×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  یکشنبه - ۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
ترس از افراد سمی وراج

وقتی توصیف و مثال های انواع ترس سمی می پردازیم از شناختن افراد بسیاری که ممکن است آنها را دوست نداشته باشیم ، تعجب خواهید کرد. بعضی از ویژگی های آنها را تحت عنوان چه کسانی برای من سمی هستند، بیان کرده ام با مراجعه به آن لیست متوجه می شوید از چه کسانی باید اجتناب کنید، شما می فهمید که افراد سمی در چندین دسته بندی قرار می گیرند. حتی ممکن است با قرار دادن خودتان در این دسته بندی ها تعجب کنید. اگر درون این دسته بندی ها خودتان را قرار ندادید، ناراحت نباشید. بدانید که دانستن بهتر از ندانستن است. دانستن اینکه شما یک نوع رفتار سمی دارید و از رفتار خودتان خبر داشته باشید به شما این قدرت را می دهد که کاری درباره ی آن انجام دهید و رفتارهای سمی خودتان را تغییر دهید. در ادامه خواهید دید، چگونه می توانید این تغییرات را به وجود آورید.

مطالب مرتبط : آدم های سمی چه نوع اشخاصی می باشند ؟

ترس سمی از آدم هایی که در تلاش شکست شما هستند

آنها دوستانی انتخاب می کنند، آنها مثل چاقویی در مهمانی ها هستند. آنها زبانی دارند که می تواند صخره ای را بشکافد دسته ی اول این قبیل افراد خودخواه، تنفر آمیز، خسیس، حق به جانب، تحقیرکننده، تحدید گر، خود برتر بین، تهاجم گر، انتقادگر، طعنه زن، گستاخ، زیردست و عیب جو هستند. این قبیل افراد اعتماد به نفس کمی دارند، به همین دلیل از دیگران ایراد می گیرند. آنها از تحقیر کردن و عیب جویی دیگران لذت می برند. آنها دوست دارند دیگران را مسخره کنند. به خصوص غریبه ها را وقتی مثلا در یک رستوران با هواپیمایی می نشینند به راحتی به شما نگاه می کنند و به طور مثال می گویند نگاه کن چه آدم چاقیه یا اینکه چه مرد زشتیه ! شما نیز ممکن است هدف انتقادهای سخت و زننده ی آنها قرار بگیرید.

این قبیل افراد اغلب پشت سرهم حرف می زنند. آنها به راحتی از شما انتقاد می کنند و می گویند: آن لباس ها اصلا شما را چاق نشان نمی دهد اگر یه کم چاق به نظر بیایی بهتره. این قبیل افراد، اگر شما ترفیع بگیرید، می گویند: چقدر شرکتی که در آن کار می کنید خوب است که برای انگیزه دادن به شما ترفیع می دهد. اگر با رژیم سخت وزن کم کنید این قبیل افراد به شما می گویند که نباید آنقدر وزن کم کنید چون مریض می شوید. از نظر این قبیل افراد هیچ چیز خوبی وجود ندارد. آنها در پس همه چیز سایه های شوم را می بینند.

ترس سمی از افرادی قبیل افراد برای بالارفتن خودشان شما را می شکنند. این قبیل افراد که احساس ناامنی و اعتماد به نفس کمی دارند از جانب شما و تمام اطرافیانتان احساس خطر می کنند، تنها راهی که آنها می توانند سر خود را بالا بگیرند این است که دیگران را به اندازه ی خودشان کوچک کنند. آنها به دنبال عیب جویی در شما هستند چون با تنگ نظری به شما نگاه می کنند.

بیشتر بدانید : انواع رفتار اجتماعی

ترس از افراد سمی وراج

آنها باید کزاز بگیرند. آنها دهها کتاب در زمینه این که چگونه حرف بزنند می خرند در حالی که فقط باید چگونه حرف نزدن و ساکت ماندن را یاد بگیرند. آنها همیشه عامل آزار و اذیت دیگران هستند. دلیل اینکه نتوانسته اید با آنها حرف بزنید این است که دائم در حال حرف زدن هستند. آنها صدایی دارند که تشخیص آن مشکل است. دو ساعت طول می کشد تا به آنها بگویید برای حرف زدن با شخص خاصی باید کوتاه و گزیده حرف بزنند. شخص وراج، خیلی خودخواه، آزاردهنده و بی ادب است، خیلی حرف می زند، به دیگران توجه ندارد، نمی تواند با دیگران ارتباط خوبی داشته باشد و کسل کننده است. با ترس سمی از این افراد تنها راه هل کناره گیری از آنان می باشد.

