×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۸ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
اهمیت اعتماد به نفس در زندگی و راه های بالا بردن آن - تصویر شاخص

شاید عبارت ” اعتماد به نفس داشته باش ” را بارها به عنوان یک نصیحت از طرف دوستان و اطرافیان خود شنیده اید و هرگز به آن عمل نکرده اید . به چه میزان در مورد خصوصیات رفتاری و ویژگی های افراد با اعتماد به نفس اطلاعات دارید ؟ یا از اهمیت اعتماد به نفس و مزایای آن در زندگی روزمره چه می دانید ؟ اعتماد به نفس یکی از موضوعاتی است که بعضی از اشخاص به واسطه نداشتن آن در کار و زندگی خود با مشکلاتی روبه‌ رو هستند . در این مقاله به بررسی نقش و اهمیت آن در زندگی و راه های مؤثر جهت افزایش اعتماد به نفس می پردازیم با ما همراه باشید .

مطالب مرتبط : بالا بردن اعتماد به نفس

اهمیت اعتماد به نفس و تعریف آن

در ساده ترین شکل ممکن می توان اعتماد به نفس را این‌گونه تفسیر کرد ؛ بدانید در چه زمینه هایی خوب هستید و چگونه ارزش هایی که در شخصیت تان وجود دارد را به دیگران انتقال دهید . این مفهوم را با غرور که موجب خود برتر بینی نسبت به دیگران یا خود کم بینی که باعث دست کم گرفتن خود می شود اشتباه نگیرید . چراکه میان این مفاهیم تمایز وجود دارد هرچقدر ارزیابی فرد از خودش و تطبیق آن با واقعیت موجود بیشتر باشد میزان اعتماد به نفس او نیز بیشتر خواهد شد . اهمیت اعتماد به نفس و شناخت آن به افزایش اعتماد به نفس اشخاص و حرکت آنها در مسیر صحیح کمک می کند . برخلاف تصور عموم مردم که فکر می کنند مثبت فکر کردن منجر به افزایش اعتماد به نفس می ‌شود باید بگوییم که گاهی افراط در مثبت اندیشی فرد را به غرور کاذب گرفتار کرده و از اعتماد به نفس واقعی دور می نماید . به این منظور که بعضی از افراد بیش از حد بر روی توانایی ها و قابلیت هایشان حساب باز کرده و در رابطه با مهارت هایشان اغرار می کنند .

با بیان موارد ذکر شده می توان گفت اعتماد به نفس از جمله مواردی است که می‌ تواند به یکی از خصوصیات مثبت هر فردی تبدیل شود . در عصر امروزی علم از نظریه هایی که در مورد اهمیت این موضوع ارائه می‌ دهد پشتیبانی می‌کند ؛ در ادامه همچنان با ما همراه باشید تا در رابطه با علل اهمیت آن صحبت نماییم .

مطالب بیشتر : تأثیر زبان بدن در اعتماد به نفس

علل اهمیت اعتماد به نفس

علل اهمیت اعتماد به نفس

برتری اعتماد به نفس نسبت به جذابیت ظاهری

طبق مطالعات به دست آمده زمانی که از گروهی از مردان عکس گرفته می شود از افرادی به خود عطر زده اند نسبت به افرادی که جذابیت ظاهری بیشتری دارند با اعتماد به نفس بالاتری در عکس دیده می شوند . نتایج یک تحقیق مشابه نیز نشان دهنده این است که در بسیاری از موارد لبخند زدن خانم ها و آقایان دو طرف را به یکدیگر جذب نموده و در نهایت منجر به خواستگاری و ازدواج می گردد . اهمیت اعتماد به نفس در روابط احساسی به ازدواج ختم می شود ؛ تحقیقات دیگر نشان دهنده این است که مردانی که زنان موفق زیادی در اطراف خود می بینند نسبت به خودشان احساس نارضایتی داشته و اعتماد به نفس خود را از دست می دهند‌ . آقایان باید با سعی و تلاش بیشتر به سطح موفقیت مطلوب برسند و اعتماد به نفس خود را تقویت نمایند .

ارتقاء شغلی به واسطه وجود اعتماد به نفس در زندگی

این موضوع را می ‌توان در موقعیت های گوناگون زندگی به خصوص شرایط کاری مشاهده کرد به گونه‌ای که افراد با اعتماد به نفس بالا پله های ترقی را سریعتر طی می کنند . صحت این ادعا را نیز یک موسسه تحقیقاتی تأیید نموده چراکه با مطالعاتی که بر روی این موضوع انجام دادند به ارتباط مستقیم میان سطح اعتماد به نفس در مدرسه ، دانشگاه و موفقیت شغلی در بزرگسالان پی برده اند . در واقع این نتیجه ‌گیری فقط به محیط کاری منتهی نمی‌شود و برخی از تحقیقات نشان دهنده این است که افرادی که با وجود انتقاد های دیگران همچنان با اعتماد به نفس کار خود را بر حسب توانایی های شان پیش می برند در آینده نیز موفق تر خواهند بود.

بیشتر بدانید : بهترین راهکار جهت جلوگیری از مقایسه خود با دیگران

اهمیت اعتماد به نفس و نحوه دستیابی به آن

نتایج بعضی از مطالعات نشان دهنده آن است که به جزء مواردی که مطمئن هستید به نتیجه نمی ‌رسید در سایر موارد اگر اعتماد به نفس بیش از حد داشته باشید به نتیجه دلخواه خود و در آخر موفقیت در کارهای تان خواهید رسید . این موضوع حتی اگر راه اشتباه را بروید نیز صدق می کند و در راه رسیدن به هدف تان کمک کننده است . در رسیدن به اعتماد به نفس و دستیابی به آن گام های مؤثری را باید دنبال و آن را در خود تقویت کرد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت .

ورزش کردن

تمامی شما با مزایای ورزش برای سلامتی آشنا هستید ؛ باید بدانید تأثیر ورزش بر روی اعتماد به نفس به قدری زیاد است که قابل توصیف نیست . زمانی که شما ورزش می کنید مقدار اندورفین آزاد می کنید که در آخر حس خوبی به شما دست می‌ دهد به گونه ای که احساس مفید بودن کرده و میخواهید کار صحیح را انجام دهید . در صورتی که تمرینات ورزشی تان را به طور مکرر تا مدت ها ادامه دهید بدنتان سالم تر مانده و همواره با اعتماد به نفس بیشتری در جامعه حضور خواهید داشت .

اهمیت به پوشش

اهمیت اعتماد به نفس و نحوه دستیابی به آن

تا به حال به فکر مرتب کردن کمد لباس هایتان نیفتاده اید ؟ پس تا کنون از معجزه اهمییت اعتماد به نفس و اثر آن چیزی نمی دانید . در واقع هر چیزی که شما می پوشید در اعتماد به نفس شما تأثیر مستقیمی دارد از همین ‌رو آراستگی در ظاهر می تواند نقش بسیار مهمی در بالا بردن اعتماد به نفس داشته باشد .

استفاده از زبان بدن

چگونگی فعالیت مغز و طرز تفکر اشخاص از فعالیت بدنی آن تأثیر می گذارد که به نتایج مطالعاتی که در این زمینه انجام شده است قرار گرفتن در موقعیت خاص مثل داشتن مشت های گره کرده یا با بازوان ورزیده موجب افزایش ترشح تستوسترون و به تقویت اعتماد به نفس کمک می کند .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false