×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۸ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
تعریف انعطاف پذیری عاطفی و اهمیت آن

نحوه برخورد با احساسات ما را تمام جنبه های زندگی ما شکل می دهد. در صورتی که کنترل احساسات مان را به دست نگیریم آنها ما را کنترل خواهند کرد و با دردسرها و مشکلات جدی مواجه خواهیم شد. همه ما در زندگی خود احساساتی می شویم ولی نباید اجازه دهیم تا احساسات ما را از پای درآورد. در این مقاله توضیحاتی در رابطه با انعطاف پذیری عاطفی ، اهمیت و ویژگی های آن ارائه خواهیم داد. پس اگر تمایل دارید از نظر عاطفی انعطاف پذیر و قوی باشید تا انتهای این مقاله ما را همراهی نمایید.

مطالب مرتبط : روانشناسی انواع صمیمیت عاطفی

تعریف انعطاف پذیری عاطفی و اهمیت آن

انعطاف پذیری عاطفی هنر زندگی کردن است که با استفاده از این هنر به سطحی از قدرت و توانایی خواهید رسید که همواره با سختی ها و مشقت هایی که زندگی به صورت موقتی و زودگذر می‌بینیم و با تحمل درد ها و سختی ها خود را کامل تر می نماییم. در دنیای امروزی که به سرعت در حال تغییر است انعطاف پذیری احساسی و عاطفی منابع قدرتی است که باعث می شود در برابر ضربه هایی که به ما می زنند مجدداً بلند شویم و به مسیر مان ادامه دهیم. گاهی زندگی به شدت غیر قابل پیش بینی است و امکان دارد در یک لحظه همه چیز درست شود و در لحظه بعد تمام دنیای ما و زندگی ما به هم بریزد‌. در این وضعیت دو گزینه وجود دارد شکست را بپذیریم تسلیم شویم یا بر آن غلبه کرده و رنج سختی خود را به فرصت و موقعیتی برای بهتر و قوی‌تر شدن مبدل نماییم. اهمیت این انعطاف پذیری زمانی به چشم می‌آید که نتوانیم به خوبی بر چالش‌ های زندگی خود غلبه کنیم و به جایی نمی رسیم اگر مکانیسم های درست سازش را ایجاد کرد و در دوره های سخت و پر استرس زندگی تعادل خود را حفظ کنیم تا بتوانیم از این طریق کنترل احساسات مان را دست بگیریم و بر آن مسلط شویم.

مطالب بیشتر : وابستگی عاطفی و انواع آن

چگونه می توانیم به انعطاف پذیری عاطفی برسیم!؟

چگونه می توانیم به انعطاف پذیری عاطفی برسیم!؟

انعطاف پذیری عاطفی خصلتی نیست که برخی ها داشته باشند و برخی دیگر فاقد آن باشد. این عامل مهارتی است که باید با تمرین آن را در خود پرورش داده و اگر فکر می کنید از نظر عاطفی بسیار حساس هستید باید بدانید که این قدرت را خوشبختانه دارید که  نحوه واکنش نشان دادن به چالش ها را در زندگی تان تغییر دهید.  موارد زیر از عوامل مهم جهت رسیدن به انعطاف پذیری حساسی و عاطفی هستند :

-آرام کردن ذهن

-پذیرفتن همه چیز آن طور که هست

-توجه به احساسات ناخوشایند و ناراحتی خود

-خود مراقبتی را به یکی از اولویت های زندگی تان تبدیل کنید

-ایجاد کردن جو مثبت در اطراف خود

-آغوش گرفتن ترس ها

-درس گرفتن از شکست ها

-زندگی هدفمند داشتن

-طنز و شوخی برای غلبه بر عوامل منفی

-پرتحرک و پر انرژی بودن

-بیان حقیقت و روراست بودن

-سعی برای بودن فردی کاردان و با تدبیر

این استراتژی ها و موارد مشابه آن موجب می شود که به فکر افزایش انعطاف پذیری خود بیافتید. زندگی ممکن است بارها شما را زمین بزند ولی این به خود شما بستگی دارد که سرزندگی و روحیه تان را از دست نداده و ناامید نشوید و با قدرت در مقابل سختی ها بریزید و رو به جلو پیشروی کنید. در واقع در این وضعیت ها هرگز نباید تسلیم شد ، باید اشک های تان را پاک کنید و بلند شوید و به پیش رفتن ادامه دهیم. نیروی آرامی در درون شماست که می داند چه زمانی باید دست به کار شده و توانایی آن را نیز به شما می دهد به صدای آن گوش دهید و بر این باور باشید که هر اتفاقی که بیفتد می توانید از عهده آن بر بیایید.

بیشتر بدانید : رشد عاطفی و نحوه بروز آن در کودکان

ویژگی افراد با انعطاف پذیری عاطفی بالا

ویژگی افراد با انعطاف پذیری عاطفی بالا

هر فردی به شیوه متفاوتی با چالش ها برخورد می کند. ولی ویژگی‌های مشخصی وجود دارد که در افرادی که انعطاف پذیری عاطفی دارند مشترک می باشد ؛ این ویژگی ها شامل کانون کنترل درونی ، خودآگاهی ، پشتکار و استقامت ، خوشبینی. در دوره‌های سختی و رنج پیدا کردن روزنه امید به زندگی دشوار است. در این میان اشخاصی که از نظر عاطفی انعطاف پذیرند می‌تواند چیزهای مثبتی را که در پس وضعیت های دشوار پنهان شده پیدا کنند. اینگونه اشخاص برای عبور از هرگونه موانع و مشکل به قدرت خود اعتقادی راسخ داشته و افرادی که به طور طبیعی انعطاف پذیرند شیوه توضیحی خوشبینانه ای دارند. به این منظور که سختی و مشقت را با عبارات مثبت و خوشبین آن نشان می ‌دهند تا دچار احساس درماندگی و ناتوانی نشوند. این گونه افراد به علت داشتن ذهنیت و طرز فکر و درست در زمان بروز مشکلات به سرعت ترس را از خود دور کرده و تصمیم های قدرتمندانه ای می گیرند.

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false