×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  پنج شنبه - ۷ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
انواع رفتار اجتماعی - تصویر اصلی

انسان درون اجتماع زندگی می کند و لاجرم رفتارهایی که از او سر می زند ، بخشی از آن ها در ارتباط با تعاملات اجتماعی است و یا به نحوی از طرف عوامل اجتماعی تحت تاثیر قرار می گیرد . به طوری که رفتار یک فرد در تنهایی متفاوت از رفتاری خواهد بود که در جمع از خود نشان می دهد . رفتار اجتماعی یعنی هر رفتاری که متضمن کنش متقابل دو یا چند انسان باشد . انسان به عنوان یک موجود اجتماعی از همان بدو تولد ، گرایشات اجتماعی از خود نشان می دهد . نیاز به کسب حمایت و امنیت ، شاید اولین نشانه های نیازمندی فرد به عوامل بیرونی است .

بیشتر بدانید : آموزش رفتار با نوجوان

شکل گیری رفتار اجتماعی

روان شناسان لبخند اجتماعی را که در حدود ماه های اول زندگی در نوزاد دیده می شود ، به عنوان اولین رفتار اجتماعی او با محیط اجتماعی خویش می دانند . این لبخند در تمامی نوزادان دیده می شود که به نظر می رسد کارکرد عمده آن جلب توجه اطرافیان و برقراری یک نوع ارتباط ساده با اجتماع است. شروع زود رس چنین رفتار هایی حاکی از اهمیت روابط و رفتار های اجتماعی برای فرد است ، هر چند این گونه رفتار ها مختص انسان نبوده و در اغلب حیوانات نیز دیده می شود ، نیاز به دوست داشته شدن ، نیاز به حمایت ، نیاز به کسب امنیت و نیاز به پیوند جویی از نیازهای اساسی انسان هستند که مازلو آن ها را در سلسله مراتب نیاز های خود قرار داده است و به اهمیت آن ها در خود شکوفایی فرد تاکید کرده است . روشن است در یک سوی این نیاز ها فرد و در سوی دیگر آن اجتماع قرار دارد . ارضاء این نیاز ها در ارتباط فرد با جامعه میسر خواهد بود.

انواع رفتار اجتماعی - تصویر یک

بیشتر بخوانید : ریشه ناهنجاری های اجتماعی به نقل از مهندس علیرضا رهیده

رشد رفتار اجتماعی از نوزادی تا دوره کودکی

ظهور و بروز رفتار اجتماعی شاید به همان ماه های اولیه زندگی نوزاد بر می گردد. زمانی که نوزاد لبخند اجتماعی اش را ظاهر می سازد و به این طریق هر چند به شیوه ای ساده رابطه خود را با افراد اطراف خود برقرار می کند . تعامل نوزاد با محیط تداوم پیدا می کند. هر چند در آغاز افرادی که به عنوان اجتماع برای نوزاد شناخته می شوند خیلی محدود بوده و اغلب شامل پدر و مادر و نزدیکان می شود ، اما به تدریج این روابط گسترده تر شده و به افراد بیشتری عمومیت پیدا می کند . به طوری که در سنین خاصی کم کم توجه فرد عمدتا معطوف به افرادی غیر از افراد نزدیک خانواده اش می شود. در حدود ۴-۵ سالگی ، کودک توجه خاصی به همسالان خود پیدا می کند و علاقمند ارتباط بیشتری با آن هاست و شاید علاقمند باشد مدت های زیادی از وقت خود را با آن ها بگذراند. این روند نیز به تدریج گسترده تر می شود و در سال های اول دبستان با علاقمندی بیشتری به برقراری روابط اجتماعی ظهور پیدا می کند . رفتار های اجتماعی در این دوران عمدتا از طریق بازی با همسالان نمود پیدا می کند . کودک با برقراری تعاملات جدید با گروه های جدید همسالان رفتارهای جدید را می آموزد و در موارد زیادی آن ها در رفتار های اجتماعی خود منعکس می سازد .

