×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  دوشنبه - ۱۱ مرداد - ۱۴۰۰  
true
false
تأثیرات ایموجی بر نحوه ارتباطات ما

نمادها و نشانه هایی که ما به وفور در پیام های متنی ، ایمیل‌ها ، چت‌ها و سایر شبکه‌ های اجتماعی از آنها استفاده می ‌کنیم ، ایموجی ها و شکلک ها است. این شکلک ها برچسب خاصی ندارند و تفسیر آنها به افرادی بستگی دارد که از آنها استفاده می کنند. در واقع بسیاری از احساسات یا پیام های خاصی که این شکلک ها مخابره می‌ کند میان همه افراد در سراسر دنیا مشترک است و گویی یک زبان خاص مشترک جهانی به حساب می آید. در واقع این نمادها در ارتباط های متنی ما در شبکه های اجتماعی و روش های دیگر به ما کمک می کند تا ابهامات در متن پیام را رفع کنیم و دقت و ظرافت ارتباط ما را بالا می برد. به همین علت بسیار پرکاربرد بوده و گاهی اوقات یکی از این شکلک ها ارزش هزاران واژه و عبارت را دارد.

در رابطه با تأثیرات این نمادها و کاربردهای هر یک از آنها در ارسال پیام و چت صحبت خواهیم نمود ؛ در ادامه با ما همراه باشید.

مطالب مرتبط : راهکارهای مؤثر جهت جلوگیری از وابستگی به شبکه های اجتماعی

تأثیرات ایموجی بر نحوه ارتباطات ما

ایموجی جهت کمک به درک پیام به هیجانات پنهان در پشت واژه ها به کار برده می شود. محققان می گویند همانگونه که ما در گفتگوی چهره به چهره به جز کلمات از حرکات بدن ، حالات چهره و لحن صدا استفاده می‌کنیم در گفتگوی دیجیتال نیز این کار به عهده نمادها است. آنها همان حرکات دست ما در فضای مجازی است که کمک می‌ کند هیجانات ، احساسات و خلاقیت را به روشنی بیان کنیم به گونه‌ای که جای ابهامی برای مخاطب باقی نماند. اما تأثیراتی که بر روی افراد دارد شامل هر یک از موارد زیر می باشد  :

تغییر الگوهای گفتاری

این علائم را به عنوان اطلاعات غیر کلامی می شناسند. این بدان معناست که ما آنها را به عنوان احساسات و هیجان مان می خوانیم نه به عنوان کلمات ارتباط هیجانی. این نماد ها می تواند به همان اندازه کلمات در انتقال واضح پیام اهمیت داشته باشد. به عنوان نمونه محققان دریافتند که در زمینه ارتباط گفتاری اگر به سخنرانان اجازه داده نشود که از حرکت دست و سر استفاده کنند تسلط شان بر صحبت کردن را از دست می‌دهند. یک مثال واضح تر اینکه اگر پشت صحنه یک فیلم اکشن را مشاهده کرده باشید احتمالاً متوجه خواهید شد که صداپیشگان حتی در حالت نشسته تمام حرکات ، رفتار و شخصیت های فیلم را با سر و دستشان تقلید می کنند.این شکلک ها همان کار را می ‌کنند و لحن صدای ما پشت تلفن حرکت دست و سرمان در گفتگوهای حضوری انجام می شود.

تغییر واژگان

در رابطه با تغییرات واژگان زبان ما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد که این شکلک ها واقعا تأثیر گذار است. یک بررسی در اپلیکیشن اینستاگرام دهنده این است که با افزایش کاربرد این نشان ها اصطلاحات انگلیسی عامیانه اینترنت مثل خندیدن و معنای کلماتی مثل عزیزم یا عشقم کاهش یافته زیرا کاربران ترجیح می ‌دهند به جای تایپ کردن آن کلمات از شکلک متناظر با آن استفاده کنند.

بیشتر بدانید : مهمترین عوامل تأثیر اینترنت بر روی مغز

معنای هر ایموجی در ارتباطات متنی

معنای هر ایموجی در ارتباطات متنی

روان شناسان بر این باورند که هر چه در پیام‌های تان بیشتر از این نمادها مثلاً ایموجی خندان استفاده کنید احتمالاً شما فردی شاد و خلاق هستید و از فعالیت های جدید استقبال می‌کنیم و در روابط تان با دیگران قابل اعتماد تر هستید. در حقیقت افرادی که از نمادهای خندان و مهربان بیشتر استفاده می ‌کنند معمولاً حس خوبی را به دیگران انتقال می دهند. طبق یافته های محققان به نظر مردم وقتی کسی بیشتر مواقع از استیکرهای خوشحال و خندان استفاده می کنند افراد مهربان ، گشاده رو و شاد هستند. البته در بیشتر مواقع واقعاً همین ‌گونه است به طور کلی کاربرد شکلک ها با برونگرایی و سادگی در ارتباط است. افرادی که با بروز دادن احساسات خود مشکلی ندارند ، بیشتر تمایل دارند که هنگام برقراری ارتباط با دیگران از استیکر برای انتقال حالات هیجانی خودشان استفاده کنند.

