنهانِ در افرادی با نگاهی به دور از خوش بینی

واقع ‌بینی افسردگی به عنوان نمونه و نشانه‌ای از افسردگی پدیدار نمی شود زیرا واقع‌ گرایی موجود در رفتار چنین شخصی بسیار عادی تر از رفتار فردی که دچار بیماری افسردگی شده است.

از نشانه های مهم این افسردگی خشم و زود رنجی است ؛ افراد افسرده در ظاهر تفاوتی با دیگران ندارند. البته بروز نکردن نشانه‌ای مبنی بر افسردگی تا حد زیادی به توانایی آن فرد در پنهان کردن عواطف و مدیریت احساساتش هم وابسته است ؛ اگر شخصی به طور مداوم در برخورد با افراد مختلف دچار خشم و زودرنجی شود باید به وجود چنین افسردگی در او شک کرد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false