×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۲۶ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
انواع بی ‌انگیزگی و دلایل آن - تصویر شاخص

انگیزه نیروی محرکه انسان جهت دستیابی به اهداف و خواسته هایش می باشد . گاهی اوقات با وجود این نیرو و اراده هدفی وجود ندارد و یا اگر هدفی هست دور از دسترس مبهم و از هم گسیخته است که راه رسیدن به آن مشخص نیست . در این جا می توان گفت مهمترین دلایل بی ‌انگیزگی نداشتن هدف منطقی و در دسترس می باشد . در واقع این حالت ممکن است در هر دوره‌ای از زندگی اتفاق بیفتد و بروز آن ناشی از دلایل مختلفی می باشد . در این مقاله ما در رابطه با دلایلی که موجب نبود انگیزه در افراد می شود را مورد بررسی قرار می دهیم و شما را با انواع آن بیشتر آشنا می نماییم ، با ما همراه باشید .

مطالب مفید : دلایل از دست دادن انگیزه و راهکارهایی جهت بازگرداندن آن

اصلی ترین دلایل بی انگیزگی

اصلی ترین دلایل بی انگیزگی

نبود اعتماد به نفس

در واقع میان اعتماد به نفس و انگیزه رابطه مستقیم و دو طرفه وجود دارد به نحوی که بی ‌انگیزگی موجب عدم کارایی شما می شود و این عدم کارایی نیز موجب احساس نا کارآمدی و مفید نبودن و در آخر کاهش اعتماد به نفس می گردد . فقدان اعتماد به نفس به شما می ‌گوید که در هیچ کاری موفق نخواهید بود و نمی ‌توانید هیچ کار مفیدی انجام دهید .

افسردگی

نبود انگیزه و اعتماد به نفس زیر مجموعه های اختلال افسردگی می باشند . در واقع افسردگی یک معضل بسیار آزاردهنده و شایع می ‌باشد و اگر در زمان مناسب به آن بی توجهی گردد موجب پایین آمدن کیفیت زندگی تان خواهد شد . برای شناختن این اختلال شما لازم است علائم آن را بشناسید . افسردگی یک روند صعودی دارد که از مقدار کم آغاز می ‌شود و به افسردگی حاد و شدید می رسد . پیشنهاد می شود که در صورت مشاهده کوچک ‌ترین علائم افسردگی و قبل از رسیدن به مرحله حاد جهت درمان آن اقدام نمایید .

عدم محرک بیرونی

اصلی ترین محرک درونی انسان انگیزه است ، در واقع انگیزه نیرویی است که از درون شما را تقویت می کند . اما یکی از عوامل تأثیرگذار در ایجاد انگیزه‌های درونی محرک های بیرونی می باشد . محرکه ی درونی شامل تشویق ، پول ، امکانات ، توجه و … می باشد . نداشتن تحرک ، عدم فعالیت مفید ، استفاده از مشروبات الکلی و مصرف مواد مخدر ، قیاس خود با دیگران ، عدم خودشناسی ، ارتباط معیوب با اطرافیان و … برخی از مواردی از سبک زندگی بی کیفیت و ناسالم است که موجب نبود انگیزه می شود . اگر به شناخت صحیح از خود برسید و اهداف خود را تعیین کنید می توانید به‌ صورت مؤثری سبک زندگی خود را انتخاب نمایید .

