×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  سه شنبه - ۵ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
کمیابی مشکلات سلامت روان

وضعیت سلامت روان پس از سالها که در حاشیه قرار گرفته امروزه توجه بیشتری به آن می شود. با این حال خیلی از افراد در رابطه با آن اطلاعات کاملی ندارند و از اعتقاد و باور های غلطی پیروی می کنند. موضوع سلامتی روان در سال های اخیر مورد توجه بسیاری از کارشناسان و متخصصان واقع شده است و متأسفانه هنوز برداشت ها و پیش داوری های غلط بسیاری در رابطه با اختلالات روحی و روانی وجود دارد. در گذشته نه چندان دور جامعه افرادی را که اختلالات روانی دارند از خود طرد می کند ؛ حتی برخی بر این باورند که ارواح شیطانی باعث بیماری‌های ذهنی می شود. در این مقاله با ما همراه باشید تا در رابطه با باورهای نادرست در رابطه با این مقوله صحبت نماییم و توضیحات کاملی را ارائه دهیم ؛ همراه ما باشید.

مطالب مرتبط : تأثیرات ویروس کرونا در سلامت روان زنان

کمیابی مشکلات سلامت روان

حتی پیش از فراگیری ویروس کرونا این باور نادرست بود ؛ امروزه بیش از پیش از حقیقت فاصله گرفته است. طبق گفته سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۰۱ تخمین زده شده که از هر چهار نفر در جهان یک نفر از مشکل سلامت روان یا اختلالات عصبی رنج می ‌برد. این سازمان اعلام نموده است که در حال حاضر ۴۵۰ میلیون نفر این مشکل را تجربه کرده و به عنوان یکی از مهمترین دلایل زمینه‌ای برای سایر بیماری ها تلقی شده است. یکی از اختلالات روانی افسردگی در سال های ۲۰۱۷ پیش از ۲۶۴ میلیون از افراد در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار داده است و تحقیقات تازه تر نشان دهنده این است که بعد از فراگیری ویروس کرونا تعداد افراد مبتلا به افسردگی ۲ تا ۳ برابر شده است. علاوه بر این اختلال اضطراب که به عنوان یک اختلال ذهنی به حساب می آید میلیون ها نفر در سراسر دنیا را درگیر نموده است. این آمار در کشور آمریکا دست ‌کم شش و هشت میلیون نفر است ؛ یعنی بیشتر از ۳ نفر از هر ۱۰۰ نفر به حساب می آید.

عدم عملکرد پایین در افرادی با مشکلات سلامت روان

در این نوع اختلال وحشت زدگی و حملات پاتیک امکان دارد به شدت آزار دهنده باشد و موجب افزایش تپش قلب و احساس ترس بیش از اندازه گردد. اشخاصی که این حملات را تجربه می‌کند امکان دارد احساس کنند که سکته کرده یا به هر دلیلی خواهند بود. باید بدانید که این حملات نمی‌تواند مستقیماً کشنده باشد با این حال بهتر است به این نکته اشاره نمود که احتمال دارد برای فردی که دچار وحشت زدگی شده حادثه روی دهد به همین علت بهتر است این افراد در مکان امن قرار بگیرند تا از هرگونه آسیب دور شوند.

بیشتر بدانید : روانشناسی سلامت

عدم عملکرد پایین در افرادی با مشکلات سلامت روان

یک عقیده قدیمی که هنوز هم وجود دارد این است که اشخاصی که سلامت روان دارند نمی‌توانند کاری انجام دهند یا شغلی را برعهده بگیرند این باور کاملاً نادرست است. فردی که به بیماری روحی روانی جدی دچار است قادر نیست در شاخه ‌های عادی مشغول به کار شود ولی بیشتر افرادی که مشکلات روانی دارند می‌توانند درست مثل افراد سالم بازدهی داشته باشند. طبق تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۴ در کشور آمریکا انجام شد با بررسی وضعیت استخدامی افراد بر اساس جدیت بیماری های ذهنی نتایجی را به دست آوردند. طبق این نتایج میزان استخدام با افزایش جمعیت بیماری ‌های روانی کاهش می یابد به طوری که ۵٫۵ درصد افراد که اختلالات روانی جدی دارند مشغول به کار بودند. در حالیکه درصد افراد سالمی که استخدام شده بودن ۷۵٫۹ درصد بود. به همین میزان افراد که بیماری ذهنی متوسط داشتند ۶۸٫۸ درصد و میزان افراد مشغول به کاری که سطح پایینی از مشکلات روانی داشتند ۶۲.۷ درصد می باشد. زمانی که محققان به تأثیر سن نگاه کردن به این نتیجه رسیدند که شکاف استخدامی بین افرادی که این مشکلات را دارند و آنهایی که با افزایش سن عمیق تر می شوند در افراد بین ۱۸ تا ۲۵ میزان استخدام میان افراد سالم و افرادی که مشکل جدی دارند فقط یک درصد است ؛ اما بین افراد ۵۰ تا ۶۴ سال این اختلاف ۲۱ درصد می باشد.

