×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  سه شنبه - ۵ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
اوتیسم و نشانگان آن - تصویر چهارم

آسپرگر یکی از زیر شاخه های اوتیسم است افرادی که نشانه ی آسپرگر دارند از لحاظ روابط متقابل اجتماعی و رفتار های کلیشه ای شبیه افرادی هستند که اختلال اوتیسم دارند ولی مشکلات زبانی را ندارند . این مساله ربطی به سن آنها ندارد و سطح زبان این افراد با توجه به سن آنها از لحاظ دستور زبان ، کلمات و تلفظ خوب می باشد . در واقع یکی از مشخصه های نشانگان آسپرگر این است که کودک تا دو سالگی کلمات را ادا می کند و تا سه سالگی می تواند عبارت های ساده را ادا کند (مثلا برویم ، بای بای ، توپ من ) . برخی از کودکانی که  توسط دکتر آسپرگر توضیح داده شده اند قبل از این که راه بروند سخن می گفتند .

بیشتر بخوانید : آموزش رفتار با نوجوان

کودکان اوتیسمی

بسیاری از کودکان به طور بی واسطه در سن ۲ تا ۳ سالگی مانند بزرگسالان حرف می زنند . علاوه بر وجود تکلم مناسب در کودک ، نشانه دیگر وجود هوش طبیعی در اوست . به طور طبیعی باید هوش هر کودک ، در آزمون هوش بالاتر از ۷۰ بدست آید . چون توانایی هوشی و ادراکی کودکان دارای نشانگان آسپرگر در حد عادی است و والدین شان تا سن شروع مدرسه کودک شان و روشن شدن ضعف آنها در ده روابط اجتماعی ، پی به نشانگان آسپرگر نمی برند . از زمانی که دهه ۱۹۸۰ دکتر لورنا وینگ ، نشانگان آسپرگر را در دنیای انگلیسی زبان مطرح کرد ، محققین در مورد شباهت ها و تفاوت هایش با اوتیسم با عملکرد بالا علاقه زیادی نشان داده اند . از لحاظ تفکر و قوه ی یادگیری هر کدام از این دو اختلال، ضعف ها و قوت های خود را دارند . بعنوان مثال در مقاله دکتر کانر در مورد کودکی سخن گفته شده است که پازل ها را به خوبی تکمیل می کرد .

از طرف دیگر دکتر آسپرگر در مورد توانایی های بصری – فضایی توضیحاتی ارائه نداده، اما در مورد توانایی های تجسمی ، خلاصه برداری و سخن گفتن با قصد و نیت ، در بیماران خود توضیحاتی ارائه نموده است . او در اولین مقاله اش درباره نشانگان این اختلال می نویسد : « افکار این بیماران می تواند بسیار غنی و قوی باشد، مثلا یک پسر جوان با بیان کردن تفکرش در مورد موقعیت خود و سایر مردم ما را شگفت زده کرد. این امر به این دلیل شگفت آور بود که او ظاهرأ توجهی به محیط اطرافش نداشت ». دکتر آسپرگر همچنین می نویسد: «بیمارانش می دانند چه کسی با آنها خوب و چه کسی با آنها بد است. برخی از مطالعات نشان می دهند توانایی ارزیابی افراد مبتلا به نشانگان آسپرگر بهتر از مبتلایان به اختلال اوتیسم است. ”

اوتیسم و نشانگان آن - تصویر دوم

اگر چه افراد مبتلا به نشانگان آسپرگر به طور متوسط قدرت تصور و بیان بهتری نسبت به افراد مبتلا به اوتیسم با عملکرد بالا دارند (ما کاملا مطمئن نیستم که این قضیه درست باشد، زیرا در حال انجام مطالعات بیشتری هستیم، اما آنها در سایر حیطه ها نیز به همان اندازه ( نه کمتر ) نقص دارند. دکتر آسپرگر متوجه شد که تمامی بیماران وی زمخت بوده و اغلب راه رفتن را دیر شروع می کردند با توانایی های حرکتی خود را کمتر افزایش می دادند. اکثر آنها در ورزش ها ضعیف عمل کرده و به کلاس های تربیت بدنی مدرسه علاقه ای نداشتند. دکتر اسپرگر می گوید این افراد زمخت می باشند. همچنین تحقیقات جدید نشان می دهند وضعیت ظاهری کودکانی که نشانگان آسپرگر دارند، زمخت تر از کودکانی است که اوتیسم با عملکرد بالا دارند. (البته مطالعات دیگری دراین زمینه در حال انجام است).