بیشتر بخوانید :دلایل بی حوصلگی در محیط کار و راه هایی برای رفع آن

بی انگیزگی تحصیلی

بی انگیزگی تحصیلی

اکثر انسان ها دوست دارند در زندگی با انگیزه پیش بروند و از پیشامد هایی که در اطراف آنها رخ می دهد لذت ببرند . این احساس به خصوص در خانواده هایی که مایلند فرزندان خود به خصوص نوجوانان آن انگیزه و هدف داشته بیشتر است . در واقع خانواده بهترین جملات را می ‌گویند تا نوجوان شان برای انگیزه تحصیلی و موفقیت تشویق کنند . به کار بردن جملاتی مثل ” درس بخوان تا بزرگ شوی و در آینده برای خودت کاره ای شوی” یا ” تنها وظیفه تو درس خواندن است ” ممکن است این چند جمله ساده نوجوان را دچار فشار و حتی بی انگیزگی تحصیلی نماید . آمار و تحقیقات به دست آمده نشان می دهد بی انگیزه بودن در نوجوانان اغلب از دوره راهنمایی آغاز می شود و تا دوره دبیرستان به اوج خود می رسد . در واقع هر چه مقطع تحصیلی بالاتر می رود تأثیر انگیزه ها هم پیچیده تر شده و در نوجوانان بخصوص پسران آشفتگی بیشتری را به بار می ‌آورد . در واقع عوامل اصلی که شامل عدم انگیزه میان دانش‌آموزان حین تحصیل می شود شامل افسردگی ، اضطراب ، استرس مداوم ، فشار بیش از حجم مدرسه یا والدین و یا حتی ناتوانی در یادگیری اشاره نمود . در واقع اگه انتظار پدر و مادر یا اولیای مدرسه فراتر از ظرفیت هوشی فرزند و دانش آموز باشد این امکان وجود دارد که سعی در پیشرفت زیاد فشار بیش از حد وارد می ‌کند که نهایتاً دانش‌آموز را دچار سرخوردگی تحصیلی می کند و شکست های مداوم موجب می شود احساس بدی در او پدید بیاید . ناگفته نماند که با وجود این علائم اعتماد به نفس او کاهش یافته علائم افسردگی پس از مدتی در دانش‌آموز بیشتر و بیشتر بروز خواهد کرد .

دانش آموزانی که دچار بی‌انگیزگی می شوند بیشتر در معرض سرزنش و نکوهش والدین قرار می‌ گیرند و اگر دچار بد خوابی ، بی اشتهایی ، احساس خستگی ،درماندگی مداوم و خلق نامتناوب بشوند بیشتر آنها دچار افسردگی هستند. برای درمان و رفع این مشکل شما ابتدا باید عوامل پدیدآورنده نبود انگیزه را مورد بررسی قرار دهید و پس از تعیین شدن عامل یا عوامل ایجاد کننده مداخلات درمانی صورت گیرد و شناخت درمانی و درمان های انگیزشی و تقویت رفتاری در نوجوانان توصیه می گردد همچنین پیشنهاد می شود در صورت لزوم از جلسات خانواده درمانی و درمان های والدین نیز برای کاهش عوامل تنش زای محیطی استفاده شود . روانشناس و مشاوران در این زمینه نیز کمک به سزایی خواهند نمود .

بیشتر بدانید : افزایش انگیزه در درس خواندن

دلیل بی انگیزگی شغلی و عدم انگیزه در کارکنان

دلیل بی انگیزگی شغلی و عدم انگیزه در کارکنان

اصلی ترین دلیل در این رابطه بی هدف بودن کارکنان می باشد . بسیاری از شرکت ها به جای آن که سعی کنند به کارکنان خود انگیزه بدهند باید از بی ‌انگیزه شدن کارکنان خود جلوگیری کنند . طبق تحقیقات به دست آمده رفتار و عملکرد مدیران به مشکل و بی انگیزگی پرسنل اضافه میکند ، همچنین مدیران برای تغییر این وضعیت می ‌توانند کار های مفیدی انجام دهند . برای آنکه علاقه این شیفتگی را که کارکنان در ابتدا شروع کار خود دارند حفظ کنیم مدیریت باید به اهدافی که عده زیادی از کارکنان در کار خود در پی آن هست بر آورد و آن را اجرا نمایند این اهداف شامل :

برابری : مسائلی نظیر دستمزد ، مزایا و امنیت شغلی با پرسنل به طور عادلانه و برابر رفتار کنند

موفقیت : احساس افتخار کردن از شغل و از کارفرما

همراهی و رفاقت : به معنی داشتن روابط خوب و پربار با همکاران

در واقع برای نگهداری یک نیروی کار علاقه‌ مند مدیریت باید تمامی این اهداف را تأمین کند . در شرکت هایی که تنها یکی از این اهداف تأمین می شود . کارکنان یک سوم علاقه مندی کارکنانی را دارند که شرکت ‌ها تمامی این اهداف را برآورد می نمایند . این اهداف به هیچ عنوان نمی توانند جایگزین یکدیگر شوند ‌. شناختن و درک کردن صحیح پرسنل نمی‌ تواند جایگزین دستمزد خوب شود و همچنین پول نمی تواند جایگزین حس افتخار و سربلندی از انجام یک کار گردد و سربلندی به تنهایی هیچ تضمینی را ایجاد نخواهد کرد .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false