×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  سه شنبه - ۵ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
بالا بردن اعتماد به نفس

داشتن اعتماد به نفس یا بالا بردن اعتماد به نفس برای رسیدن به موفقیت، ضروری و لازم  می باشد. کسانی که اعتماد به نفس بالایی دارند نسبت به خود احساس بهتری داشته و از قابلیت ها و مهارت هایشان بهتر استفاده می کنند. شایدها، اگرها و کاش ها می توانند نشانه هایی از اعتماد به نفس پایین در فرد باشند. این افراد خود را حقیر شمارده و احساس می کنند مورد قبول و علاقه هیچ کس نیستند. افراد موفق اعتماد به نفس را یکی از مهم ترین دلایل موفقیت خود می دانند. در این مقاله به چیستی اعتماد به نفس می پردازیم؛ ملاک هایی برای اندازه گیری اعتماد به نفس به شما ارائه می دهیم و سپس روش هایی به منظور بالا بردن اعتماد به نفس پیشنهاد می کنیم .

باور داشتن اعتماد به نفس در خود

اعتماد به نفس میزان زیادی مترادف با عزت نفس است . با این تفاوت که در اعتماد به نفس فرد راجع به یک توانایی خاص فکر می کند اما در عزت نفس تعداد شکست ها و پیروزی های کلی خود را در نظر می گیرد . اعتماد به نفس یک خود باوریست که در آن فرد توانایی خود را نسبت به دیگران بهتر ارزیابی می کند . افرادی که اعتماد به نفس بیشتری در خود احساس می کنند، در زمان تصمیم گیری ، کمتر از دیگران راجع به شکست خوردن نگران هستند. این افراد اگر فکر می کنند لازم است با جایی تماس بگیرند ؛ به دلایل خود اعتماد می کنند و به کاری که مناسب می دانند ، عمل می کنند .

چند روش چگونگی بالا بردن اعتماد اعتماد به نفس

بالا بردن اعتماد به نفس به راحتی و در یک روز اتفاق نمی افتد. برای آن که بتوانید تغییراتی در خود ایجاد کنید نیاز به تمرین و صرف زمان خواهید داشت. در ادامه چند روش برای بالا بردن اعتماد به نفس ارائه داده ایم:

روش ناپلئونی

برای دستیابی به موفقیت لازم است قدرت تغییر داشته باشید و از حاشیه امن خود خارج شوید. اگر برای انجام کاری اقدام می کنید، تمام نیروی خود را برای پیشروی در نظر بگیرد. لازم نیست مانند ناپلئون بناپارت تمام کشتی های خود را آتش بزنید و تماما ریسک کنید؛ این یک اصطلاح است. اما لازم است از محافظه کاری دست بکشید و بپذیرید که برای موفق شدن، باید در معرض شکست قرار بگیرید.

خود باوری

خود باوری جهت بالا بردن اعتماد به نفس

ممکن است یک ایده در نظر یک فرد تجسم گردد که تا بحال کسی به آن توجه نکرده باشد. اما به این دلیل که او از اعتماد به نفس پایینی برخوردار است، این ایده یا فرضیه را بدون بررسی دقیق و لازم از نظر دور می کند. فراموش نکنیم ایده هایی مثل همین اینترنت و تماس تلفنی، زمانی احمقانه ترین ایده های بیان شده از سمت افراد تلقی می شدند.

تجربه داشتن

افرادی که اعتماد به نفس ضعیفی دارند، نمی توانند به خود و موفقیت خود باور داشته باشند. کمتر به عمل می پردازند و در محدود دفعاتی که دست به عمل می زنند هم با شکست روبرو می شوند. نکته ای که این افراد در شکست های خود در نظر نمی گیرند نقش مهم و اساسی تجربه است. افراد موفق، در شکست خوردن های خود نکات ریز و مهمی را می آموزند که به موفقیت نهایی آنها منجر می گردد.

قوائد اجتماعی

اجتماع تا میزان زیادی می تواند به شما اعتماد به نفس بدهد . توجه داشته باشید که معیارها و قوائد اجتماعی بی دلیل به وجود نیامده اند و تمدن بی دلیل برای افراد شرایط و قوانین وضع نمی کند. اگر برای صحبت در یک کنفرانس یا مصاحبه کاری حضور پیدا می کنید ؛ به نوع پوشش اجتماعی مورد انتظار توجه کنید. عدم توجه به این پوشش ، می تواند عامل مقابله ای اجتماع برای قبول شما باشد و در کاهش اعتماد به نفس محیطی شما تاثیر بگذارد. به بیان دیگر متناسب لباس بپوشید.

پیروزی

فراموش نکنیم که اعتماد به نفس تاثیرات مستقیمی از ناخودآگاه دریافت می کند. بنابراین پیروزی های کوچک و اتفاقات کوچک؛ در مقولۀ انتزاعی اعتماد به نفس می توانند شدیدا مورد اهمیت قرار بگیرند. همچنین توجه به پیروزی های کوچک در شما نوعی حس رقابت طلبی را رشد می دهد؛ این مهم همچنین موجب می شود تا در مواقع مورد نیاز از هشیاری بیشتری نیز برخوردار باشید.

الگو

برای خود یک راهنما و الگو مهم قرار بدهید و بر اساس آن به برنامه ریزی بپردازید و نوع تفکر خود را با تصمیمات گرفته شده توسط الگو مقایسه کنید. با این روش شما می توانید یک الگوی فکری مناسب برای خود بسازید. الگوی فکری متناسب می تواند اعتماد به نفس شما را تا حد مطلوبی افزایش دهد.

ورزش

ورزش کردن جهت بالا بردن اعتماد به نفس

ورزش جدا از اینکه می تواند اندام متناسبی به شما داده و شما را تا حد زیادی از دیگران متمایز کند؛ به دلیل منظم کردن ریتم قلب و تنفس، هوشیاری و سرعت عکس العمل شما را نیز افزایش بدهد. سرعت عکس العمل در روابط انسانی، موجب پیروز های بیشتر و در نتیجه اعتماد به نفس بالاتر خواهد شد.

لحن مناسب

فراموش نکنید در هر موقعیت لازم است از نوع مناسبی از لحن و گفتار بهره ببرید. ما از یک نوع گفتار برای یک پیرمرد و یک کودک استفاده نمی کنیم. برای این منظور ابتدا به تمرین گوش کردن و سپس مزه مزه کردن گفتار بپردازید. در این تمرینات آنچه را می آموزید به عمل درآورده و آنچه مناسب است را استفاده کنید. در این بین نکات مهمی مثل قاطعانه به جای تهاجمی؛ محکم اما مودب را فراموش نکنید.

مشاوره روانشناسی

معمولا افراد به صورت احساسی چنین مقاله هایی را خوانده و در نهایت بعد از چند هفته به زندگی قبلی خود بر می گردند. توصیه می شود برای رسیدن به اعتماد به نفس ابتدا برنامه ریزی منظمی را شکل داده و سپس به دقت آن را عملی کنید. برای شروع و برنامه ای عملیاتی و واقعی بهتر است با فردی متخصص در ارتباط باشید. در جلسات مشاوره روانشناسی با شناسایی علل اصلی پایین بودن اعتماد به نفس و ارائه تمریناتی سعی در بالا بردن اعتماد به نفس مراجع می شود.

منبع خبر : هنر زندگی
true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false