محدوده ی دوم تفاوت این دو اختلال در رفتارهای تکراری افراد است. برخی از محققین به این نتیجه رسیده اند که کودکان دارای نشانگان آسپرگر به موضوعات غیر عادی علاقه دارند (مثلا ژوزف به جغرافیا علاقه مند بود)، در حالی که کودکان مبتلا به اختلال اوتیسم (چه حاد و چه مزمن) دست خط های تکراری نشان داده یا وسایل را به روش های غیر معمولی به کار می بردند. (به جدول ۱ توجه نمایید. البته تحقیقات بیشتری برای یافتن الگوی متمایز کننده در مورد این دو اختلال مورد نیاز می باشد.

آیا در تشخیص اوتیسم با عملکرد بالا از نشانگان آسپرگر تفاوتی وجود دارد؟

تفاوت های ویژه ای بین نشانگان آسپرگر و اوتیسم با عملکرد بالا در مجموعه ی DSM – IV آورده نشده است، به عنوان مثال در IV – DSM ذکر نشده که : کودکان دارای نشانگان آسپرگر باید خشن باشند . همچنین گفته نشده که : کسانی که نشانگان اختلال اوتیسم دارند، پازل ها را به درستی کنار هم قرار می دهند یا آنهایی که نشانگان آسپرگر دارند در درست چیدن پازل ها ضعیف می باشند . بنابراین ، چگونه می توان به درستی قضاوت کرد که کدام یک از اختلالات در فرزند شما وجود دارد زیرا ممکن است یک متخصص تشخیص دهد وی به نشانگان آسپرگر مبتلا است و متخصص دیگر تشخیص دهد که او اوتیسم با عملکرد بالا دارد.

در چنین موقعیتی تنها روش ممکن این است که اگر شرایط او با اختلال اوتیسم مطابقت نشان می دهد، نشانگان آسپرگر را کنار بگذاریم. در مجموعه ی GSM-IV تشخیص علائم اختلال اوتیسم مقدم بر تشخیص نشانگان اسپرگر است . این بدین معناست که اگر مشخص شد کودک شما اختلال اوتیسم دارد ، در این صوررت اما در این صورت دیگر از لحاظ وجود نشانگان اسپرگر بررسی نمی شود. ( برای داشتن اختلال اوتیسم  حداقل ۶ نشانه مشاهده شود که حداقل ۲ تای آنها به جنبه  اجتماعی، حداقل یکی به برقراری روابط و حداقل یک ویژگی به رفتارهای تکراری مربوط باشد، همچنین باید یکی از نشانه ها تا قبل از سن ۳ سالگی بروز کرده باشد از لحاظ تشخیص روش های دیگر می تواند چنین باشد که اگر کودکی به عنوان نشانی با آسپرگر تشخیص داده شد، او دیگر نمی تواند اختلال اوتیسم داشته باشد. شاید آنهان قبل از سن ۳ سالگی مشکلی نداشتند یا از لحاظ برقراری روابط با مشکلی مواجه نبودن ویا این که نشانه لازمه اختلال اوتیسم را طبق DSM- IV نشان ندهند.

درست، شما ممکن است بگویید بله، کودک من به نظر می رسد اختلال اوتیسم  داشته باشد، اما معمولا زود صحبت کرده و کلمات پیشرفته ای شبیه ژوزف به کار می برد. جالب است بدانید تحقیقات دانشمندان آمریکایی و استرالیایی نشان می دهند : کودکان دارای اختلال اوتیسم با عملکرد بالا به طور طبیعی در زمان خودش حرف زدم را شروع می کنند. حرف زدن به موقع برای تشخیص نشانگان آسپرگر کافی نیسم نداشته باشد. کودک هم باید به موقع حرف زدن را شروع کند و هم سایر نشانه های اختلال اوتیسم را نداشته باشد .

اوتیسم و نشانگان آن - تصویر سوم

اوتیسم و نقص در روابط متقابل  اجتماعی

۱ ) اشکال در استفاده از رفتار های غیر کلامی در تنظیم تعامل اجتماعی

۲) شکست در بر قراری ارتباط با همسالان ،  متناسب با سن .

۳) کمتر سهیم کدن دیگران در خوشی ها ، دست آورد ها و علایق خمود

۴) فقدان روابط اجتماعی و عاطفی

۵) تاخیر یا فقدان کامل رشد زبان

۶)مشکل داشتن در ادامه به دادن مکالمات

۷)زبان غیر عادی یا تکراری

۸)بازی هایی که از لحاظ سطح رشد و تحول متناسب نیستند .

۹) علایق شرورانه یا غیر عادی

۱۰)اصرار زیادی در انجام کار ها به روش های قبلی و شبیه به هم دارد.

۱۱)رفتار و ادا و اطوار های حرکتی تکراری دارد .

۱۲) خود را با احزای اشیا مشغول می کند .

اوتیسم و نشانگان آن - تصاویر پنجم

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false