×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  سه شنبه - ۵ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
انواع اختلالات خوردن و شیوه های درمان آن

اکثر خانم هایی که  درگیر رژیم‌ های سرسخت لاغری هستند بدون شک مستعد ابتلا به اختلالات غذا خوردن می باشند. اختلالات خوردن وعده های غذایی جزء مشکلاتی است که می تواند هر شخصی را در هر سنی مبتلا کند. در این میان میزان آنها در بین جوانان علی الخصوص دختران بیشتر است. در واقع اختلال غذا خوردن نوعی اختلال در نحوه خوردن است که از حالت طبیعی خارج می گردد. در این مقاله مثال هایی را در این باره برای تان ارائه خواهیم داد و با انواع آن و همچنین راهکارهای از بین بردن این اختلال آشنا خواهیم نمود تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

مطالب مرتبط : آشنایی با انواع غذاهای فیبردار برای تناسب اندام

بی اشتهایی روانی از نوع اختلالات خوردن غذا

بی اشتهایی روانی از نوع اختلالات خوردن غذا

افرادی که تن به رژیم‌ های سختگیرانه می ‌دهند و خود را در فشار برای کاهش وزن می گذارند به گونه ای که تا مرز گرسنگی کشیدن شدید پیش می روند. این فرضیه ها با وجود آشفتگی روانشناختی زمینه‌ ای در خانم های جوان را شامل می شود که مشخصه های اصلی آن شامل اجتناب از رسیدن به وزن بدنی مناسب در بلوغ و تحریف تصویر بدن است. در این نوع اختلال بیمار از افزایش وزن و چاق شدن هراس دارد و از خوردن غذا های کربوهیدرات دار و انرژی زا به ویژه چربی دوری می کند و سعی می کند از طریق گرسنگی کشیدن تمرین یا ورزش بیش از حد خوردن ملین ها و قرص های لاغری از وزن خود کم کند.

تحریف تصویر بدن علی الخصوص در ارتباط با ران ها ، سینه و کمر است که می ‌تواند این میزان با بالا رفتن وزن کم شود. بسیاری از مشخصه های جسمی نظیر  یبوست ، حساسیت به سرما ، علائم ثانویه جنسی و گرسنگی کشیدن به حساب می‌ آیند و در ۲۰ درصد از موارد فقدان قاعدگی قبل از کاهش وزن نیمی از بیماران با وجود آن که لاغر هستند اما کار زیادی از خود میکشند. به طور کلی بیماران مبتلا به اختلالات خوردن از نوع بی اشتهایی روانی یا پر اشتهایی روانی به گونه افراطی نگران وزن غذا و شکل بدن خود هستند.

این بیماری در سنین ۱۰ تا ۳۰ سالگی آغاز می شود و بعد از ۱۳ سالگی روند صعودی دارد و اوج آن نیز در سنین ۱۷ تا ۱۸ سالگی برای دختران است که ۸۵ درصد از میان ۱۳ تا ۲۰ سالگی مبتلا می شوند. در ادامه در رابطه با نشانه های این اختلال و راهکار هایی برای درمان آن اطلاعات جامعی ارائه خواهیم داد.

بیشتر بدانید : مهمترین دلایل غذا نخوردن کودک و راه های مؤثر جهت رفع آن

نشانه ها و درمان اختلالات خوردن از نوع بی اشتهایی روانی

افراد مبتلا به این اختلال که بیشتر زنان را در بر می گیرد پوست بسیار خشکی دارند و ممکن است کرک داشته باشند. صفات ثانویه جنسی در آنها مشهود خواهد یافت و پایین بودن دمای بدن ، کاهش فشار خون و کم کاری قلب نیز امکان دارد در شخص به وجود بیاید. کمبود استروژن موجب شکستگی و پوکی استخوان ها و افزایش کلسترول خون می گردد.

اشخاص مبتلا به بی اشتهایی عصبی ۹۵% مؤنث هستند که آن را در سنین نوجوانی و جوانی تجربه می کنند. این اختلال بیشتر در دختران رخ می دهد و میزان شیوع آن در مشاغلی که وزن کم بدن مهم است ، برای نمونه در میانه ژیمناستیک کاران و مدلینگ ها و مانکن ها شیوع بیشتری دارد.