وراجها افرادی هستند که دائم در حال حرف زدن هستند و اصلا ساکت نمی شوند و این قبیل افراد سمی جریان افکارشان را برای هر کسی که در اطرافشان باشد، به کار می اندازند و به زبان می آورند و اغلب خیلی کم به آنچه می گویند، توجه دارند، آنها به شما تلفن می زنند و پشت سرهم وراجی می کنند. گویی وراجها با خودشان حرف می زنند و اصلا شما وجود خارجی ندارید. این قبیل افراد در مورد همه چیز و همه کس حرف میزنند و هیچ حد و مرزی برای خودشان قائل نیستند و دائم در حال نشخوار زبانی هستند و درباره زندگی خانواده، آشنایان و حتی کسانی که نمی شناسند، حرف می زنند.

ترس سمی از شایعه پراکنان

آنها به راحتی همه چیز را فاش می کنند. با یک تلفن زدن گرد و خاکی راه می اندازند که یک جارو برقی نمی تواند این کار را بکند. آنها حس شایعه پراکنی بسیار قوی دارند.

شایعه پراکنان افرادی غیرقابل احترام، عیب جو، بد، دو چهره، حقیر، سرزنش گر، وقیح، مرموز و آب زیرکاه، رقابت جو، آزاردهنده، حق به جانب، بد زبان، شکاک، خود رأی، خصومت آمیز، توطئه گر، منتقد، بی وفا، فضول، خسیس، پرخاشگر و عصبانی هستند.

این قبیل افراد به شایعه پراکنی و حتی قصه سازی درباره ی خودشان به شدت علاقمند هستند.

این قبیل افراد، فضولهایی هستند که بزرگترین تفریح آنها صحبت درباره ی بدبختی دیگران است. مثلا وقتی آنها درباره ی خیانت شوهر دوست مشترکشان به شما می گویند به شدت احساس خوشحالی می کنند و وقتی دوستتان لامپی را به سمت سر شوهرش پرت می کند و سرش را می شکند از تعریف کردن این ماجرا به شدت می خندند.

شایعه پراکنان معمولا اتفاق زیادی برای تعریف کردن در زندگی خودشان ندارند. آنها اغلب نیاز به پذیرش دیگران دارند تا احساس کنند مهم هستند. فکر می کنند اگر اطلاعات خوبی به شما بدهند شما آنها را بیشتر دوست خواهید داشت.

اگرچه این قبیل افراد از سرک کشیدن در زندگی دیگران لذت می برند، ولی هیچگاه هیچ چیزی را در مورد خودشان فاش نمی کنند. در واقع تنها چیزی که در زندگی آنها مرموز باقی می ماند، زندگی شان است. این افراد دو چهره با جذابیت و صمیمی نشان دادن خودشان از شما اطلاعات می گیرند و به شما تلقین می کنند که صمیمی ترین دوستشان هستید و شما را تخلیه اطلاعاتی می کنند. دلیل اینکه آنها هیچ وقت درباره ی خودشان اطلاعات نمی دهند این است که دوست ندارند کاری که خودشان انجام می دهند را شما نیز انجام دهید.

بیشتر بخوانید : دلایل ترس از تغییر و راهکار های مقابله با آن

آیا این چیزها برای شما آشنا نیستند؟

آیا افرادی شبیه آنچه مثالی که از دسته بندی ترس از آدم های سمی آوردیم را دیده اید؟ آیا دقت کرده اید با کسانی که زندگی می کنید، کار می کنید یا دوست هستید جزء این دسته بندی ها باشند؟ شاید با شخصیت کسی که با او ازدواج کرده اید، پی برده باشید یا شاید خودتان جزئی از افراد این گروه ها باشید. .

شاید توجه کرده باشید که بسیاری از افراد سمی ویژگیهای مشترکی دارند. با وجود این هریک این قبیل افراد ویژگیهای خاص و منحصر به فرد خودشان را نیز دارند.

معمولا یک فرد سمی که شما او را می شناسید، ممکن است ویژگی های چند نوع فرد سمی را داشته باشد. مثلا یک نفر ممکن است هم شایعه پراكن و هم وراج و هم دورو و دو چهره باشد.

بعد از آشنا شدن با افراد سمی مختلف، شما باید بفهمید که دقیقا چرا نسبت به آنها حس منفی دارید.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false