×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۹ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
اولین سکنه پاکدشت - پایگاه جامع پاکدشت نیوز

این قلعه مامازند نسبت به دیگر روستاهای عزیز خانی از عمران و آبادانی کمتری برخوردار بود. به همین علت بود حتی در سفرنامه ناصرالدین شاه که در سال ۱۲۰۸ از جاده تهران مشهد صورت گرفت نامی از آن برده نشده است.

وقتی عزیز خان خواجه پس از قتل ناصرالدین شاه امور دهات خود را خودش به عهده گرفت ، مامازند فاقد سكنه بود و اراضی آن را هم ساکنین روستاهای همجوار عزیز خانی می کاشتند . ساختمانها هم برای نگهداری دام ها و انبارها مورد استفاده قرار می گرفت . شخصی به نام علی که از اقوام پدری ایل کرمانی و اهل کرمان بود یک سال گذرش به مامازند افتاد . از مباشر عزیز خان مامازند را اجاره می کند و یا شاید به کشاورزی به نسبت ارباب رعیتی در آن می پردازد . آن سال در آمد خوبی در قیاس با دیگر روستاهای معمور عزیز خانی حاصل می دهد . وقتی عزیز خان صورت حساب ها را می بیند ، علی کرمانی که عده ای می گویند پسر و یا از اعوان میرزا رضای کرمانی بوده است را نزد خود می خواند. وقتی او را می شناسد و توانایی او را در امر کشاورزی می بیند به او می گوید : تو بایستی پیش من بمانی و دهات مرا سرپرستی کنی، و لقبی را به او می دهد که اهالی قدیم مامازند او را بلوک باشی مینامیدند و هنوز هم قدیمی های اصیل و پیر مردان مامازند اقوام و فامیل پدری ایل کرمانی را بچه های بلوک باشی می نامند .

البته لقبی که عزیزخان داده بود بیوک باشی بوده است که اهالی بلوک باشی می گفتند..

علی کرمانی به عزیز خان می گوید: اقوام من در کرمان هستند، او پاسخ میدهد و پول می دهم نفر بفرست آنها را بیاور. وقتی فرستاده على بلوک باشی پیغام او را

می برد ، پدربزرگ جناب قنبر علی کرمانی با پسر عمو و پسر عمه اش عازم مامازند می شوند ، پنج خانواده دیگر هم که متوجه این ماجرا می شوند با آنها همراه می گردند.

پدربزرگ نگارنده عوض على موسوم به ملاعوض، پسر عموی ملاعوض کربلایی حسن و پسر عمه اش دادالله هم همراه می شوند.

به غیر از این سه خانواده که اقوام علی کرمانی (بلوک باشی) بودند پنج خانواده دیگر هم همراه آنها عازم مامازند می گردند . از جمله کربلایی محمد کرمانی –

کربلایی غلامحسین (درویش علی) – مهر علی – اجداد خاندان حسن کرمانی اجداد خاندان مصطفی کرمانی بودند .

پس از تصویب ثبت احوال اصولا نام های خانوادگی را بر اساس قومیت ، شغل، نسب، منطقه جغرافیایی، خاندان، اهلیت و… می دادند . لذا به هنگام دریافت شناسنامه ساکنین قلعه که از کرمان آمده بودند ، همه به کرمانی ملقب شدند . در حالی که برخی از اینان نسبت و نسبی با هم ندارند. البته در شهرها عده ای که فرهنگی بودند به هنگام دریافت شناسنامه نام های خانوادگی مناسبی انتخاب و اختیار می کردند .

پس از این هشت خانوار به تدریج به ساکنین قلعه مامازند افزوده شد . سلمان و شیخ حسین قمی دو برادر بودند که در جوانی از منطقه چهار دانگه شهر ری به پاکدشت آمدند و قدیمی ترین سکنه قلعه شدند و خانواده قمی را تشکیل دادند. . کربلایی محمد اسدبیگی از همدان، حسین علی عرب باقری از عربهای فشافویه که گله دار بود ، کربلایی نوروز تاجیک از ببر ، حاجی علی شیرین زبان و برادرش رضا شیرین زبان از جنوب ورامین، رحیم شاه محمدی از ملایر سکنه بعدی مامازند شدند و پس از آنان خراسانی ها علیجان خراسانی و خواهرش موسوم به نه نه حسین جمعیت ۴۰ خانوار کشاورز مامازند قلمداد شدند . سکنه بعدی قلعه که پس از هشت خانوار کرمانی به این منطقه آمدند . قبل از ورود به قلعه مامازند دارای نام خانوادگی بودند که از قبل به گونه ای این نام خانوادگی را اختیار کرده بودند. همین امر می رساند که آنها قبل از تصویب ثبت احوال در مامازند نبوده اند .

وجود وسعت اراضی و وسعت کشت و کار باعث شد برخی از این خانواده ها به خصوص خراسانی ها و ملایری ها در تشویق مهاجرت اقوام و وابستگان خود به مامازند اقدام کنند.

گسترش دانشگاه ابوریحان (دانشسرای مقدماتی تربیت معلم) موجب مهاجرت |افراد زیادی از دیگر مناطق ایران برای کار در این مرکز به مامازند شد که موجب ساختن خانه ها و منازل خارج از قلعه گردید.

به دلایل مختلف ساختار زندگی و معیشت روستاییان دچار دگرگونی شد که یکی از این دلایل همان از بین رفتن نهاد سنتی کشاورزی و کشت و کار اشتراکی زیر نظر مدیریت روستا (ارباب) بود.

بنابراین پس از اصلاحات ارضی تحول اساسی در کشت و کار به وجود آمد و حتی نوع کشت و تنوع محصولات دچار تغییرات کلی شد.

پس از اصلاحات ارضی نهاد روستا و سازمان های آن هم دچار اختلال گردید، دیگر از مباشر و حتی از کدخدا و دشتبان هم خبری نبود . لذا این موارد را پس از اصلاحات ارضی در جای خود مورد بررسی قرار میدهیم .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false