×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۸ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
انواع تیپ های شخصیتی - تصویر اصلی

تقسیم بندی تیپ شخصیتی به چهار تیپ مختلف تقسیم شده است که  یکی از دقیق ترین تقسیم بندی ها می باشد . قبل از خواندن هر مطلبی در زمینه ی تیپ شخصیتی چند نکته را نباید فراموش کنید .  اول از همه این که شخصیت انسان دارای پیچیدگی است و نمی توان به راحتی آن در قالب چند جمله توصیف نمود . توجه داشته باشید که چندین ویژگی های شخصیتی وجود داشته که در هیچ کدام از گروه های شخصیتی ذکر نشده است . به همین دلیل است که نمی توانید شخصیت خود را یک تیپ شخصیتی کاملا توصیف نمایید . در ادامه بررسی انواع تیپ های شخصیتی خواهیم پرداخت .

بیشتر بدانید : تعریف شخصیت و ارزیابی آن

انواع تیپ های شخصیتی

مشخصات تیپ شخصیتی A

افرادی هستند که دارای تیپ شخصیتی A می باشند . این گونه افراد بسیار رقابت جو ، کمال گرا ، احساس نسبت به زمان هستند . به همین دلیل است که معمولا افرادی که دارای این تیپ شخصیتی می باشند در حال انجام کار و یا پروژه ای هستند. گفته می شود که افراد تیپ شخصیتی A در زمانی که احساس نا امنی و عقب ماندن داشته اند ، به همین دلیل اسن که در همه در حال پی جبران گذشته می باشند . این گونه افراد می خواهند هر چه سریعتر به اهداف خود برسند و پیشرفت کنند. در صورتی که مدتی بیکار بنشینند و کاری انجام ندهند ، دچار عذاب وجدان می شوند . بزرگترین مشکل افراد این گروه داشتن استرسی بیش از اندازه می باشد . آن ها معمولا کار های زیادی را برای انجام دادن دارند  ، به همین دلیل هم برخی موارد از ترس این که نتوانند این کار ها به موقع انجام دهند دچار استرس می شوند .

انواع تیپ های شخصیتی - تصویر دو

ویژگی های تیپ شخصیتی B

افراد این گروه برعکس گروه قبل بسیار آرام و خونسرد می باشند . خیلی کم می توان افراد این گروه را دچار استرس و نگرانی کرد .  گذر زمان برای آن ها هیچ گونه اهمیتی ندارد . بیکاری و استراحت کردن برای آن ها خوشایند می باشد . افراد این گروه ، افرادی کمال گرا و به دنبال پیشرفت می باشند اما به اندازه ی گروه A رقابت جو نخواهند بود . بیشتر افراد در این گروه کار های خود را در آخرین لحظات انجام می دهند اما بالاخره آن کار را انجام می دهند . افرادی این تیپ از تیپ های شخصیتی در قید و بند زمان نیستند و کار های خود را بدون هیچ گونه استرسی انجام می دهند .

بخوانید مقاله روانشناسی چگونه شخصیت شما بر شخصیت فرزندانتان تأثیر می گذارد ؟ 

مواردی دیگر از تیپ های شخصیتی

ویژگی های تیپ شخصیتی C

این گونه افراد عاشق جزییات هستند . همیشه دوست دارند نحوه عملکرد اشیا مختلف را کشف کنند. به همین خاطر است که این گونه افراد به کار های فنی بسیار علاقه مند هستند . افراد گروه C  به هیچ عنوان به دنبال تحمیل عقاید شخصی خود به دیگران نیستند و حتی اگر از امری خوششان نیاید سعی می کنند آن را تحمل کنند . به همین دلیل است که گاهی اوقات دچار استرس و در مواقعی نیز دچار افسردگی می شوند . افراد دارای تیپ شخصیتی C در مقایسه با تیپ های شخصیتی گروه A و B بیشتر در معرض افسردگی می باشد . این افراد دوست دارند کار های خود را به خوبی انجام دهند . به همین دلیل هم معمولا کار کردن با دیگران برای این گونه افراد سخت می باشد و دوست دارند خودشان به تنهایی کارهایشان را انجام دهند . افراد این گروه معمولا درون گرا ، مستقل و باهوش هستند .

انواع تیپ های شخصیتی - تصویر یک

ویژگی های تیپ شخصیتی D

افرادی که دارای تیپ شخصیتی D هستند از عزت نفس کمتری برخوردار هستند و معمولا از تایید نشدن توسط دیگران در هراسند . همین موضوع سبب می شود که نتوانند با دیگران راحت صحبت کنند .  نمیتوان گفت این گونه افراد اجتماعی نیستند . اتفاقا افراد این گروه اجتماعی هستند و دوست دارند با دیگران رابطه برقرار نمایند ؛ اما همیشه به دلیل اینکه ممکن است رفتار هایشان مورد تایید قرار نگیرند ، می ترسند . برخی احساسات منفی مانند نگرانی ، استرس ، افسردگی و عصبانیت بیشتر به سراغ این گونه افراد  می آید . اتفاقات بسیار کوچک که ممکن است اصلا برای افراد دیگر بی اهمیت باشد ، این گونه افراد را آزار میدهد .

افراد می توانند به راحتی در هر تیپ شخصیتی که هستند ، تیپ شخصیتی خود را تغییر دهند یا حداقل یکی از ویژگی های آن را تغییر دهند . توجه داشته باشید که ویژگی های شخصیتی را به ارث نخواهیم برد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false