راهکار های دیگری که در اختلالات خوردن بی اشتهایی ارائه شده است شامل موارد زیر می باشد :

در بیشتر اوقات افراد مبتلا به این بیماری تمایلی به رفتن به بیمارستان و کلینیک های درمانی ندارند. به همین علت اولین هدف برقراری رابطه درمانی است به خصوص در مورد افرادی که وزنشان کمتر از ۳۵ کیلوگرم است که با توجه به قد و وزن بلوغ ضرورت دارد.

برای رفع این اختلال بیمار باید در هر هفته حدود ۵ کیلوگرم وزن اضافه کند و با خوردن روزی است ۳ تا ۵ کالری به این میزان افزایش وزن برسند. در موارد بسیار شدید کاهش وزن که احتمال مرگ بیمار نیز وجود دارد و بیمار از انجام اقدامات درمانی خودداری می کند ، تنها روشی که می ماند تغذیه درون وریدی یا معده می باشد.

عکس آن بر روی بیمارانی که بستری هستند می باشد که بعد از بستری کردن می توان بالا رفتن وزن شان را به وسیله پاداش های مشروط به خوردن ایجاد کرد. این امتیاز ها می تواند مثل رفتن به مرخصی ، غذا خوردن با کنترل کمتر ، تلفن کردن و … باشد. در رابطه با بیمار آمار اختلال به خوردن از کم اشتهایی روانی این نکته را باید بدانید که روان درمانی نتیجه بهتری نسبت به دارو درمانی خواهد داد.

بیشتر بخوانید : بهترین خوراکی‌ های چربی سوز شکم

اختلالات خوردن از نوع پر اشتهایی

این نوع اختلالات خوردن نظیر دیگر اختلال ذکر شده شیوع آن در خانم ‌ها بیشتر از آقایان است اما خانم های جوان ۱ تا ۳ درصد احتمال ابتلا وجود دارد. آغاز شیوع این اختلال در میان سنین ۱۸ تا ۲۱ سالگی است و علائم آن پرخوری روانی می باشد. طبق گزارشات به دست آمده حدود ۴۰ درصد از دختران دانشجو به این اختلال دچار شده اند. بعضی بر این باورند که اختلال خوردن پر اشتهایی روانی با طبقه اجتماعی بالا و فرهنگ غربی رابطه دارد ولی شواهد دیگر حاکی از آن است که بالا رفتن شیوع آن در طبقات اجتماعی پایین تر و اقلیت‌های قومی می باشد اما مشخصه های این اختلال چیست؟

در این نوع اختلال نظیر بی اشتهایی ، بیمار در رابطه با وزن و شکل بدن خود نگرانی افراطی دارد. مشخصه های اساسی پر اشتهایی روانی دوره های عود کننده پرخوری می باشد. علاوه بر احساس عدم کنترل در خوردن غذا در زمین مراحل استفراغ عمدی استفاده از نسخه رژیم غذایی با محدودیت های بالا ناشتا ماندن یا ورزش سنگین برای جلوگیری از چاقی و استرس ، نگرانی دائمی در رابطه با وزن و شکل بدن معمولاً حدود یک سال پیش از اقدام به استفراغ آغاز می شود.

ممکن است زیاده روی در خوردن بر اثر ناراحتی و گرسنگی آشکار شود و حالتی اجباری و وسواسی دارد. غذا اغلب در مقادیر زیاد خورده می شود که به احساس گناه ، ناراحتی و نفخ کردن منجر می شود. هر چند ممکن است برخی از آنها چاق تر یا لاغر تر از حد طبیعی باشند نگران شکل بدنشان هستند. در رابطه با اینکه دیگران چگونه می اندیشند بسیار برایشان حائز اهمیت است. مبتلایان به پاکسازی خود اشتهایی روانی در معرض خطراتی چون پارگیمعده و مری بر اثر استفراغ شدید و مکرر ، فرسایش مینای دندان و بالا آوردن خون قرار می گیرد و از دست دادن وزن بدنشان از جمله پیامدهای این اختلال به حساب می آید. فقدان قاعدگی و قاعدگی های نامنظم ممکن است حتی در شرایط کم وزنی نیز رخ دهد.

