×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  پنج شنبه - ۷ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
اهمیت و ارزش ازدواج در اسلام

ازدواج در اسلام از پسندیده ترین و مطلوب ترین جایگاه ها برای رسیدن به راه سعادت است . انتخاب شریک زندگی می تواند پاسخی مناسب به عالی ترین نیازهای فطری و غریزی انسان باشد . از منظر قرآن کریم ازدواج در اسلام را به عنوان پدید آورنده مطمئن ترین و آرام بخش ترین رابطه ها و آغاز گر زندگی با طراوات ، مودت و ایثار می داند . علاوه بر آرامش روانی به ارضای غریزه جنسی و ارمغان آور تعهد و تکامل اجتماعی و زمینه ساز بروز استعداد ها و توانمندی های نهفته در انسان است .

جهت مطالعه دیگر پست های روانشناسی در سایت پاکدشت نیوز بر روی لینک کلیک کنید .

فواید و آثار ازدواج در اسلام

بقای نسل

بر اساس سخن پیامبر اکرم (ص) که می فرمایند ازدواج کنید و صاحب فرزند شوید ، قطعاً من به زیادی شما در روز قیامت بر امت های دیگر مباحات می کنم . ازدواج در اسلام برای تولید نسل و از ثمرات آن محسوب می شود . بقای نسل هدف آفرینش است که همسران جوان با فرزند دار شدن موجب تحکیم این پیوند بین نسل ها می شوند و با تولد و پرورش فرزندان صالح و مؤمن در اصلاح و تربیت یک جامعه اسلامی و انسانی نقش بسزایی دارند .

تثبیت و تقویت صفات جنسی

با گذارندن دوره کودکی و رسیدن به دوره بزرگ سالی با پیدا نمودن هویت و نیازهای جنسی و ازدواج کردن و برگزیدن همسر برای خود این عامل را تثبیت می نمایید . از نظر اسلام با ازدواج کردن فرد علاوه بر حس بزرگی مسئولیت پذیر تر می شود و سعی در بر آوردن بهتر نقش جنسی خود می کند . با ازدواج بسیاری از دل مشغولی های دوران جوانی از بین می رود و ارزش ها و باورهای اجتماعی نقش تثبیت کننده تری را ایفا می کند . به طور کلی پیوند میان دختر و پسر روابط شان را از پراکندگی در می آورد و می توانند  احساسات عاطفی و جنسی خود را تقویت نمایند .

اجتماعی سالم و امن تر

ازدواج و تشکیل خانواده دادن موجب داشتن اجتماعی سالم و امن تر می شود که در آن گناه و هر گونه کار زشت و ناپسند کم تر می شود . محققان اجتماعی بر اساس تحقیقاتی که بر روی پانصد جوان انگلستانی انجام داده اند به این نتیجه دست یافتند که جوانان متعهد و متأهل کمتر از جوانان مجرد به سمت گناه و بزه کاری می روند که طبق همین تحقیقات پیامبر می فرماید بیشتر اهل جهنم مجردها هستند ، این سخن دلالت بر این دارد افرادی که تأهلی ندارند بیشتر گرفتار آتش جهنم می شوند  و مسلماً هرچه گناه و ناهنجاری بیشتر شود امنیت و سلامت جامعه بیشتر در خطر میافتد .

طبق نظریه دانشمند معروف درباره ازدواج ؛ در صورتی که راهی ازدواج در سن و سال طبیعی انجام شود باعث کم شدن فحشاء ، انحرافات جنسی ، مریضی های روانی ، تجاوز و هر آنچه اجتماع را به خطر میاندازد . این دانشمند نظر بر این دارد که عشق جوانان و نیاز های جنسی شان بیشتر از نیاز های اقتصادی آشکار می شود و ازدواجی که بر پایه عشق تازه و در دوران جوانی سرانجام گیرد عواقب بهتری خواهد داشت و بر سلامتی جامعه تأثیر مفید تری دارد .