بیشتر بخوانید :آسیب بلند مدت ویروس کرونا بر روی سلامتی

نشانه ضعف در مشکلات سلامت روان

نشانه ضعف در مشکلات سلامت روان

این عبارت به همان اندازه غلط است که بگوییم پای شکسته نشانه ضعف است. اختلالات روانی بیماری است و هیچ ارتباطی به ضعف شخصیتی ندار. با این دید می ‌توانیم به افرادی که اختلالات متوسط یا شدید روانی دارند مثل افراد مبتلا به دیابت نگاه کنیم که گاهی در طول عمر نیازمند مراقبت و درمان هستند. در اصل این گزاره که مشکلات روان نشانه ضعف است نه تنها درست نیست بلکه حتی اگر این جمله صحیح است مبارزه با مشکل سلامت روان جسارت و قدرت زیادی می خواهد. اگر در این دوره با یک دوست مشترک صحبت کنیم نیازی به مشاور نداریم. در واقع تفاوت مهمی بین صحبت های ساختار یافته مشاور با صحبت های معمولی میان دوستان وجود دارد. درست است که هر دو می توانند با شیوه های مختلف و افرادی که مشکل سلامت روحی دارند کمک کند اما مشاور آموزش دیده می تواند به روش سازنده با مسائل برخورد کرده که حتی بهترین دوستان ما مهارت آن را ندارند. این نکته را نیز در نظر بگیریم که همه نمی توانند در مقابل عزیزانشان حرف دلشان را بگویند. مشاوره محرمانه و بی‌طرف و کاملاً بر خصوصیت فردی هر شخص تمرکز دارد این نکته‌ای است که در بسیاری از گفتگو های دوستانه امکان پذیر نیست. در ضمن برخی از افراد دوست صمیمی ندارند این موضوع دلایل متفاوتی داشته و نباید این دسته از افراد را تحقیر کرد.

مطالب بیشتر : بهترین روش برای داشتن سلامت فردی

دائمی بودن مشکلات سلامت روان

تشخیص مشکلی در سلامت روان لزوماً به این معنی نیست که تا پایان عمر باید با آن دست و پنجه نرم کنیم. تجربه هر شخصی در بیماری‌ های روانی متفاوت است بعضی افراد ممکن است دوره هایی را تجربه کنند و در قبال مثل این دوره به حالت عادی برگردند و برخی دیگر امکان دارد از مشاوره دارویی و روش‌های درمانی دیگر جهت ایجاد تعادل در زندگی استفاده کنند. حتی این امکان دارد یک درمان برای تمام افراد کاربرد نداشته باشد و برخی افراد احساس کنند بیماری روانی شان کاملاً درمان نشده و برخی دیگر ممکن است رفته رفته علائم شدیدتری را احساس نمایند.

با این حال بسیاری از افراد کم و بیش به نوعی درمان می ‌شوند البته باید این نکته را در نظر داشت که درمان برای افراد مختلف معانی مختلفی دارد برای برخی افراد درمانگری برگشت کامل به حالت قبلی و برای بعضی دیگر درمان شدید به معنای کاهش علائم و برگشت به زندگی عادی تر است.

یک عقیده دیگر آنکه اعتیاد ناشی از کمبود قدرت اراده است این جمله به هیچ عنوان صحیح نیست و کارشناسان اختلال مصرف مواد را بیماری مزمن می‌دانند. پژوهش های بسیاری در این زمینه انجام شده و نشان دهنده این است که قدرت اراده عامل اثرگذاری بر شکست اعتیاد نیست. طبق نوشته هایی که در این باره وجود دارد به نظر می ‌رسد اشخاصی که اعتیاد دارند کمبود قدرت اراده نداشته در عوض رهایی از اعتیاد به توسعه مهارت ها و راهبردهای وابسته که به افزایش اراده ختم می شود چرا که یکی از عوامل درمان اعتیاد توانایی کنترل محیط است.

افرادی با اختلالات ذهنی خشن اند

این نیز یک باور غلط است خوشبختانه با افزایش آگاهی جهانی این اعتقاد نادرست به آهستگی در حال از بین رفتن است. حتی اشخاصی که اختلالات جدی نظیر اسکیزوفرنی را تجربه کردند اکثراً خشن نیستند. این نکته صحیح است که تعدادی از افرادی که به بعضی بیماری های ذهنی مبتلا دست به خشونت می زنند اما آنها در اقلیت قرار دارند. محققان پژوهشی در زمینه ارتباط خشونت و بیماری ذهنی انجام دادند و به این نتیجه رسیدند که افرادی که بیماری ذهنی دارند وقتی به درستی درمان شوند خطر خشونت ندارند. آنها همچنین اعلام کردند به نظر می رسد تأثیر کلی بیماری ذهنی به عنوان عامل خشونتی که در جامعه بروز می کند بیش از اندازه تأکید شده با این که مطمئناً رابطه میان خشونت و بیماری‌های روحی وجود دارد. هم در قدرت و هم در ارتباط و خشونت با بیماری‌های ذهنی اغراق شده است.

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false