ویژگی های کلی این اختلال شامل خلق افسرده ، خواب ناکافی ، خیال پردازی در رابطه با خودکشی ، عزت نفس پایین ، رفتارهای تکانشی مثل مصرف دارو و الکل شبه خودکشی یا دزدی ممکن است دیده شود. در ادامه در رابطه با راهکار هایی برای درمان این اختلال ارائه خواهیم داد همچنان با ما همراه باشید.

پیشنهاد می شود مقاله آشنایی با انواع غذاهای فیبردار برای تناسب اندام را مورد مطالعه قرار دهید

راه کارهای مؤثر در درمان اختلال خوردن از نوع پر اشتهایی روانی

از هدف های عمده درمان این اختلالات شامل کم کردن وزن ، گرسنگی دادن به خود ، کاستن از پرخوری و عدم پرداختن به مشکلات خانوادگی و عزت نفس پایین است. اکثر بیمارانی که به این اختلال بدون عارضه مبتلا می شوند و نیازی به بستری ندارند. به طور کلی مبتلایان به پر اشتهایی از نوع اختلالات خوردن غذا در رابطه با نشانه های خود راز پوش نبوده به همین علت درمان سرپایی زیاد دشوار نخواهد بود.

طول دوره روان درمانی در این اختلال زیاد است و ممکن است چندین سال طول بکشد. در مواردی نیز که پرخوری ازکنترل خارج بوده و اوضاع وخیم است بستری شدن ضروری می ‌باشد. داروهایی نظیر ایمی پرافین ، دیپرامین و مهارکننده‌ های مونوآمین اکسید از از نوع داروهای ضد افسردگی بدون ارتباط با وجود اختلال خلقی هستند که پرخوری و رفتار پاکسازی را کم میکند. اختلال پر اشتهایی روانی از کم اشتهایی روانی بیشتر است در کوتاه مدت اکثر بیماران مبتلا به این اختلال می توانند در برنامه ها شرکت کرده و حدود ۵ درصد بهبود در پرخوری و پاکسازی داشته باشند. در میان بیماران سرپایی نیز بهبود حدود ۵ سال درمان پیدا خواهد بود. اما متأسفانه در برخی موارد این اختلال درمان ناپذیر است و بهبود خود به خودی ممکن است تا حدود یک تا دو سال روی دهد.

 اختلال هرزه خواری و درمان آن

هرزه خواری تعاریف مختلفی دارد و رایج ترین آن عبارت است از خورد مکرر مواد غیر خوراکی و غذا های غیر عادی است. این نوع اختلال بیشتر در کودکان و خردسالان شهوت پیدا میکند و در ۵۰ درصد از کودکان کوچکتر اتفاق خواهد افتاد. اختلال هرزه خواری در کودکان محروم امکان دارد نشانه صبر و گرسنگی باشد. ویار در دوره حاملگی شایع است به گونه ای که در برخی فرهنگ ها مواد غذایی خوراکی نظیر خاک رس یا زغال در زنان باردار دیده می شود. نکته قابل توجه اینکه هرزه خواری با عقب ماندگی ذهنی و بیماری روانی نظیر اسکیزوفرنی مزمن و اوتیسم رابطه دارد.

ممکن است این اختلال نوع پاسخ زیستی به آهن و روی باشد و برخی بیماران غذاهای خاصی می خورند که به نظر می رسد به آنها اعتیاد یا وابستگی دارند. در برخی کشورهای پیشرفته برای درمان اسهال یا کاهش گرسنگی مردم خاک می ‌خورند. از درمان این اختلال این است که اطرافیان بیمار باید بفهمند که آیا بیمار از غذایی رنج می برد یا خیر. همچنین اگر شخصی به بیماری روانی دیگری و علائم آن را دارد تحت نظر روانشناس بیماری او به گونه‌ای مناسب درمان شود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false