شکوفا شدن استعداد ها و زمینه افزایش رشد

از طریق ازدواج استعداد ها و خلاقیت دختر و پسر جوان افزایش بیشتری دارد و همین امر موجب می شود فضایل اخلاقی و انسانی به فعلیت برسد و در صورتی که یک زندگی خود و مایحتاج خانه و همسر خود تلاش می کند روحیه مسئولیت پذیری آن افزایش پیدا می نماید . هم چنین دختران جوان هنگام بار داری و رسیدن به مقام والای مادری و رسیدگی امور فرزنداری و همسرداری به کمال روحی می رسد و سعی بر این دارد که تمامی استعداد های خود را برای اداره بهتر امور خانه داری و خانواده را به کار گیرد . در واقع ازدواج لطیف ترین و گرما بخش ترین رابطه ها و به فعلیت رساندن تمامی استعداد ها و قابلیت هاست .

فواید و آثار ازدواج در اسلام

چهار مورد از معیارهای مناسب ازدواج در اسلام

بلوغ جنسی

با رسیدن افراد از به سن بزرگسالی از لحاظ زیستی و روانی آمادگی کامل تری برای انتخاب همسر و ازدواج دارند به این معنا که در درون خود دیگر علاقه و نیاز به جنس مخالف را احساس می کنند و از لحاظ جنسی نیز به مرحله ای رسده است که بتواند همسر خود را ارضا کمند و خود نیز به نیاز جنسی برسد .

بلوغ عقلی

براساس سخن امام علی (ع) و دیدگاه ایشان از ازدواج در اسلام که می فرماید از ازدواج با افراد نادان و احمق پرهیز کنید . زیرا افراد نان نمی توانند سکان خانواده را به سمت مسیر سالم و رو به رشد بکشانند . معیار بلوف عقلی در ازدواج مرتبه ای است که انسان بتواند خانواده خود را در حد متعارف و قابل قبولی اداره نماید و مرتبه ای از بلوغ عقلی برسد که توانایی اداره خانواده ، فرزندان و رفع نیاز های آنان را داشته باشد وگرنه خانواده دچار هرج و مرج می شود و بحران مدیریتی خواهد شد .

رشد عاطفی

رشد عاطفی نیاز به ظهور رفتارهای شاشکار و همچنین قدرت برقراری روابط شخصی با دیگران ، درک متقابل طرف مقابل و حس همدلی را دارا باشد . ازدواج یک پیوند مسئولیت آفرین و تعهد آور است و فرد را به نوعی روابط احساسی و شخصی درگیر می کند که با کمال رشد عاطفی به نتایج خوبی برای تشکیل یک زندگی سرشار از احساس و پایدار خواهید رسید .

رشد اجتماعی

در صورتی که فرد از اعتماد به نفس خوبی برخوردار باشد و قدرت انتخاب ، مسئولیت پذیری بالا داشته باشد و به استقلال نسبی جهت انجام وظایف و انجام کنش های متعارف که در فرآیند جامعه پذیری شکل می گیرد رسیده باشد ، رشد اجتماعی فردی داشته است . همین امر موجب می شود که روابط اجتماعی و رشد اجتماعی فرد بر روابط بحسای و زناشویی خود تأثیر بگذارد . طبق مطالعات بدست آمده در ازدواج هایی با سنین کم ، آسیب ها و مشکلات خانوادگی در این قبیل ازدواج ها ناشی از رشد ضعیف اجتماعی زوجین یا یکی از آن دو و عدم آمادگی برای انجام وظایف خانوادگی و همسر داری نشأت می گیرد .

