×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۱۵ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
علت اونیکوفاژی و نشانه های آن

در بسیاری از موارد وقتی که می بینیم فردی بر اثر استرس یا عادت نادرست ناخن خود را می جوید با اخطار به او گوشزد می ‌کنیم که این کار درست نیست و موجب ایجاد عفونت و آسیب های دهانی می شود و یا در زیبایی ناخن ها اختلال ایجاد می کند.این عادت بد به عنوان اختلال اونیکوفاژی یا اختلال جویدن ناخن به حساب می آید. این واژه به معنای عارضه آسیب شناختی مربوط به دهان و آراستگی با گاز گرفتن مزمن و غیرقابل کنترل ناخن‌ها به همراه است. این عامل به مرور زمان موجب خراب شدن ناخن و بافت اطراف آن می ‌شود. اما نشانه های این اختلال در فرد چیست ؟ و راهکارهای درمان آن چه می باشد ؟ برای پاسخ به سؤالات ذکر شده تا انتهای مقاله را با دقت مورد مطالعه قرار دهید.

مقاله پیشنهادی : اختلال پانیک چیست؟

علت اونیکوفاژی و نشانه های آن

علت اونیکوفاژی و نشانه های آن

اونیکوفاژی در دسته اختلالات وسواسی-اجباری قرار دارد و در صورت ابتلا به آن فرد به یک درمان حرفه ای جهت از بین بردن عوامل جسمی و روانی تأثیر گذار از جویدن ناخن قرار خواهد گرفت. از نشانه های جویدن ناخن که اغلب با آسیب ‌دیدگی ناخن ها منجر می شود و همراه با نشانه های روانی و جسمی است شامل موارد زیر می باشد :

-اضطراب و احساس پریشانی یا تنش پیش از گاز گرفتن

-احساس تنش یا حتی لذت بعد از گاز گرفتن

-ار بین رفتن بافت ناخن ها ، کوتیکول ها و انگشتان

-خجالت و شرمندگی به علت ظاهر صدمات جسمی که به به پوست و ناخن ها وارد می کند

-عفونت لثه ، داشتن آبسه ، آسیب های دندانی و مشکلات دهانی

کنترل نشدن این اختلال امکان دارد به روابط پیچیده خانوادگی و اجتماعی منجر شود. این نشانه ها بیشتر در افرادی است که به صورت مزمن ناخن های خود را می جویند و بدون شک یکی از این موارد را تجربه نموده اند. خوردن ناخن ها معمولاً در اوایل دوره کودکی آغاز م ی‌شود و در دوره نوجوانی به اوج خود می رسد و امکان دارد تا بزرگسالی با فرد باشد. در بیشتر اوقات این گونه رفتارها با بالا رفتن سن کم و توقف می یابد.

جویدن ناخن می تواند به ژنتسک مربوط باشد و به نظر می رسد برخی افراد زمینه ژنتیکی در جهت ایجاد رفتارهای تکراری متمرکز و مخرب در بدن را دارند. ممکن است تلالات خلقی و اضطرابی را از اقوام درجه یک به ارث برده باشد که منجر به اختلال جویدن ناخن شده است. خوردن ناخن ها همواره با اضطراب همراه است و طبق تحقیقات به دست آمده در این باره عمل جویدن ناخن موجب کاهش استرس ، تنش و حس کسل بودن می‌ شود. افرادی که به طور مداوم ناخن های خود را میخورد اقرار می کنند که هنگامی که احساس عصبی بودن ، تنهایی ، بی حوصلگی یا حتی گرسنگی دارند این کار را ناخودآگاه انجام می دهند.

مقاله پیشنهادی : روان درمانی چیست؟

راهکارهای درمان اختلال اونیکوفاژی

راهکارهای درمان اختلال اونیکوفاژی

در گذشته برای از بین بردن این عادت و درمان آن از داروهای مختلفی استفاده می کردند که معمولاً طعم تلخی داشته و بر روی ناخن ها قرار می دادند تا این عادت از بین برود. از دیگر شیوه هایی که برای مقابله با این اختلال انجام می دادند قرار دادن یک مانع که از تماس میان دهان و ناخن ها جلوگیری می کند. این موانع شامل پوشیدن دستکش معمولی یا دستکش های بدون انگشت ، جوراب و وسایل نگهدارنده جهت جلوگیری و رفع عادت مکیدن انگشت و جویدن ناخن به کار گرفته می شود. به کار بردن این وسایل می تواند مانعی جهت گاز گرفتن یا جویدن ناخن شود.

در موارد بهتر برای درمان می بایست در کاهش و از بین بردن عوامل حسی مرتبط با جویدن ناخن متمرکز شود. درمان شناختی رفتاری ، تمرین عادت معکوس و آرام سازی عضلات پیشرونده ، پذیرش و تعهد درمانی همراه با تکنیک خود یارری.

هرگونه درمان موفقیت آمیز برای جلوگیری از اونیکوفاژی با تقویت نقاط مثبت و پیگیری های معمول همواره احتیاج به اجازه و همکاری کودک یا بزرگسالانی دارد که این عادت را با خود به همراه دارند.

این اختلال امکان دارد به علت عادت ناشی از مکیدن انگشت دست یا انگشت شست باشد. امکان دارد بدون هیچ گونه نشانه ای در اثر یک وضعیت روانی اتفاق بیفتد. این اختلال می تواند با دیگر اختلالات هم چون اضطراب جدایی ، اختلال تیک ، اختلال نافرمانی مقابله جویانه ، شب ادراری و سایر موارد مربوط به سلامت روان نیز به همراه داشته باشد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false