به کار بردن استیکر امکان دارد معنای دیگری نیز داشته باشد. احتمال اینکه نگران باشید که پیامتان به خوبی درک شده است یا نه و می خواهید از سوء تفاهم جلوگیری کنید. شاید در تلاش هستید از لحاظ عاطفی با مخاطبان تان ارتباط برقرار کنید و حس خصوصی بودن بیشتر به گفتگوی تان بدهید. بعضی از افراد با این تصور که از همان ابتدا ممکن است دیگران قضاوت شان کنند سعی می ‌کنند شکلک های غمگین و منفی را رد و بدل نمایند.

بیشتر بخوانید : راهکار های خارق العاده جهت کسب درآمد از اینترنت

نحوه به کار بردن درست ایموجی

درست است که استفاده از شکلک های خندان در بسیاری از موارد نشان مهربانی مخاطب است اما دلیل نمی ‌شود که به این نمادها اعتیاد پیدا کنید. اگر بیش از حد استیکر های مثبت مخصوصاً برای افرادی ارسال کنید که آنها را به خوبی نمی ‌شناسید امکان دارد پیامی منفی از جانب تان تلقی شود. به طور کامل استیکر ها باید به جا استفاده شود که به رفع ابهام پیام کمک کند یا برای تقویت یک نکته خاص در گفتگو ضروری باشد. همچنین این امکان وجود دارد تا از آنها برای ایجاد حس خوب یا انتقال پیام های مثبت به دیگران کمک بگیرید. به هیچ عنوان در این کار زیاده روی نکنید ؛ به طور کلی استفاده بیش از حد از این علائم به جای کلام می تواند توهینی به طرف مقابل باشد. برای خیلی از افراد بسیار آزاردهنده است که مدام ایموجی ها به عنوان پیام برای شان فرستاده شود. همچنین برای بعضی از گروه های خاص از جمله نسل های قدیمی تر و محیط کار رسمی استفاده از شکلک مناسب به نظر نمی رسد. هر چند که نسل‌های قدیم امروزه دارند به خوبی از فناوری های جدید برای پیام رسانی استفاده می کنند اما با این حال توجه به تمایل مخاطب ضروری است. این شکلک ها در بهبود ارتباطات نقش مهمی دارند و در سراسر جهان به یک شیوه درک می شود. با استفاده از این نماد ها می توانیم بدون احتیاج به گفتن جملات پیچیده هیجان و احساساتمان را نشان دهیم. آنها همچنین به ما کمک می کند ابهام در پیام مان را رفع کنیم. با این حال اشکالاتی در انتقال پیام با استفاده از شکلک ها وجود دارد. در واقع استفاده بیش از حد از آن ها مهارت های نوشتاری ما را کم میکند و فرد در جایی که استیکر نباشد نمی‌تواند احساس خودش را با کلمات بیان نماید.

مطالب بیشتر : ازدواج اینترنتی جایگزین ازدواج سنتی

تفاوت به کارگیری زنان و مردان در استفاده از ایموجی

تفاوت به کارگیری زنان و مردان در استفاده از ایموجی

همانگونه که می دانید زنان و مردان در نحوه برقراری ارتفاعات با هم تفاوت دارد. زنان در گفتگو های هیجانی عاطفی تر بوده و بیشتر تمایل به بروز احساسات خود دارند. در این میان مردان اغلب عاطفه و هیجان شان را پنهان می کنند. این تفاوت نه تنها در گفتگوهای حضوری بلکه در ارتباطات الکترونیکی نیز قابل مشاهده است. یک مطالعه با پایش گفتگوها میان کاربران پیام رسان ها دریافت زنان بهتر از مردان می‌توانند خودشان را شرح دهند.

با این حال در ارتباطات آنلاین تفسیر زنان و مردان در رابطه با ایموجی ها کمی با یکدیگر فرق دارند. طبق مطالعاتی که در این رابطه از شبکه‌ های اجتماعی فیسبوک شد نشان دهنده این بود که زنان پیام های بدون استیکر را اینطور تفسیر می‌ کنند که فرستنده پیام در حال حسادت به آنهاست ؛ در حالی که مردان در صورتی که ببینند کسی برای فرد محبوبش استیکر می فرستد به او حسادت می کند. این یافته ها در تضاد هم هستند و باید درک کنیم که گیرنده پیام چگونه تفسیر می کند و چه معنایی برای آن در نظر می گیرد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false