×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۸ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
ایجاد تغییر

از اینکه تا این حد با شما رک و راست صحبت می کنم جدا معذرت می خواهم، اما بیایید بدون رودربایستی از آنچه رفتار بشری را جهت می بخشد صحبت کنیم، زیرا تصور می کنم بسیاری از مردم به هیچ وجه با اصولی که رفتارهای ما را تحت کنترل دارند آشنا نیستند. در حالی که می توان با به کار گرفتن این اصول، زندگی را کاملا دگرگون کرد و اگر آنها را درک نکنیم، زندگی به فعالیتی بیهوده و وقت تلف کردنی بی حاصل بدل خواهد شد. آیا شما نیز از جمله کسانی هستید که احساس می کنند زندگی شان نیاز به تغییر اساسی دارد؟ آیا با تمام وجود معتقدید باید تغییری را در خود و یا زندگی تان به وجود آورید؟ شاید همواره در جهت ایجاد تغییر تلاش کرده اید، اما چرا هیچ وقت چنین تغییری روی نمی دهد؟ چون نحوه ی شکل گیری رنج و خوشی در شما تغییر نکرده است. می دانید که باید تغییر کنید، می دانید که باید کاری را شروع کنید یا می دانید که باید ازدواج کنید، اما در عین حال معتقدید شروع همه ی این کارها به معنای تحمل ناراحتی است؛ بنابراین دست به کار نمی شوید و هر روز شروع این کار مهم را به تعویق می اندازید. چه باید کرد؟

 

کلید تغییر یافتن، معکوس کردن چگونگی شکل گیری احساس رنج و خوشی است.

ایجاد تغییر-پاکدشت نیوز

شاید شما نیز کسانی را بشناسید که مرتب می گویند: «دیگر وقت اش رسیده که ازدواج کنم.» آنها معتقدند ازدواج به معنای به دست آوردن امتیازات متعددی است: لذت، خوشحالی، امنیت و والاتر از همه، نوعی حالت روحی ناب؛ احساس یکی شدن. اما بمحض اینکه موقعیت ازدواج برای شان پیش می آید ناگهان پا پس می کشند. چون در ناخودآگاه آنها ازدواج به معنای سلب آزادی است. حتی برخی معتقدند ازدواج موفق، امری دست نیافتنی در جهان است. به نظر بعضی، عاشق شدن یعنی تمام وجود خود را برای دیگری صرف کردن، همواره در فکر او بودن و در نهایت شکست را تحمل کردن. کسی که دوستش داری بالاخره تو را ترک خواهد کرد و قلبت را می شکند. آیا تا کنون طعم چنین شکستی را چشیده اید؟ اگر نه، پس حتما در آینده خواهید چشید. اما اگر می خواهید ازدواج کنید و به تمام آنچه با ازدواج به دست می آید دست یابید، باید تحمل رنجش و ناراحتی را نیز داشته باشید. اشتباه نکنید، من از آن کسانی نیستم که میگویند فقط مثبت باشید. برخی توصیه می کنند به باغ نگاه کنید و بگویید در این باغ زیبا هیچ علف هرزی نیست. مرتب به خود تلقین کنید که همه چیز روبراه است تا حتما موفق شوید. باید چگونگی معکوس کردن احساس رنج و خوشی را بیاموزید . نه، من می گویم این باغ زیباست اما داخل آن پر از علفهای هرز است. پس اگر می خواهی از دیدن آن لذت ببری راه بیفت. علف ها را از ریشه بکن. ننشین و مرتب با خود تکرار نکن که خدایا چرا در باغ زندگی من علف هرز هست؟ نگو خداوندا چرا این قدر با من نامهربانی؟ حرکت کن. بدان که ناراحتی ها و ناملایمات هم بخشی از زندگی هستند. ممکن است دیگران ناراحت ات کنند و از تو انتظارات گوناگون داشته باشند، اما تو نیز از دیگران متوقع هستی، مگر نه؟ تو نیز بارها دیگران را ناراحت کرده ای. اگر در زندگی مشکلی داری با آن مقابله کن و با مشکلات روبرو شو. اغلب مردم تمایلی به روبرو شدن با مشکلات ندارند.

 

آیا عشق برابر است با تحمل رنج ؟

ایجاد تغییر- پایگاه پاکدشت نیوز

همان گونه که گفته شد، اکثر ما از آنچه در ذهن مان موجب ایجاد احساس رنج و یا شادی می شود آگاه نیستیم و به همین دلیل، زندگی مان بجای اینکه در کنترل خودمان باشد در کشاکش بین این دو نیرو قرار دارد. تصور کنید کسی که خیلی دوستش داشتید و تمام وجود خود را وقف او کرده بودید، شما را ترک کرده است. مسلما در چنین شرایطی، ناراحتی زیادی را تحمل خواهید کرد. ممکن است در ذهن تان چنین معادله ای شکل بگیرد: عشق برابر است با تحمل رنج . هر کسی که در ذهن خود چنین معادله ای رقم بزند، از آن پس سعی خواهد کرد دیگر به کسی نزدیک نشود. از جمع دوری میگزیند و به همین دلیل دیگر چندان مورد توجه دیگران نخواهد بود. احساسات خود را به کسی بروز نمی دهد و افسرده می شود. البته شاید در آینده با کسی آشنا شود و به وی علاقه مند گردد، حتی شاید به فکر ازدواج با او بیفتد اما زمانی که به نظر می رسد همه چیز بخوبی پیش می رود، ناگهان او به طریقی این حلقه ی دوستی را می شکند. مثلا در یک مهمانی مهم شرکت نمی کند، بدقولی می کند و یا بدون هیچ دلیلی با کسی که دوستش دارد بنای بدرفتاری می گذارد. زیرا ذهن اش به او می گوید: «بله، می دانم که از دوستی با او لذت می برم اما مطمئنم این عشق نیز به شکست ختم می شود. پس بهتر است قبل از اینکه رنج دوری اش را تحمل کنم او را کنار بگذارم.» بسیار تاسف انگیز است ، اما چنین فردی همیشه تنها خواهد ماند.

برای اینکه به چنین سرنوشتی دچار نشوید باید نحوه ی شکل گرفتن لذت و ناراحتی را در خودر تغییر دهید. در زندگی اغلب ما این نیرو ها به هیچ وجه کنترل شده نیستند ، در حالی که برای پیشروی مقتدرانه در مسیر زندگی ، باید افسار این دو نیروی هدایت کننده را در دست بگیریم.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false