انواع رفتار اجتماعی - تصویر دو

هم چنین بخوانید : قدرت جذب و تأثیرات آن

رشد رفتار اجتماعی در نوجوانی و بزرگسالی

در سن نوجوانی گرایش فرد به گروه های اجتماعی بیشتر و بیشتر می شود و رشد رفتار اجتماعی آن بسیار بالا است . به طوری که این دوران با این ویژگی اساسی مشخص می شود که فرد علاقه شدیدی به برقراری روابط اجتماعی از خود نشان می دهد . به عضویت گروه های مختلف در می آید و در تعامل با این گروه ها رفتارهای اجتماعی خود را شکل می دهد . در سنین بعدی رفتار های اجتماعی پخته تر شده اند . فرد با انتخاب شغل ، ادامه تحصیل و انتخاب همسر رفتار های گسترده تر اجتماعی پیدا می کند . نقش های اجتماعی در این دوران مشخص شده اند و فرد رفتار های خود را بر اساس نقش خود در اجتماع و هویتی که به دست آورده ،  تنظیم می کند .

انواع رفتار اجتماعی - تصویر سه

انواع رفتار اجتماعی

رفتار اجتماعی را می توان به دو نوع بسیار گسترده تر تقسیم بندی کرد: « رفتار جامعه پسند» و « رفتار جامعه ستیز» رفتار جامعه پسند ، آن دسته از رفتارهایی را شامل می شود که مورد قبول جامعه بوده و با قوانین و هنجارهای جامعه مطابقت دارد . این نوع از رفتارها سازنده و در جهت پیش برد اهداف یک گروه یا اجتماع هستند ، مثل نوع دوستی ، از سوی دیگر رفتار جامعه ستیز رفتارهایی منفی هستند که با قوانین و معيارهای جامعه مطابقت ندارند و مورد قبول افراد جامعه نیستند و اغلب پیامدهای منفی اجتماعی را برای فردی که مرتکب این رفتارها می شود ، به همراه دارند . این دسته از رفتارها مخرب بوده و مانع پیش برد اهداف گروه یا اجتماع هستند که فرد در آن قرار دارد . تعیین اینکه کدام رفتار ، جامعه پسند و کدام جامعه ستیز محسوب می شود ، بر حسب منابع متعددی صورت می گیرد . دو منبع معتبر برای این بررسی قوانین رسمی در جامعه است و دیگر هنجارهای عرضی و فرهنگی آن جامعه. هر کدام از این منابع می توانند منبع تعیین کننده برای جامعه پسند یا جامعه ستیز بودن یک کنش اجتماعی باشند . هر چند در اکثر موارد بین این دو منبع هماهنگی وجود دارد ، ولی در مواردی نیز نا همخوانی هایی بین آن ها دیده می شود .

برای مطالعه مقاله بهترین روش جهت تقویت نیروی مثبت درونی بر روی لینک کلیک کنید

انواع رفتار اجتماعی - تصویر چهار

تفاوت های فرهنگی در رفتار اجتماعی

هر چند اکثر رفتار های اجتماعی در تمامی جوامع و فرهنگ ها معنی دار هستند و به آن ها به عنوان رفتارهای جامعه پسند یا جامعه ستیز توجه خاصی مبذول می شود ، اما برخی رفتار های اجتماعی در برخی فرهنگ ها اهمیت شایان توجهی پیدا می کنند . انواعی از رفتار هایی مثل ازدواج ، روابطه والد – فرزندی ، دوستی ، عضویت در گروه ها ، رفتار اجتماعی با همسایگان ، نوع دوستی ، همرنگی و … ، در جوامع متفاوت درجات متفاوتی از توجه را شامل خود می سازند . در جوامع روستایی رفتار ارتباطی با همسایگان به عنوان یک کنش اجتماعی اهمیت خاصی می یابد ، در حالی که در شهرهای بزرگ و صنعتی چنین روابطی چندان مورد توجه نیست .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false