چهار مورد از معیارهای مناسب ازدواج در اسلام

مناسب ترین سن برای ازدواج در اسلام

بحث سن مناسب برای ازدواج و انتخاب همسر در میان جوامع مختلف ، متفاوت است و از مسائلی اساسی در ازدواج است که باید به طور کامل و مفصل در مورد آن بحث نمود . در این بخش چند موارد قابل بحث و تأثیر گذار در امر ازدواج در اسلام را بیان می کنیم :

۱- همانگونه که نیاز انسان به آب و غذا هر زمان که باشد باید بر آورده شود یعنی هنگام تشنگی به سراغ آب می رود و هنگام گشنگی نیز غذا می خورد ، نیاز های جنسی آن نیز با تشکیل خانواده و ازدواج باید رفع شود . همانگئنه که در بسیاری کتاب های شرعی و اسلامی بیان شده است خداوند این نیاز مقدس و غریزی را درون انسان قرار داده است که باید در زمان و سن مناسب باید مهار و برآورده شود . در صورتی که در زمان نامناسب و موقعیت بد انجام گیرد موجب انحراف در جامعه و فساد اخلاقی فرد در جامعه می گردد و ارزش های انسانی را تهدید می کند .

در نتیجه نباید این نیاز را به تأخیر انداخت و یا به طور ناصحیح و غیر طبیعی به ارضاء ان پرداخت . بر اساس همین مطلب امام علی (ع) می فرماید هرکه از شهوت و خواسته های جنسی خود اطاعت نماید به گمراهی کشیده می شود . به این معنا که اگر شهوت خود را کنترل نکند و در زمان مناسب و از راهی سالم که خداوند برای بنده اش قرار داده است وارد نشود به هلاکت و گمراهی می رسد .

۲- مورد دوم نقش خانواده در این زمینه است که زنان و مردان علاوه بر وظایف زن داری و همسر داری خود باید فرزندانشان را در یک محیط سالم و به طور صحیص پرورش دهند . در واقع خانواده نقش مهمی در رشد و نموی عقلی و تربیتی افرادی که به اجتماع تحویل می دهند ، دارند . بسیار مهم است که والدین خود به رشد عقلی و کمال دینی و اعتقادی برسند تا بتوانند فرزندانی سالم و صاحب کمال را از نظر بلوغ جنسی و عقلی پرورش دهند .

۳-با توجه به اصول و آموزهای دینی و با توجه به نقش فرد و نقش خانواده  سن  ازدواج در اسلام در هر مرحله و دوره از زندگی مجاز است به این صورت که ازدواج در کودکی نیز با شرایط خاص و رعایت قوانین اسلامی صحیح است . با بررسی اهداف و کارکرد های ازدواج ، زمان مناسب برای ازدواج ایام جوانی است و امامان معصوم به صراحت به جوانان توصیه نموده اند که در صورت توان اقدام به ازدواج کنند . هم چنین در متون دینی در مورد ازدواج در اسلام چنین بیان شده است که افراد را به ازدواج ترغیب می کنند و به افراد توصیه شده است همسری جوان اختیار کنند تا روابط آنها به مقتضای سنی هر دو طرف با روابط کلامی و غیر کلامی محبت انگیز همراه شود .

برقراری روابط احساسی و جنسی میان زن و مرد بعد از ازدواج امری متقابل است که در صورت آمادگی روانی زن و مرد تحقق پیدا می کند که در ایام جوانی با شور و نشاط جوانی متناسب و اگر فرد وارد مینسالی شود یا به انتهای دوره جوانی برسد آمادگی روانی برای تعامل نشاط بخش با همسر را نخواهد داشت .

 

با مطالعه موارد بالا درباره ازدواج در اسلام و سن مناسب ازدواج عاملی مهم در تداوم زندگی زناشویی است که در صورتی که سن ازدواج بسیار پایین باشد احتمال جدایی و از پاشیدگی آن زیاد است زیرا افراد در سن کم قابلیت لازم برای ایفای نقش همسر داری را ندارند که در عین حال ازدواج در سنین بالا نیز خطر طلاق را افزایش خواهد داد .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false