×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۶ مرداد - ۱۴۰۰  
true
false
پایگاه جامع پاکدشت نیوز به نقل از سایت امامزادگان :
این امامزاده به امامزاده حمزه رضا یا حاجی رضا (علیه السلام) معروف می باشد.
زیارت نامه امامزاده حمزه و رضا شهرستان پاکدشت - پاکدشت نیوز

امامزاده حمزه و رضا (ع)  در شهرستان پاکدشت در جنوب غربی روستای خاتون آباد  و در کنار جاده آسفالته تهران ـ مشهد واقع شده است. این بقعه در محوطه ای پر درخت و با صفا محصور گردیده است. ساختمان بقعه با طرح مستطیل شکل آجری، مشتمل بر ایوان و گنبد فلزی مدور آبی رنگ و طرفین ایوان ۴ طاق نما با ۴ درب تعبیه گردیده است. دو طرف حرم را دو مسجد در بر گرفته و ضریح بقعه فلزی است. بنای اولیه این بقعه متعلق به دوره صفویه بوده و در فهرست بناهای تاریخی فرهنگی میراث فرهنگی به ثبت رسیده است. بنای این بقعه متبرکه در سال ۱۳۷۷ به صورت خشت و گل بوده که با همت اداره اوقاف و امور خیریه پاکدشت تجدید بنا گردیده. داخل حرم با استفاده از سنگ مرمریت سبز و آیینه کاری و ضریح نقره فام و گنبد طلایی فضایی معنوی را به وجود آورده و به لحاظ گرایش ساختمان به معماری سنتی، در سال ۱۳۸۴ سر درب با ارتفاع حدوداً ۱۰ متر احداث گردیده است، سبک سر درب به بناهای قبل از دوره قاجاریه مشهور به پر عقابی و سقف های چشمه پوش و ستاره چهار ضلعی و قاب و طاق نمای سنتی تزیین شده است.

امامزاده حمزه و رضا شهرستان پاکدشت - پاکدشت نیوز

زیارت نامه امامزاده حمزه و رضا (ع)

اَلسَلامُ عَلَیکُم اَیُهَا السّادَةُ الاَزکِیاءُ، اَلطّاهِرونَ الاَولِیاءُ وَالدُّعاةُ الاَحفِیاءُ؛ اَشهَدُ اَنَّکُم قُلتُم حقَّا، وَنَطَقتُم حَقّاً وَصِدقاً وَدعَوتُم اِلی مَولایَ وَمَولاکُم، عَلانِیَةً وَسِرَّا، فازَ مُتَّبِعُکُم، وَنَجا مُصَدِّقُکُم، وَخَابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکُم، وَالمُتَخَلِفُ عَنکُم، اَشَهدوا لی بِهذِهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمعرِفَتِکُم وَطاعَتِکُم، وَتَصدیقِکُم وَاتَباعِکُم، وَالسَّلامُ عَلَیکُم یا سادَتی وَاَبناءَ ساداتی، اَنتُم بابُ اللهِ المُؤتی مِنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکُم زائراً، وَحاجاتی لَکُم مُستَودِعَةً، وَها اَنَا ذا اُستَودِعُکُم دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیم عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکُم وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

 

معنی زیارت نامه :

سلام بر شما ای بزرگان پاک و مطهر و اولیاء الهی و ای دعوت کنندگانی که نهایت اکرام و الطاف و عنایات را روا داشتید، شهادت می دهم که شما به حق سخن گفته اید و راستگو بوده اید و به حق و راستی نطق نمودید و به سوی مولایم و مولایتان آشکارا و نهان دعوت کرده اید، رستگار و پیروز گشت کسی که شما را پیروی کرد و نجات یافت هر کسی که شما را تأیید کرد، ناامید و زیان دید آن که شما را دروغگو دانست. و آن که از شما روی گردانید، شاهد گواهی من باشید تا این که از رستگاران باشم به واسطه شناخت و اطاعت و تصدیق شما و تبعیت از شما. سلام بر شما ای سروران من و فرزندان سروران من، شما درهای الهی هستید که مردم از آن درها وارد می شوند و از میان آن درها به سوی خدا می روند و شما درهایی هستید که از آن درها دینمان و احکام الهی را می گیریم. به زیارت شما آمده ام و حاجت ها و خواسته هایم را نزدتان به ودیعت نهاده ام ، من اینک دین و امانتم را و عاقبت کارهایم را و تمامی آرزوهایم را تا پایان حیاتم و هنگام مرگم در نزد شما به ودیعت می نهم و سلام و رحمت و برکات خداوند بر شما باد.

تاریخچه امامزاده حمزه و رضا شهرستان پاکدشت - پاکدشت نیوز

آدرس: استان تهران ـ شهرستان پاكدشت ـ بخش ـ شهر پاكدشت ـ دهستان ـ روستای خاتون آباد

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false